Wiadomości 10 kwi
BOSCH
Miliardowe obroty Grupy Bosch w obszarze Przemysłu 4.0

fot. Bosch

Fabryka przyszłości staje się rzeczywistością

Wzrost: Bosch planuje obroty w wysokości jednego miliarda euro rocznie ze sprzedaży zintegrowanych systemów dla produkcji i logistyki Produktywność: „Przemysł 4.0 się opłaca. Dzięki rozwiązaniom cyfrowym oraz integracji z internetem wzrasta wydajność, elastyczność i produktywność fabryk" – mówi Rolf Najork, członek zarządu Bosch. Technologia: Na targach w Hanowerze Bosch zaprezentował autonomiczny system transportowy, system wizualnego wykrywania wad wykorzystujący elementy sztucznej inteligencji oraz druk 3D w połączeniu z siecią 5G   Stuttgart –  W ciągu ostatnich czterech lat obroty firmy Bosch ze sprzedaży rozwiązań Przemysłu 4.0 osiągnęły poziom ponad półtora miliarda euro. Bosch planuje uzyskiwać przychody w tym obszarze w wysokości jednego miliarda euro rocznie już od 2022 roku.   Na targach przemysłowych w Hanowerze koncern zaprezentował Fabrykę Przyszłości: autonomiczne pojazdy transportowe dostarczają części do zdigitalizowanych stanowisk pracy, roboty wspierają pracowników w procesie produkcji a kontrola jakości realizowana jest z pomocą sztucznej inteligencji (ang. AI – Artificial Intelligence). Dzięki technologii 5G komunikacja pomiędzy maszynami a urządzeniami produkcyjnymi przebiega bez zakłóceń i niemal w czasie rzeczywistym. Bosch zmienia wizję fabryki przyszłości w rzeczywistość.
Przemysł 4.0 wzmacnia konkurencyjność Bosch bardzo wcześnie docenił potencjał Przemysłu 4.0. Od 2012 roku przedsiębiorstwo pracuje nad integracją produkcji oraz logistyki w sieci. Strategia ta przyczynia się do umocnienia konkurencyjności i rozwoju sektora techniki przemysłowej w Bosch: według wstępnych danych, w ubiegłym roku firma zwiększyła obroty w tym obszarze o 8,9%. Z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut wzrost wyniósł 11%. Przychody wzrosły do 7,4 mld euro.  


Przemysł 4.0 to opłacalna inwestycja. Dzięki rozwiązaniom cyfrowym oraz integracji w sieci wzrasta wydajność, elastyczność i produktywność fabryk – mówi Rolf Najork, członek zarządu spółki Robert Bosch GmbH, odpowiedzialny za sektor Industrial Technology.


Potwierdzają to doświadczenia zdobyte w trakcie realizacji projektów w fabrykach grupy Bosch. Przykładowo w zakładzie w Blaichach (region Allgäu w Niemczech) dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod produkcji udało się znacząco zwiększyć liczbę produkowanych układów ABS i ESP – aż o 200% w ciągu sześciu lat. Wszystko bez rozszerzenia parku urządzeń produkcyjnych, ani akwizycji.   Bosch wchodzi na rynek intralogistyki z autonomicznym systemem transportowym Wysoce zautomatyzowana produkcja nie wykorzysta swojego potencjału, jeśli materiały nie zostaną dostarczone na czas i w odpowiedniej ilości na linię produkcyjną.  


Kompleksowe podejście do wizji fabryki przyszłości oznacza usuwanie barier i konsolidację: produkcja i logistyka to dziedziny, które należy rozwijać równocześnie. Tylko takie podejście może zapewnić sukces Przemysłu 4.0 – mówi Najork.

