Wiadomości 6 cze 2022
Swegon
Jakość powietrza w obiektach szkolnych i znaczenie poziomu dwutlenku węgla

W jaki sposób możemy ocenić klimat wewnętrzny w obiektach szkolnych? Czy pomiar CO2 jest tutaj wystarczającym wskaźnikiem? Jak zapewnić odpowiednią jakość powietrza w środowisku szkolnym, a co za tym idzie - najlepsze warunki do nauki i rozwoju dla dzieci?

Od czasu wybuchu pandemii COVID-19 gwałtownie wzrosła świadomość znaczenia świeżego powietrza w pomieszczeniach i zwiększonych wskaźników wentylacji. Dużą uwagę skupiono na szkołach - środowisku przebywania dzieci - jako potencjalnym miejscu skażenia i rozprzestrzeniania się wirusów. W szczególności uwaga koncentrowała się na wentylacji sal lekcyjnych oraz na tym, w jaki sposób zapewnić właściwą jakość powietrza i wymianę powietrza w pomieszczeniu, a także jak zwiększyć szybkość wentylacji tam, gdzie jest to konieczne. Dlatego w wielu szkołach zaczęto instalować czujniki dwutlenku węgla CO2.

Pomiar i wykorzystanie poziomu CO2 jako wskaźnika dobrej lub złej jakości powietrza jest od dawna uznaną metodą, ponieważ dwutlenek węgla jest łatwy do wykrycia. A ponieważ jest to miara od dawna stosowana w naszej branży, łatwo ją omówić i odnieść sie do niej podczas wymiarowania budynku. Istnieją również pewne zalecane wartości graniczne, którymi należy się kierować przy określaniu odpowiedniego poziomu CO2 w miejscu pracy, np. według Szwedzkiego Instytutu Środowiska Pracy maksymalna wartość wynosi 1000 ppm.

Poziom CO2 określa, ile osób może przebywać w pomieszczeniu w tym samym czasie, a także wskazuje, czy istnieje potrzeba wentylacji innych zanieczyszczeń. Poziom CO2 wynoszący 1000 ppm lub więcej, choć nie jest niebezpieczny z punktu widzenia zdrowia, zaczyna wpływać na nasze zdolności poznawcze, takie jak uczenie się nowych rzeczy i podejmowanie strategicznych decyzji.

Dobrym początkiem jest pomiar CO2 w celu monitorowania stanu systemu wentylacji i jakości powietrza. Aby jednak dzieci dobrze radziły sobie w szkole, gdzie zdobywają wiedzę na całe życie, przy podejmowaniu decyzji o tym, co zrobić z regulacją systemów wentylacyjnych, należy podejść do tematu holistycznie, a więc mierzyć dodatkowo temperaturę, cząstki, zanieczyszczenia i dźwięk, które również wpływają na zdrowie i wydajność.

Poniżej przedstawiamy kilka porad, które pomogą zapewnić odpowiedni klimat wewnętrzny w szkołach:

  • Dobra wentylacja: zaleca się stosowanie wydajnego systemu wentylacyjnego, aby zapewnić właściwy poziom dopływu świeżego powietrza.
  • Wietrzenie pomieszczeń: zaleca się regularne otwieranie okien i drzwi.
  • Kontrolowanie źródeł zanieczyszczeń: istnieje wiele źródeł zanieczyszczeń i kluczowe jest to, aby ograniczać je to minimum.
  • Wykonywanie pomiarów za pomocą czujników jakości powietrza: czujniki te mierzą poziom dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń w pomieszczeniu.

Mierzyć znaczy wiedzieć, a jednym ze sposobów sprawdzenia, jakie ulepszenia należy wprowadzić, jest pomiar kilku różnych parametrów. Swegon oferuje inteligentne usługi w zakresie analizy klimatu wewnętrznego, a także systemy wentylacji sterowanej zapotrzebowaniem, które zapewniają właściwy przepływ powietrza, temperaturę i komfort.