Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Wiadomości 30 maj 2018
BOSCH
Internet rzeczy - Bosch

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Bosch

Zintegrowane miasto – poprawa jakości życia

Liczący ponad 15 milionów mieszkańców Tianjin jest ośrodkiem przemysłowym i ważnym węzłem komunikacyjnym w Chinach. Celem firmy Bosch i przedstawicieli miasta jest wspólna realizacja inicjatywy „Smart Tianjin”. Tianjin ma zostać przekształcony w inteligentne miasto. Bosch wykorzysta przy tym przedsięwzięciu know-how z dotychczas realizowanych projektów Smart City. Dzięki czujnikom, oprogramowaniu i usługom Bosch, jako innowacyjne przedsiębiorstwo IoT, dysponuje odpowiednim przygotowaniem. Spółka prowadzi 14 projektów w obszarze Smart City.

Zintegrowana stacja pomiaru jakości powietrza: Climo

Na targach CES 2018 w Las Vegas Bosch zaprezentował nowy system, który analizuje dane w czasie rzeczywistym: system monitoringu jakości powietrza Climo. Zawierający bezprzewodowe czujniki system – w połączeniu z oprogramowaniem i możliwością pracy w chmurze – oferuje szereg danych dotyczących jakości powietrza i dostępnych w czasie rzeczywistym. W sumie system mierzy i analizuje 12 parametrów, w tym dwutlenek węgla i tlenek azotu, ale także temperaturę, wilgotność względną, a nawet stężenie pyłków roślin. Może wspomagać działania związane z zarządzaniem ruchem drogowym lub informować osoby chore na astmę, czy w danym dniu bezpieczniej jest pozostać w domu, lub których części miasta należy unikać.

Zintegrowana kuchnia: gotuj i dobrze się baw

BSH Hausgeräte i berliński start-up Kitchen Stories pracują wspólnie nad tym, aby umożliwić miłośnikom dobrej kuchni i gotowania jeszcze lepsze wykorzystanie ich umiejętności w zintegrowanej kuchni. BSH włączy do swojego ekosystemu Home Connect pobraną już ponad 15 milionów razy aplikację Kitchen Stories. Dostępna w 12 językach aplikacja kulinarna obejmuje ponad 1 000 przepisów wraz z filmami wideo i zdjęciami prezentującymi proces przygotowania potraw. W przyszłości aplikacja będzie umożliwiała przesłanie do zintegrowanego piekarnika temperatury pieczenia z danego przepisu.

Zintegrowane rolnictwo – większe plony

W uprawie owoców i warzyw stosuje się integrowany system złożony z czujników: mierzy on m.in. wilgotność gleby upraw truskawek i informuje rolnika za pomocą aplikacji, kiedy ziemia jest zbyt sucha. Czujniki mierzą także temperaturę i wilgotność powietrza. Jeżeli prognozy przewidują ochłodzenie, aplikacja wysyła ostrzeżenie, aby można było przykryć rośliny, chroniąc je przed przymrozkami. W przeciwnym przypadku można odpowiednio wcześniej zapewnić właściwe napowietrzenie roślin. Aplikacja wykrywa także ryzyko infekcji grzybiczych upraw.

Zintegrowana hodowla bydła: łatwe ważenie zwierząt

W Brazylii po raz pierwszy zastosowano Precision Livestock Farming System firmy Bosch: na farmie bydła Fazenda Santa Fe, jednej z największych w kraju, czujniki, oprogramowanie oraz usługi Bosch pomagają nadzorować przyrost wagi bydła. Specjalny czytnik rozpoznaje dane zwierzę dzięki transponderowi RFID umieszczonemu w uchu zwierzęcia. Moduł Field Box przetwarza i kojarzy sygnały. Energia pochodzi z panelu solarnego, a transmisja danych do administracji farmy odbywa się za pomocą anteny.

Zintegrowany zbiornik do mleka: wyższa jakość produktu

System nadzoru jakości mleka firmy Bosch mierzy za pomocą czujnika temperaturę mleka i przekazuje pomiary za pośrednictwem chmury Bosch IoT Cloud na smartfon producenta mleka. Otrzymuje on ostrzeżenia w razie problemów z przechowywaniem mleka: w przypadku wzrostu i utrzymywaniu się temperatury powyżej 4 stopni Celsjusza w mleku mogą mnożyć się zarazki. Mleko zsiądzie się, a dla gospodarza oznacza to straty. System firmy Bosch można bez problemu zainstalować na każdym zbiorniku do mleka.

