Wiadomości 29 sie
Jak megatrendy gospodarcze przełożą się na branżę budowlaną? C2C - nowa certyfikacja w budownictwie

W najbliższych latach model tworzenia i użytkowania w obiegu zamkniętym będzie miał niebagatelny wpływ na gospodarkę świata i Polski - prognozuje Deloitte. Jak przełoży się na polski rynek budownictwa i nieruchomości? Pierwsze działania już widać, firmy wprowadzają materiały wytwarzane zgodnie z ideą Crade to Cradle - choć w Polsce to nadal nowość.

Według analiz przedstawionych przez Deloitte wśród najważniejszych 6 najważniejszych trendów, które wpłyną na globalny i polski rynek są m.in. przemysł 4.0, gospodarka w obiegu zamkniętym, a także patrzenie na biznes i inwestowanie poprzez pryzmat ich wpływu na otoczenie. To kierunki, które opierają się nie tylko na wskaźnikach ekonomicznych, ale uwzględniają też czynniki społeczne. Gospodarki, które najszybciej je wykorzystają będą najbardziej konkurencyjne - podkreślają eksperci.

Jednym z głównych trendów jest promowanie gospodarki w obiegu zamkniętym. Działania takie realizowane są już kilku lat w krajach o nowoczesnej gospodarce. Chodzi o nastawienie na maksymalne wykorzystanie. Idea nie jest nowa, jej symbolem jest hasło i ceryfikacja Cradle to Cradle, czyli „od kołyski z powrotem do kołyski”. Idea C2C jest najbardziej zaawansowaną filozofią myślenia nie tylko o wytwarzaniu produktów, ale odnosi się też do całej gospodarki. W Polsce certyfikacja C2C jest nadal nowością. Jako jedna z pierwszych w naszym kraju zaczyna ją wdrażać branża budowlana i nieruchomościowa. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: certyfikacje C2C są gwarantem tego, że materiały budowalne są innowacyjne i przyjazne.

– Jesteśmy jednym z pionierów wdrażania produktów z certyfikacją C2C – przyznaje Sylwia Rudnicka, z polskiego oddziału firmy Armstrong produkującej akustyczne sufity podwieszane. Fakt zainteresowania innowacyjnymi materiałami akurat w branży budowalnej nie powinien dziwić, to jeden z segmentów, który najszybciej reaguje na nowości związane ze zrównoważonym środowiskiem. – Dotyczy to szczególnie budynków biurowych, bo tu najczęściej rodzą się nowatorskie pomysły biznesowe branża jest więc otwarta na innowacyjne rozwiązania. Nie mniejsze znaczenie ma również fakt, iż właśnie w biurach mamy najwięcej pracowników młodego pokolenia Millenialsów, którzy ekologię i przyjazne otoczenie traktują już jako codzienność, a nie trend – potwierdza Sylwia Rudnicka.

Materiały oznakowane certyfikatem Cradle to Cradle z założenia przygotowane są do ponownego wykorzystania, a proces ich produkcji odbywa się z ekologicznym nastawieniem do zużycia m.in. wody i prądu, w tym także wykorzystaniem energii odnawialnej. Ich wytwarzanie to potwierdzenie odpowiedzialności producenta za produkt i jego cykl życia. W Polsce tak zaawansowane ekologicznie sufity wykorzystano m.in. w biurach firmy farmaceutycznej Takeda w warszawskim biurowcu Proximo zrealizowanym przez Hines, siedzibie PwC w Warszawie oraz w budynku firmy Domel w Łomży – w tym ostatnim zastosowano nie tylko sam sufit, ale także rusztowanie nośne z certyfikacją C2C.

Spójny z tym jest jeszcze jeden z prognozowanych megatrendów, czyli zrównoważone podejście do finansów i inwestowania. Nie oznacza to bynajmniej, że firmy przestaną liczyć zyski. To się nie zmieni, choć poza stroną finansową ważny będzie element korzyści społecznych i środowiskowych. Według oceny ekspertów Armstrong ten trend w krajowym segmencie budownictwa jest już mocno widoczny. – Kiedy wprowadzaliśmy w Polsce nasz program recyklingu sufitów był on odbierany na zasadzie ciekawostki. Dziś możliwość przekazania starych sufitów do recyklingu, gdy inwestycja przechodzi modernizację i montowane są w niej nowe sufity Armstrong oceniana jest zarówno jako korzystane działania środowiskowe - co wpisuje się w politykę CSR wielu firm i dużych korporacji – ale też korzyść biznesowa – przyznaje Maciej Sobolewski, Sales Manager Central Europe North & Scandinavia Armstrong Building Products. Firma w sumie przekazała już do recyklingu ponad 16 mln mkw. płyt sufitowych odebranych z remontowanych budynków w USA, Europie Zachodniej i Polsce.

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu