Wiadomości 4 mar 2021
Gdynia w Green City Accord

Gdynia została członkiem porozumienia Green City Accord. Prezydent miasta Wojciech Szczurek podpisał dokumenty, dzięki którym miasto jako pierwsze w Polsce dołącza do grona europejskich samorządów kładących szczególny nacisk na ekologię i ochronę środowiska.

Porozumienie skupia samorządy z całej Europy i zostało zainicjowane w październiku zeszłego roku przez Komisję Europejską. Jego podstawą jest wspólna troska o środowisko, którą przenosi się na pięć głównych obszarów działania. Są to: jakość powietrza, jakość i wydajność wody, ograniczenie hałasu, zwiększenie bioróżnorodności w miastach oraz promocja gospodarki o obiegu zamkniętym.

- W każdym z tych obszarów miasta w ramach porozumienia podejmują wyzwania, które będą realizować przez najbliższych dziesięć lat. To z jednej strony możliwość porównania swoich doświadczeń z najlepszymi europejskimi samorządami, troszczącymi się o jakość środowiska, a z drugiej strony bez wątpienia motywacja do tego, by Gdynia była jeszcze bardziej zielonym, przyjaznym miastem o czystym środowisku – mówi o przystąpieniu do porozumienia Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Gdynia dołącza do Green City Accord jako pierwszy samorząd w Polsce i łącznie 25. miasto z obszaru całej Europy. Wcześniej do wzmożonych działań dla dobra środowiska zobowiązały się m.in. norweskie Oslo, francuskie Lille, hiszpańska Saragossa, portugalska Braga czy fińskie Lahti, Turku i Helsinki.

Sama obecność miasta w gronie proekologicznych samorządów nie przekuje się jedynie w merytoryczny dialog. Pojawią się też nowe możliwości finansowania „zielonych” inwestycji i dostęp do przydatnej, związanej z nimi wiedzy technicznej. Dzięki współpracy w ramach tej inicjatywy Gdynia zyska również nowe możliwości realizacji pomysłów, które będą służyły mieszkańcom.

Tagi: ekologia
Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu