SMAY - Katalog produktów
Wiadomości 12 maj 2020
Kwietniowa depresja w mieszkaniówce

Choć łączna wartość wszystkich projektów wstrzymanych do tej pory ze względu na sytuację epidemiczną urosła do kwoty 5 mld zł, kolejny tydzień z rzędu spada liczba zamrożonych inwestycji. W kwietniu odnotowano duży spadek liczby osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy.

Pierwszy tydzień maja potwierdza tendencję z ostatnich dni kwietnia. Spada ilość decyzji dotyczących wstrzymywanych inwestycji. Przypomnijmy, od 16 marca br. Kompas Inwestycji pozyskuje dane dotyczące zamrożonych projektów. Informacje są aktualizowane na bieżąco, w oparciu o bezpośredni kontakt z inwestorami, projektantami i wykonawcami. Na dzień 8 maja serwis zarejestrował 160 inwestycji wstrzymanych ze względu na panującą sytuację epidemiczną. Ich łączna szacunkowa wartość to 5081 mln zł. Dynamika przyrostu zamrożonych projektów na przestrzeni ostatnich tygodni znacząco zmalała - w pierwszym tygodniu maja to zaledwie 7 inwestycji. Dwa projekty zostały wznowione.

Najwięcej - 28 wstrzymanych projektów odnotowano na Mazowszu (łączna wartość ok. 1037 mln zł), w Wielkopolsce jest ich 22 (848 mln zł), na terenie woj. pomorskiego 20 (645 mln zł). Zaledwie jedna wstrzymana inwestycja znajduje się na obszarze woj. opolskiego, po trzy w województwie warmińsko-mazurskim i świętokrzyskim.

W gronie wszystkich wstrzymanych inwestycji najliczniejsze są projekty mieszkaniowe (45), w tej grupie odnotowaliśmy w ostatnim tygodniu przyrost o 4 inwestycje. Największy wzrost zamrożonych projektów na przestrzeni ostatniego tygodnia zaobserwowaliśmy w sektorze zakładów produkcyjnych - ogółem 28 inwestycji, wzrost w porównaniu z poprzednim tygodniem o 7 projektów. W gronie wstrzymanych inwestycji znajdują się również obiekty: handlowo-usługowe (27), magazynowe (23), biurowe (19) i hotelowe (17).

Kwiecień w mieszkaniówce

Od początku kwietnia do 8 maja br. Kompas Inwestycji zarejestrował 321 projektów z sektora mieszkaniowego zmieniających swoje etapy w fazach poprzedzających realizację prac budowlanych (wizja, projektowanie, wybór wykonawcy). Ich łączna wartość to 8801 mln zł. Rok wcześniej takich inwestycji było 339 (477 mln zł), zmiana r/r jest zatem niewielka i nie powinna zapowiadać dużej tendencji spadkowej.

Warto zwrócić uwagę na dane dotyczące zapytań kredytowych. W kwietniu 2020 r. banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę niższą o 27,6% w porównaniu z analogicznym miesiącem poprzedniego roku. W ubiegłym miesiącu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 27,82 tys. klientów, w porównaniu do 42,51 tys. rok wcześniej – jest to spadek o -34,6%. Jest to piąty najniższy wynik liczby wnioskujących od stycznia 2007 r.

Co ciekawe, średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w kwietniu br. wyniosła 302,1 tys. zł tj. o 11% więcej niż w kwietniu 2019 r. Warto podkreślić, że ceny nieruchomości nie wzrosły, a wiele banków zwiększyło oczekiwania co do wkładu własnego, co w konsekwencji powinno zmniejszyć wartość wnioskowanego kredytu. Wyższą średnią kwotę wnioskowanego kredytu można zatem tłumaczyć tym, że o kredyt wnioskowały osoby, które chciały kupić większe lokale.

Michał Oksiński, Kompas InwestycjiKompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu

Zamknij Kup klimatyzator z instalacjąw Twoim mieście Kup klimatyzator z instalacją w Twoim mieście