Gree - Ciepło z Gree
Wiadomości 14 lut
WIKA
Maszyna drążąca tunel Torpedo w finale konkursu

Przekroczenie prędkości ślimaka jest ogromnym wyzwaniem dla maszyn wykorzystywanych do drążenia tuneli. Studentom z DHBW Mosbach udało się osiągnąć ten efekt – maszyna drążąca tunel “Dirt Torpedo“ zapewniła im miejsce w ostatnim etapie międzynarodowego konkursu. Projekt powstał przy pomocy firmy WIKA, która wsparła zespół technologią projektową i dotacją pieniężną.

Studenci z DHBW Mosbach z dumą zaprezentowali światu maszynę “Dirt-Torpedo”. Wśród uczestników wydarzenia znaleźli się rektor uczelni Prof. Dr. Gabi Jeck-Schlottmann, Prezes Fundacji Pro DHBW Mosbach Gerhard Lauth, oraz Dyrektor Generalny firmy WIKA Alexander Wiegand SE & Co. KG, pan Alexander Wiegand.

Maszyna drążąca tunel w ostatnim etapie konkursu

Z ponad 400 projektów zgłoszonych do konkursu zorganizowanego przez amerykańskiego przedsiębiorcę Elona Muska (współzałożyciel min. przedsiębiorstwa Tesla Motors), do ostatniego etapu zakwalifikowało się dwanaście. Finalistom zlecono wydrążenie 30-metrowego tunelu na pustyni Mojave w Kalifornii. Jednakże, ze względu na nagłą zmianę warunków na miejscu zdarzenia, jedynie zespół z Monachijskiego Uniwersytetu Technicznego mógł przystąpić do zadania. Studenci z DHBW Mosbach byli zawiedzeni sposobem, w jaki zakończył się konkurs, który ostatecznie w ogóle nie był konkursem. Niemniej jednak pozostają dumni ze swojej tunelownicy “Dirt Torpedo”, i bardzo słusznie.

Projekt studencki wspomagany technologią pomiarową firmy WIKA

Zespół poświęcił rok na zbudowanie maszyny do drążenia tuneli o długości 2,63 metra. “Dirt Torpedo” drąży tunele z prędkością 5,4 metra na godzinę – to o jeden metr na godzinę więcej, niż pokonują ślimaki, a to zwykle ślimaki są szybsze niż konwencjonalne maszyny do drążenia tuneli.

Technologia pomiarowa firmy WIKA znajduje się z tyłu maszyny “Dirt Torpedo”. Stamtąd wystrzeliwany jest szybkoschnący cement wzmacniany włóknami, który tworzy wzmocnienie ścian tunelu. Proces regulowany jest przez dwanaście zaworów. Do monitorowania ciśnienia podawania cementu, firma WIKA zastosowała system dwunastu separatorów membranowych z zamontowanymi przetwornikami – model S-20 – oraz sygnałem wyjściowym 1…10 V. Membrany czołowe separatorów membranowych są niebywale mocne, dzięki czemu wytrzymują ciągły napór sił ścierających. Jak również żadne pozostałości cementu przylegają do ich powierzchni. Wsparcie firmy WIKA udzielone twórcom projektu “Torpedo” wyniosło 20.000 euro.

Długotrwała współpraca z uczelnią

Firma WIKA i DHBW Mosbach utrzymują ścisłą współpracę od roku 1985. Jako partner dualny, WIKA umożliwia przyszłym specjalistom ukończenie łącznie siedmiu kierunków studiów z odbywaniem zajęć praktycznych w siedzibie firmy WIKA w Klingenbergu. Jak dotąd około 250 studentów ukończyło DHBW przy wsparciu firmy WIKA. Firma WIKA posiada status złotego partnera, co oznaczy, że zapewnia “nadzwyczajny poziom wsparcia” doceniany przez uczelnię. Firmy partnerskie biorą udział w życiu uczelni za pośrednictwem Fundacji Pro DHBW Mosbach, która ma za zadanie promować system studiów podwójnych. Co więcej, Alexander Wiegand pełni funkcję przewodniczącego rady nadzorczej.

Uwaga
Dodatkowe informacje odnośnie membranowych systemów pomiarowych i czujników ciśnienia można znaleźć na stronie internetowej firmy WIKA. Jeżeli mają Państwo pytania, prosimy o zwrócenie się do osoby kontaktowej