Wiadomości 30 sie
Natychmiastowa reakcja Ministerstwa na wyciek z oczyszczalni „Czajka”

fot. Ministerstwo Środowiska

W związku z poważną awarią kolektorów ściekowych Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji m.st. Warszawy została zwołana nadzwyczajna konferencja prasowa z udziałem ministra środowiska Henryka Kowalczyka oraz wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery.

Działania podjęliśmy natychmiast po otrzymaniu informacji o awarii. Niestety pismo z MPWiK do WIOŚ-u informujące o wczorajszym rozszczelnieniu rurociągu ze ściekami przyszło dopiero dziś. Aktualnie podległe mi służby prowadzą monitoring jakości wody od Warszawy do ujścia Wisły, wprowadzając dodatkowe punkty pomiaru – powiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Obecnie do Wisły dostaje się ok. 3 metrów sześciennych surowych ścieków na sekundę, co w ciągu doby może powodować zagrożenie zanieczyszczeniem Wisły ilością 260 tys. metrów sześciennych ścieków.

Mamy informacje, że na bieżąco przydatność wody do picia z ujęć zasilanych z Wisły monitoruje Państwowa Inspekcja Sanitarna. Z kolei Inspektorzy Ochrony Środowiska w obliczu poważnej awarii starają się już teraz ustalać przyczyny awarii. Dla nas priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców, dlatego tak istotne jest jak najszybsze usunięcie awarii. Rząd oraz wojewoda oferują pełne wsparcie i pomoc dla MPWiK w usunięciu awarii – dodał minister środowiska.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Zamknij Kup klimatyzator z instalacjąw Twoim mieście Kup klimatyzator z instalacją w Twoim mieście