Wiadomości 19 kwi 2022

Erbud rozpoczyna kampanię promującą budownictwo wśród kobiet. Spółka wydała książkę dla dziewczynek „Klara buduje”. Inspiracją dla jednej z bohaterek publikacji jest Agata Karczewska, kierowniczka budowy w spółce Erbud.

Książka autorstwa Jakuba Skworza, autora m.in. „Mani Skłodowskiej” o Marii Curie-Skłodowskiej, zilustrowana przez Paulinę Derecką, jest adresowana nie tylko do najmłodszych. To historia o budowaniu nie tylko budynków, ale też relacji i pewności siebie. To także opowieść o tym, że warto mieć marzenia, nie bać się wyzwań i konsekwentnie podążać do wyznaczonego celu. 

- Erbud zmienia świat – budując nowoczesne obiekty, a także kreując sposób postrzegania świata wolny od myślenia w kategoriach ograniczeń i stereotypów. Jednym z nich, całe szczęście powoli przemijającym, jest przekonanie, że istnieją zawody zarezerwowane tylko dla jednej płci i budownictwo do nich należy. I choć na przestrzeni ostatnich lat można zauważyć rosnący odsetek kobiet na uczelniach technicznych, to w tej materii jest wiele do zrobienia – mówi Dariusz Grzeszczak, prezes Erbudu.

Według danych GUS i Eurostatu odsetek Polek, które mają wyższe wykształcenie, wynosi 38,8 proc. i jest wyższy niż w przypadku mężczyzn (26,9 proc.), a także od średniej unijnej (35,2 proc.). I choć w 2020 roku kobiety stanowiły 58 proc. ogólnej liczby studentów w Polsce, to na publicznych uczelniach technicznych ich odsetek wyniósł zaledwie 34 proc.

– W najbliższych latach na budowach zabraknie pół miliona pracowników. My, jako Erbud, już teraz myślimy o wyzwaniach z tym związanych. Chcemy zadbać o konkurencyjny rynek, a „Klara buduje” jest pierwszym, edukacyjnym krokiem w tym kierunku. Już teraz myślimy o dziewczynkach, które pojawią się na rynku pracy nawet za 20 lat – mówi Agnieszka Głowacka, wiceprezes Grupy, jedna z nielicznych kobiet w zarządach spółek budowlanych w Polsce.

Inspiracją dla jednej z bohaterek książki jest Agata Karczewska, kierownik budowy w spółce Erbud. – Jestem żywym przykładem na to, że plac budowy to nie tylko miejsce zarezerwowane dla mężczyzn. Realizacja projektu budowlanego to praca w dynamicznie zmieniających się warunkach, wymagająca zarówno elastyczności, jak i stanowczości. Stanowisko kierowniczki budowy to niezwykle wymagająca praca, która daje jednak wiele satysfakcji. Postrzeganie budownictwa jak profesji męskiej jest nieprawdziwe. To kwestia charakteru, predyspozycji, kompetencji. Nie bójmy się mieć marzenia, konsekwentnie i odważnie podążajmy za ich realizacją, rozwijajmy swoje pasje – zachęca Agata Karczewska, która koordynowała realizację kontraktu Centrum Badań i Konserwacji Dziedzictwa Kulturowego UMK w Toruniu, a obecnie jest kierowniczą budowy projektu „Lidl Oleśnica”.

„Klara buduje” to pierwsza z serii książek Erbudu, która będzie poświęcona przedstawieniu branży budowlanej oraz przybliżeniu arkanów tego świata dziewczynkom, tak by w przyszłości rozważyły wybór ścieżki zawodowej związanej z budownictwem. Publikacja została wydana także w języku ukraińskim. Fundacja Erbud prowadzi szeroką akcję pomocową dla uchodźców, w tym pomogła w przeprowadzce do Polski wychowanków podkijowskiego domu dziecka. Książkę będzie można kupić na stronie klarabuduje.pl. Zysk ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cele Fundacji: pomoc wychowankom domów dziecka w wejściu w dorosłość.

 

 

Tagi: budownictwo
Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu