Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Wiadomości 23 sie 2022
Nadchodzi trudny okres grzewczy – Polacy pełni obaw

Nadchodzi trudny okres grzewczy – Polacy pełni obaw. 85% Polaków obawia się trudnego okresu grzewczego, a 67% już w jakiś sposób się na niego przygotowuje. Ponad połowa badanych deklaruje, że mogłaby zimą obniżyć temperaturę w domu o 2 stopnie Celsjusza, zaś za najmniej uciążliwy sposób oszczędzania energii przez miasta uważają ograniczenie oświetlenia szyldów i reklam – tak wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

Strach przed trudnym okresem grzewczym jest najwyższy wśród kobiet oraz wśród osób z grupy wiekowej od 35 do 44 lat (po 89%). Jednak poczucie niepewności obecne jest we wszystkich grupach demograficznych i we wszystkich odsetek osób obawiających się najbliższego okresu grzewczego wynosi ponad 80%.

Ponadto znacznie ponad połowa badanych (67%) w jakiś sposób przygotowuje się na trudną grzewczo zimę. Co trzeci respondent (33%) przyznaje, że oszczędza dokładnie na ten cel pieniądze. Nieco częściej oszczędności na przyszłe opłaty związane z ogrzewaniem gromadzą kobiety (36%). Ponadto osoby z najstarszej badanej grupy wiekowej od 18 do 65 lat (37%).

Temperatura powietrza w domu najczęściej uznawana przez badanych jako idealna to 22%. Respondenci pytani o to, czy byliby gotowi obniżyć ją o 2 stopnie Celsjusza w większości (57%) odpowiedzieli twierdząco.

Jak zmniejszyć zużycie prądu?

Zdaniem Polaków zdecydowanie najmniej uciążliwym sposobem na redukcję zużycia prądu jest ograniczenie oświetlenia szyldów i reklam. Tylko 13% badanych twierdzi, że ograniczenie oświetlenia ulicznego byłoby nieuciążliwe. Podobny odsetek – 12% byłby za obniżeniem temperatury powietrza w sklepach, urzędach czy szkołach. Co ciekawe nieco chętniej obniżalibyśmy temperaturę w pomieszczeniach zimą niż rezygnowali z klimatyzacji latem.

Jak pokazują wyniki badania komfortowa temperatura w mieszkaniu czy domu to zdaniem Polaków 22 stopni Celsjusza. Jest jednak spora liczba osób, która uważa, że ta temperatura powinna być jeszcze wyższa. Obecny kryzys energetyczny może jednak wymusić konieczność obniżenia temperatury, co z punktu widzenia medycznego byłoby dobrym posunięciem. Zgodnie z normami wskazanymi przez WHO optymalna temperatura w pomieszczeniu w krajach z chłodniejszym klimatem powinna oscylować pomiędzy 18 a 20 stopniami Celsjusza.

Źródło: ARC Rynek i Opinia

 

Biznes Tuba

Biznes Tuba http://biznestuba.pl