Wiadomości 25 maj
Posejdon - ekologiczny kolos zamiast domu towarowego w Szczecinie

W Szczecinie powstaje Posejdon, wielofunkcyjny kompleks, w którym zostaną zastosowane zaawansowane rozwiązania proekologiczne. Budynek w całości produkować będzie zużywane ciepło i chłód, a wentylacja i klimatyzacja biurowca w pełni zasilana będzie przez ogniwa fotowoltaiczne.

Położony w samym centrum miasta – przy al. Niepodległości 60 - Posejdon obejmuje biura, dwa hotele, centrum kongresowe oraz aleję handlową o łącznej powierzchni blisko 50 tys. mkw. Autorem dokumentacji projektowej jest Federacyjne Biuro Architektoniczne. Inwestycja to połączenie starego z nowym - scalenie istniejącego budynku dawnego Domu Towarowego z zupełnie nową częścią. Inwestor podjął ambitne wyzwanie stworzenia obiektu NZEB (nearly-zero energy building). W kompleksie będą zastosowane odnawialne źródła energii, w tym źródła ciepła i chłodu w postaci systemu pomp czy fotowoltaiki. Co piąty litr zużywanej wody stanowić będzie tzw. woda szara. Na parkingach miejsce do ładowania znajdzie docelowo 20 elektrycznych samochodów. Proekologiczne technologie pozwalają na uzyskanie certyfikatu ekologicznego BREEAM.

- Pod nami jest 48 odwiertów, każdy o głębokości 300 metrów, dzięki którym będziemy pozyskiwać z ziemi całe ciepło i chłód. To w Polsce bezprecedensowe rozwiązanie – mówi Marcin Woźniak, członek zarządu spółki Porto, inwestora. - Posejdon od pierwszej kreski projektowej został pomyślany o certyfikacji BREEAM. Choć duża część naszej inwestycji ma prawie 90 lat, celujemy w very good według standardu New Construction 2016.

Obok liczącego niemal 20 tys. mkw. biurowca powstanie centrum kongresowe dla ponad 1000 uczestników oraz dwa hotele należące do sieci Marriott – Courtyard i Moxy. Łącznie posiadać będą 255 pokoi. Na dwóch podziemnych kondygnacjach przewidziano miejsca zarówno dla osób zmotoryzowanych, jak i dla rowerzystów – strzeżony parking pomieści 301 samochodów oraz 100 rowerów. Na głównym patio, które stanie się śródmiejskim placem, powstaje wysoki na 15 metrów pionowy ogród. Na dachu kompleksu zaplanowano 600 metrów kwadratowych tarasu widokowego.

Wykonawcą inwestycji jest frima Calbud. Budowa rozpoczęła się w marcu 2017 roku, a nowy Posejdon powstanie do lipca 2019 roku. Koszt wszystkich prac to ponad 250 mln zł. Blisko 20 mln zł stanowi unijna dotacja przekazana przez Urząd Marszałkowski w ramach Programu Regionalnego. Wsparcie wykorzystane zostanie właśnie na działania na rzecz gospodarki niskoemisyjnej – na termomodernizację, budowę instalacji odnawialnych źródeł energii o mocy 0,8 MW oraz montaż ponad 900 pomp ciepła.

Dowiedz się więcej

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu

gift