Panele fotowoltaiczne - oszczędność i niezależność
Większe potrzeby energetyczne gospodarstw domowych i przemysłu oraz rosnące ceny węgla sprawiają, że ceny prądu stale rosną. Dużego wpływu na tę sytuację nie mamy, jednak możemy sobie z tym poradzić stawiając na panele fotowoltaiczne.
W ostatnich miesiącach cena prądu znacznie wzrosła. Jest to spowodowane głównie drożejącym na światowych rynkach węglem, na którym oparta jest polska energetyka. Niestety całkowite odstąpienie od zasilania elektrowni węglem w warunkach krajowych jest póki co niemożliwe. Dalsze wykorzystywanie go wiąże się z kolei z większą szkodliwością dla środowiska, m.in. z gorszą jakością powietrza i powstawaniem smogu. Tracimy więc nie tylko więcej pieniędzy przez rosnące rachunki, ale także zdrowie.
Zmiana na plus
Gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorstwa mogą jednak wpłynąć na zmniejszenie kosztów uzyskania energii elektrycznej. Nie zawsze będzie możliwe całkowite zaspokojenie potrzeb energetycznych danej firmy, jednak przy tak zmiennych kosztach energii elektrycznej, uniezależnienie się od dostawców oraz ograniczenie kosztów jest wykonalne i ma jak najbardziej sens. Zarówno domy mieszkalne, jak i obiekty komercyjne mogą czerpać energię ze słońca wykorzystując do tego celu panele fotowoltaiczne. Szeroki zakres liczby paneli daje możliwość zastosowania odpowiedniego rozwiązania do konkretnego zapotrzebowania i rodzaju dachu. Własny prąd to oszczędności na rachunkach za energię oraz poszanowanie kopalnych zasobów energetycznych. Ponadto, produkcja darmowej energii elektrycznej to wygoda i niezależność od cen prądu lokalnego zakładu energetycznego. Panele fotowoltaiczne można ze sobą łączyć, tworząc wydajną instalację.
Warto pamiętać
Nadwyżki energii elektrycznej wytwarzanej przez instalację fotowoltaiczną, muszą zostać odebrane przez lokalny zakład energetyczny. Za 1 kWh energii dostarczonej do sieci można odebrać z niej 0,8 kWh. Zużycie jest rozliczane w cyklu rocznym. Z net-meteringu może skorzystać właściciel domu mieszkalnego, gospodarstwa rolnego i wspólnoty mieszkaniowej.