Zintegrowana mobilność: COUP

Bosch umacnia swoją pozycję dostawcy usług w zakresie mobilności: usługa sharingu skuterów elektrycznych eScooter Sharing Service COUP uruchomiona została już w Berlinie oraz w Paryżu (lato 2017). Po mieście porusza się 600 skuterów elektrycznych, które można wypożyczyć. Zarezerwuj i jedź – wszystkie formalności można załatwić za pomocą aplikacji: skutery elektryczne są wygodną w użyciu alternatywą dla transportu publicznego, własnego samochodu czy taksówki. Od lata 2018 skutery elektryczne będzie można wypożyczać także w Madrycie. W ciągu zaledwie paru miesięcy od swojego debiutu COUP stał się jednym z wiodących dostawców usług w systemie sharingu skuterów elektrycznych.

Zintegrowany rower: COBI

O ile przed kilkoma laty w branży rowerowej dominowały jeszcze produkty mechaniczne i analogowe, o tyle dziś coraz powszechniejsze stają się rowery elektryczne i cyfrowe. Aby umożliwić postęp w dziedzinie integracji rowerów elektrycznych w sieci, w 2017 roku Bosch, oprócz produkcji własnego komputera pokładowego Nyon, nabył także start-up COBI zajmujący się właśnie segmentem Connected Biking. Jego produkty i platforma technologiczna umożliwiają rowerzystom wykorzystanie własnego smartfonu, jako jednostki obsługowej, informacyjno-rozrywkowej oraz wyświetlacza.

Zintegrowane parkowanie: szybkie znajdowanie wolnych miejsc parkingowych

Dzięki parkowaniu społecznościowemu (Community-based Parking) kierowcy mogą w łatwy sposób znaleźć miejsca parkingowe przy ulicy, szczególnie w dzielnicach mieszkaniowych i w centrach miast. Przejeżdżający samochód rozpoznaje i dokonuje pomiaru przestrzeni pomiędzy zaparkowanymi pojazdami, a następnie nanosi informacje na cyfrową mapę miejsc parkingowych. W ten sposób kierowcy mogą łatwiej znaleźć drogę do miejsca parkingowego. W roku 2018 Bosch planuje wprowadzić do oferty Community-based Parking nawet w 20 miastach w USA, w tym Los Angeles, Bostonie i Miami.

Zintegrowany parking: Valet Parking

W 2017 roku Bosch we współpracy z Daimlerem zrealizował projekt autonomicznego parkowania na parkingu muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie. W pierwszym tego typu na świecie rozwiązaniu o nazwie Automated Valet Parking, przy wsparciu odpowiedniej infrastruktury, samochody same wyszukują miejsce na parkingu i parkują na nim. Zmniejszy to poziom stresu i zapewni efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni parkingowej: przy automatycznym parkowaniu na tej samej powierzchni można zmieścić nawet 20% więcej samochodów. Tym samym Bosch postawił już pierwszy krok w stronę autonomicznych samochodów.

Zintegrowane taksówki autonomiczne: przyjedź po mnie

Wspólnie z Daimlerem Bosch pracuje nad systemem jazdy, który umożliwi wprowadzenie na ulice miast zautomatyzowanych i autonomicznych taksówek (do początków przyszłej dekady). Celem zainicjowanej w 2017 roku współpracy badawczo-rozwojowej jest poprawa płynności ruchu w miastach i zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Możliwe zastosowania: car sharing. W tym modelu usługi to nie kierowca idzie po samochód, lecz samochód podjeżdża po kierowcę. W obrębie ustalonych granic w mieście użytkownicy mogą zamówić za pomocą smartfona autonomiczny samochód, który podjedzie w wyznaczone miejsce.

Zintegrowany pasażer: większy komfort podróżowania

Nowy asystent głosowy firmy Bosch pomaga kierowcom skoncentrować się na tym, co najważniejsze. Asystent, który reaguje na imię „Casey”, rozumie naturalne konstrukcje zdań oraz radzi sobie z różnymi akcentami i dialektami. Dzięki niemu prowadzenie samochodu staje się nie tylko bardziej komfortowe, ale także bezpieczniejsze: podczas jazdy kierowca co chwila musi odrywać uwagę, np. gdy obsługuje nawigację, ustawia klimatyzację czy odbiera telefon. Taka chwilowa dekoncentracja jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków.

BOSCH