Jak dobrać moc klimatyzatora? Wszystko co musisz wiedzieć.
Dobranie dobrych parametrów klimatyzatora to podstawa optymalnego chłodzenia. Jednak warto pamiętać też o drugim ważnym czynniku - kosztach. Jeśli zainwestujemy w klimatyzator, który będzie piekielnie drogi i zbyt mocny, okaże się, że przepłaciliśmy. Z kolei urządzenie o za małej mocy w stosunku do chłodzonego, pokoju może szybko wymagać naprawy z powodu przegrzanej sprężarki, a jej wymiana często okazuje się nieopłacalna.
Dlatego tak ważne jest dobranie optymalnej mocy klimatyzatora, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów teraz i w przyszłości. A jak to wyliczyć? Poniżej wszystko, co musisz wiedzieć.
Nr 1. Uwzględnij powierzchnię
Najczęściej, aby określić wymaganą moc klimatyzatora, posługujemy się wzorem:
m2 x 100 = W
Najpierw zatem musimy znać metraż chłodzonego pomieszczenia, a następnie pomnożyć go razy 100. Otrzymujemy wtedy wynik wyrażony w watach, który mówi nam, jaka moc będzie potrzebna do pracy na danej powierzchni. Z tego wzoru wynika prosta zależność, którą warto zapamiętać - na każde 10 m2 przestrzeni przypada 1 kW mocy.
Nr 2. Uwzględnij kubaturę
Powyższe obliczenia mają sens tylko wtedy, gdy mamy do czynienia z pomieszczeniami o standardowej wysokości, czyli ok. 2,5-2,8 m. W przypadku pokojów wyższych, powinniśmy już wykonywać działania z uwzględnieniem kubatury, tzn. wysokości przypadającej na powierzchnię, którą wyrażamy w m3. Wzór wygląda zatem tak:
m3 x 40 = W
Uwzględnij wyjątki
Oczywiście, od każdej reguły są wyjątki. Podane wyżej metody matematyczne są jedynie orientacyjne, ponieważ czasami występują inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę w obliczeniach, gdyż zmieniają diametralnie wyniki. W przypadku doboru klimatyzatora, musimy zawsze pamiętać, w jakim pomieszczeniu montujemy urządzenie. Jeśli:
- na poddaszu, to musimy dodać 30%-50% więcej mocy;
- w pokojach silnie nasłonecznionych, to potrzebujemy dodatkowo 20%-30% mocy;
- w pokojach o słabo izolowanych ścianach, to ok. 10%-20% więcej mocy;
- w pokojach, które są połączone z kuchnią, potrzeba 10%-20% więcej mocy.
Czy to wszystko?
Nie do końca. Okazuje się bowiem, że ilość potrzebnej mocy chłodniczej zależy również od tego, ile osób stale będzie w pomieszczeniu przebywać, czy jak wiele urządzeń będzie w nim działać (a te wydzielają dodatkowe ciepło). W związku z tym, wzory powinny stanowić tylko orientacyjny wyznacznik. Wybór klimatyzatora zawsze powinien należeć ostatecznie do fachowca, który oceni osobiście, co jest potrzebne w danym pomieszczeniu. Dopiero wtedy można podejmować ostateczne decyzje zakupowe.