 
Na targach w Hanowerze Bosch Rexroth zaprezentował swój ActiveShuttle: autonomiczny pojazd transportowy (ang. AGV) przewozi materiały z magazynu na produkcję,  dostarczając komponenty bezpośrednio do miejsca, w którym będą wykorzystywane. Ładunek i rozładunek komponentów odbywa się za pomocą zintegrowanej platformy z podnośnikiem. Ingerencja pracownika nie jest konieczna. Wyposażony w laserowe skanery ActiveShuttle sam odnajduje drogę, rozpoznaje inne pojazdy i osoby, a przy tym uczy się nowych rzeczy: system sporządza mapę obiektów znajdujących się na miejscu i na bieżąco ją aktualizuje.   Oprogramowanie jako podstawa Przemysłu 4.0 Sukces fabryki przyszłości zapewnią ludzie, maszyny i dane. Inteligentne oprogramowanie dba o ich harmonijną współpracę  


Trudno wyobrazić sobie Przemysł 4.0 bez oprogramowania. W dziale tworzenia oprogramowania Bosch Connected Industry w dalszym ciągu umacniamy naszą pozycję lidera w obszarze Przemysłu 4.0 i konsolidujemy nasze kompetencje w segmentach oprogramowania i usług pod marką Nexeed – mówi dr Stefan Aßmann, kierownik Bosch Connected Industry.
 

Rozwiązania tego działu wspierają klientów w nadzorze transportu, wydajnej i szybkiej produkcji oraz terminowej i bezpiecznej dostawie.
Przykład: w Nexeed Track and Trace transportowany towar sam przekazuje informację o swojej lokalizacji, temperaturze czy wstrząsach w trakcie transportu. Logistycy mają dzięki temu na bieżąco informację o statusie transportu, dzięki czemu mogą określić, czy towar dojdzie punktualnie i czy nie był narażony na potencjalne uszkodzenie.
Sztuczna inteligencja kluczową technologią w przyszłości Z pomocą sztucznej inteligencji maszyny uczą się myśleć i pomagają ludzion przewidywać przyszłe zdarzenia. Kryje to w sobie ogromny potencjał. Czaso- i pracochłonne czynności można zlecić maszynom, odciążając w ten sposób ludzi.  

Sztuczna inteligencja jest kluczową technologią dla naszej firmy. Naszym celem jest, by do końca przyszłej dekady wszystkie produkty Bosch były wyposażone w sztuczną inteligencję lub były z jej pomocą projektowane i produkowane – mówi Najork.Bosch stawia przy tym na rozwiązania, które są bezpieczne, wytrzymałe i zrozumiałe. Podczas targów w Hanowerze Bosch zaprezentował ViPAS – system wizualnej kontroli jakości oparty na sztucznej inteligencji. System wyposażony w chwytak, nowoczesne kamery i inteligentne oprogramowanie, jest łatwy i wygodny w obsłudze. Podczas testów pilotażowych przeprowadzonych w zakładzie produkcyjnym Bosch w Norymberdze system ViPAS pomyślnie przeszedł 12 000 cykli kontrolnych i okazał się skuteczny w 99,9% przypadków. Niemal bezbłędnie posortował części, klasyfikując je do grup „OK” lub „Nie OK”.  ViPAS przejdzie proces dalszej optymalizacji mającej na celu przygotowanie go do zastosowania w zakładach produkcyjnych różnego typu.
Technologia 5G przyspiesza rozwój Przemysłu 4.0 Nowy standard sieci komórkowej 5G ma kluczowe znaczenie dla wielu zastosowań Przemysłu 4.0. Z pomocą 5G będzie można przesyłać dane nawet do stu razy szybciej niż dotychczas. Wzrasta niezawodność, natomiast do minimum spadają opóźnienia przy transferze danych.  

Technologia 5G stanie się centralnym układem nerwowym fabryki przyszłości – przewiduje dr Andreas Müller, naukowiec pracujący w Bosch i przewodniczący inicjatywy 5G-ACIA (5G Alliance for Connected Industries and Automation).

Bosch objął przewodnictwo w tej inicjatywie zrzeszającej już ponad 40 przedsiębiorstw oraz instytutów badawczych z całego świata, aby od początku przystosować nowy standard sieci komórkowej do potrzeb przemysłu. Jeszcze w tym roku firma planuje przeprowadzić testy sieci 5G w swoich fabrykach. Na targach w Hanowerze Bosch przedstawił zalety tego standardu wspólnie z partnerami: Nokią, Qualcomm i BigRep.
W tym celu przedsiębiorstwa po raz pierwszy pokazały integrację drukarki 3D w sieci 5G. Umożliwiło to przeniesienie części elementów sterujących, montowanych zazwyczaj w urządzeniu, do lokalnej chmury produkcyjnej. Dzięki temu urządzenie może być bardziej kompaktowe, tańsze i łatwiejsze w obsłudze.

BOSCH

Zamknij gift