Wiadomości 5 kwi 2023
Swegon
Podsumowanie największych na świecie targów HVAC - ISH Frankfurt

fot. Swegon

Targi ISH w końcu powróciły, po 4-letniej przerwie. Co wydarzyło się od ostatniego razu, a czego zabrakło?

Dążenie do oszczędności energii wywarło duży wpływ na branżę HVAC. W porównaniu z ostatnią wystawą, kiedy to kotły gazowe cieszyły się jeszcze dużym zainteresowaniem, obecnie punkt ciężkości w sektorze grzewczym przesunął się zdecydowanie na pompy ciepła - które są wszechobecne i cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Obecnie dużo uwagi poświęca się również systemom sterowania HVAC na poziomie systemowym, po raz kolejny tłumy na wystawie próbowały zapoznać się ze wszystkimi najnowszymi osiągnięciami technologicznymi. Coraz wyraźniej widać, że można poczynić ogromne oszczędności, sprawiając, że wszystkie części systemu będą działać w sposób zharmonizowany i płynny, eliminując odpady, ale pytanie brzmi, jak to zrobić.

Wyzwania na przyszłość

Poza tym są jeszcze dwa inne, ważne tematy:

  • Problemy są adresowane pojedynczo, zgodnie z granicami firm i handlu. Większość zainteresowanych nadal koncentruje się na swoich częściach, producenci pomp ciepła na współczynniku COP swoich urządzeń, a specjaliści od integracji systemów dopracowują swoje algorytmy lub interfejsy. Wciąż jednak brakuje przeglądu i rozwiązań uwzględniających wszystkie niezbędne elementy. Często nadal trzeba rozmawiać z wieloma różnymi dostawcami, aby stworzyć dobrze działający system i trzeba tworzyć własne rozwiązania z wielu małych kawałków układanki.
  • Istnieje również wyraźne ryzyko, że w odniesieniu do aspektu energetycznego pojawi się wizja tunelowa, przez co stracimy z oczu inne ważne czynniki. Scenariusz ten przypomina sytuację sprzed dokładnie 50 lat, w 1973 roku, kiedy to wojna spowodowała gwałtowny wzrost cen energii, co doprowadziło do podjęcia pochopnych działań w celu jej oszczędzania. Przykładowo w Szwecji wiele budynków zostało pospiesznie ocieplonych, aby zminimalizować straty ciepła. Jednak w ciągu kilku lat zaczęły pojawiać się problemy, ponieważ wcześniej nieszczelne budynki, stały się szczelne. Bez odpowiedniej wentylacji nastąpiła eksplozja pleśni, z poważnymi problemami zdrowotnymi i kosztownymi remontami.

Mamy 50 lat później, w 2023 roku, i nie możemy wpaść w tę samą lub podobną pułapkę. Istnieje wyraźne ryzyko, że pójdziemy na skróty, będziemy ślepo wpatrywać się w jeden punkt i próbować oszczędzać energię, poświęcając klimat wewnętrzny. Podczas ostatniej pandemii nastąpił wzrost zainteresowania tematami związanymi z klimatem wewnętrznym, ponieważ zdaliśmy sobie sprawę z jego znaczenia dla naszego zdrowia i samopoczucia, a aspekty środowiska wewnętrznego znalazły się w centrum uwagi. Jednak wraz z pandemią, po której nastąpił kryzys energetyczny, punkt ciężkości szybko się przesunął, a ISH jest tego dobrym przykładem, gdyż klimat wewnętrzny nagle został zepchnięty na dalszy plan.

Jakie jest przeznaczenie budynku?

Refleksja na ten temat jest taka, że chociaż oszczędność energii jest obecnie naszym najwyższym priorytetem, my, specjaliści HVAC, musimy zachować zrównoważony pogląd i starać się myśleć w szerszych kategoriach zrównoważonego rozwoju. Energia z pewnością będzie ważną częścią zrównoważonego budynku, ale ryzykujemy, że stracimy z oczu główny cel budynków, w których spędzamy czas – zapewnienie zdrowych i produktywnych wnętrz dla ludzi dzisiaj i jutro. Musimy mieć na uwadze wszystkie trzy aspekty zrównoważonego rozwoju – ludzi, planetę i zysk. Musimy tworzyć budynki, które zapewniają zdrowe i komfortowe warunki dla przebywających w nich ludzi, które oszczędzają zasoby naszej planety i robią to w sposób, który nie tylko odbija się na rachunkach za energię, ale także zwraca uwagę na fakt, że drzemie w tym ogromny długoterminowy potencjał – rentowność i produktywność są ze sobą ściśle powiązane.

Rozwiązania już dostępne

Oczywiście, można by twierdzić, że to wszystko łatwiej powiedzieć niż zrobić. Jeśli jednak przyjrzymy się uważnie rozwiązaniom prezentowanym na targach ISH, to okaże się, że w zasadzie dostępne są już narzędzia, które pozwolą zarówno zmniejszyć ślad węglowy systemu HVAC, jak i poprawić klimat w pomieszczeniach. Wykorzystując postępy ostatnich lat w zakresie cyfryzacji, w rzeczywistości nie musimy już wybierać, możemy mieć jedno i drugie. Na przykład na stoisku Swegon nasze centrale wentylacyjne, agregaty chłodnicze i pompy ciepła są bardziej energooszczędne niż kiedykolwiek wcześniej. Ale mamy też cały zestaw narzędzi niezbędnych do utrzymania dobrego klimatu w pomieszczeniach. I - co kluczowe - na wyższym poziomie, mamy usługi cyfrowe, aby upewnić się, że system jako całość działa tak wydajnie, jak to możliwe, ograniczając marnotrawstwo (i czas), jednocześnie utrzymując wspaniały klimat wewnętrzny dla zadowolonych najemców, którzy chętnie zostają.

W skrócie - rok 2023 to nie 1973, przeszliśmy długą drogę zarówno pod względem wiedzy, jak i postępu technologicznego, ale kiedy sytuacja jest krytyczna, łatwo stracić z oczu większy obraz. Pomóżmy więc sobie nawzajem, przypominając sobie o zachowaniu równowagi między ważnymi działaniami na rzecz efektywności energetycznej a podstawowymi potrzebami ludzi przebywających w budynkach.

 

Tagi: Swegon