Wiadomości 4 lis 2021
OX2 zbuduje farmę wiatrową na Lubelszczyźnie

Spółka OX2 jeszcze w tym roku rozpocznie prace budowlane lądowej farmy wiatrowej o mocy 24 MW w południowo-wschodnim regionie Polski. Inwestycja została sprzedana firmie Equitix.

Składająca się z siedmiu turbin wiatrowych lądowa farma wiatrowa zostanie wybudowana w powiecie kraśnickim, w województwie lubelskim. OX2 rozwijała tę inwestycję od dnia zakupu praw do projektu w 2020 roku. W tym samym roku, w listopadzie, złożona przez OX2 oferta wygrała państwową aukcję na sprzedaż energii z odnawialnych źródeł, zabezpieczając na aukcji 15-letni okres wsparcia (kontrakt różnicowy). OX2 dostarczy  Equitix farmę wiatrową w fazie do eksploatacji na podstawie zawartej przez strony umowy EPC. Związane z obiektem prace budowlane rozpoczną się jeszcze w tym roku. Generalny wykonawca to firma Electrum. Farma wiatrowa ma planowo zostać oddana do użytku w 2024 roku.

– Farma wiatrowa Kraśnik, to czwarty już obiekt w Polsce, przy którym OX2 rozpocznie prace budowlane w tym roku. Zwiększając krajowy udział energii odnawialnej przyczyniamy się do pozytywnego kształtowania trwającej transformacji energetycznej. Tylko w tym roku 10 procent energii elektrycznej w naszym kraju pochodzić będzie z lądowych siłowni wiatrowych – komentuje Katarzyna Suchcicka, dyrektor generalna OX2 w Polsce.

Po uruchomieniu elektrowni OX2 zapewni zarządzanie techniczne i komercyjne na podstawie zawartej na 15 lat umowy. Łączna roczna produkcja energii z obiektu jest szacowana na ok. 79 GWh, co pokrywa roczne zapotrzebowanie dla ponad 16 tysięcy gospodarstw domowych (5 tysięcy kWh/gospodarstwo domowe) i pozwala na uniknięcie emisji blisko 28 tysięcy ton CO2 z paliw kopalnych każdego roku.

Tagi: OZE
Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu