Wiadomości 22 lis 2022
Swegon
Jak zwiększyć efektywność energetyczną centrali wentylacyjnej?

Ponieważ liczba wyszukiwań w Google dotyczących oszczędzania energii wzrosła w ostatnim czasie, można przypuszczać, że wzrosło zainteresowanie tym tematem. Często wyszukiwane hasło to m.in. "jak oszczędzać energię + centrala wentylacyjna".

W sytuacji, gdy musimy podjąć skomplikowaną decyzję, wiele z nas ceni sobie sprawdzone wskazówki. Dlatego dzielimy się naszą wiedzą i listą przydatnych zaleceń, dotyczących zwiększenia efektywności energetycznej naszej centrali wentylacyjnej.

Podstawowe fakty, które warto znać wcześniej

Około 90% naszego życia spędzamy w pomieszczeniach zamkniętych. Zanim skończymy 78 lat, spędzimy w nich około 70 lat. Wiedząc o tym, wydaje się niemal naiwne nie dbać o klimat wewnętrzny w miejscach, w których spędzamy tak wiele czasu. Jeśli wiemy również, że jesteśmy o 16% bardziej produktywni w satysfakcjonującym środowisku pracy, że jakość naszego snu zależy od komfortowej temperatury w pomieszczeniach, a dobra jakość powietrza jest niezbędna do naszej zdolności strategicznego myślenia, wydaje się nierozsądnym, aby nie wymagać doskonałego klimatu wewnętrznego we wszystkich pomieszczeniach, w których mamy wykonywać pracę lub odpoczywać.

Połączenie powyższego z chęcią zwiększenia efektywności energetycznej stawia nas przed dylematem. Poniżej prezentujemy pięć wskazówek, które pomogą zapewnić idealną pracę centrali wentylacyjnej (AHU) w celu osiągnięcia optymalnego klimatu w pomieszczeniach i zużycia energii.

Czas pracy

Zużycie energii przez AHU jest oczywiście bezpośrednio związane z czasem pracy. Skrócenie czasu pracy prowadzi do proporcjonalnego zmniejszenia zużycia energii. Na przykład biuro może być zajęte w podobny sposób od poniedziałku do piątku, ale w weekendy jest puste. Wyłączając urządzenie w soboty i niedziele można zaoszczędzić sporo energii. Ponadto, biuro rzadko jest używane stale, 24 godziny na dobę. Jak pokazuje wykres słupkowy, zużycie energii może być zmniejszone o 2/3, gdy używa się funkcji kalendarza, aby zredukować pracę z 24/7 do 10/5. Jeśli funkcja kalendarza jest już skonfigurowana, należy upewnić się, że czasy pracy są realistyczne zarówno z punktu widzenia jakości powietrza, jak i energii. Pamiętaj o ograniczeniu lub wyłączeniu AHU w czasie sezonów wakacyjnych, świąt i okresów urlopowych

Temperatura

W północnych częściach świata wkraczamy właśnie w “sezon grzewczy“. Urządzenie wentylacyjne z wysokowydajnym odzyskiem ciepła jest już zoptymalizowane pod względem energetycznym. Ponieważ temperatura powietrza nawiewanego powinna być nieco niższa niż temperatura powietrza w pomieszczeniu, dlatego aby zapewnić dobrą dystrybucję powietrza docelowa temperatura wewnątrz pomieszczeń jest o kilka stopni niższa. Można wtedy zaoszczędzić zauważalną ilość energii bez znaczącego wpływu na komfort i wydajność.

Tak więc, rozważając obniżenie temperatury w pomieszczeniu, należy pamiętać o odpowiednim dostosowaniu temperatury powietrza nawiewanego.

Przepływ powietrza

Jakość powietrza ma fundamentalny wpływ na komfort, produktywność i zdrowie. Niewystarczający dopływ powietrza z zewnątrz może w konsekwencji prowadzić do dyskomfortu, obniżonej wydajności lub problemów zdrowotnych. Z drugiej strony nadmierne przepływy powietrza mogą powodować przeciąg i bezsensowne zużycie energii. W rzeczywistości 20% kosztów energii można zaoszczędzić, zmniejszając przepływ powietrza o 10%. Dlatego też przepływ powietrza należy dostosować do rzeczywistych potrzeb.

Praca sterowana zapotrzebowaniem

Zużycie energii przez wentylator wzrasta wykładniczo wraz ze wzrostem przepływu powietrza. Dlatego zalecamy sterowanie urządzeniem wentylacyjnym w zależności od zapotrzebowania. Odpowiada ona wtedy zawsze dokładnie potrzebom i eliminuje okresy, w których pomieszczenie jest wentylowane, ogrzewane lub chłodzone bez zapotrzebowania. Funkcjonalność regulacyjna naszych central Swegon GOLD i nasz system Swegon WISE dla klimatu wewnętrznego sterowanego zapotrzebowaniem, pozwalają na nawet najmniejsze regulacje, które powodują znaczne różnice w zużyciu energii. Jest to zilustrowane poniżej:

Konserwacja

Wreszcie, co może wydawać się proste i prawie oczywiste, ale nawet najbardziej energooszczędna i najlepiej zainstalowana centrala wentylacyjna potrzebuje odrobiny „uznania”. Wymiana filtra na czas to chyba najprostsza oszczędność energii, jaką możemy polecić. Urządzenie z przestarzałymi i zapchanymi filtrami uruchamia wentylatory coraz ciężej, aby skompensować rosnący spadek ciśnienia, co w konsekwencji powoduje ogromne, a może i niespodziewane zużycie energii. Regularne lub konieczne wymiany filtrów są również niezbędne do zapewnienia komfortowego i wydajnego klimatu w pomieszczeniach.

Aby uzyskać więcej informacji i rekomendacji, odwiedź naszą stronę internetową i przeczytaj więcej o centralach wentylacyjnych Swegon GOLDsystemie Swegon WISE i naszych osiągnięciach w zakresie zrównoważonego rozwoju.