Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Wiadomości 9 lip 2019
Elektromobilność wydarzeniem specjalnym Polskiej Prezydencji podczas sesji negocjacyjnej w Bonn

fot. Ministerstwo Środowiska

Elektromobilność to szansa. Elektromobilność to okazja. Elektromobilność to wyzwanie. Od elektromobilności nie ma już odwrotu. Jej rozwój to przełom technologiczny, który wydarza się na rynku - powiedział prezydent COP24 Michał Kurtyka 26 czerwca 2019 r. w Bonn. Deklaracja Driving Change Together była tematem trzeciego wydarzenia specjalnego przygotowanego przez Polską Prezydencję podczas pięćdziesiątej sesji negocjacyjnej. Wzięli w nim udział m.in. burmistrzowie i prezydenci miast, przedstawiciele przemysłu oraz stowarzyszenia rynku elektromobilności.

Głównym celem spotkania była wymiana doświadczeń i zwrócenie uwagi na działania podjęte od przyjęcia podczas COP24 w Katowicach Deklaracji Driving Change Together – Partnerstwo na rzecz elektromobilności, a także podjęcie dalszej współpracy w ramach przygotowań do kolejnej Prezydencji COP25. Seminarium, zorganizowane wspólnie przez Prezydencję COP24 i ICLEI, przy współpracy UNFCCC, PSPA oraz AVERE, wpisało się także w priorytety Deklaracji, wspierając integrację głównych uczestników procesu zmiany mobilności w miastach (m.in. administrację centralną, władze lokalne i przemysł).

Wiceminister Kurtyka, otwierając wydarzenie, zwrócił uwagę, że dzięki wprowadzeniu transportu elektrycznego możemy zredukować niską emisję szkodliwych substancji, trafiających do powietrza, którym oddychamy. - Dlatego jedną z inicjatyw, zaproponowanych przez Polską Prezydencję podczas COP24 jest Partnerstwo na rzecz Elektromobilności Driving Change Together - Katowice Partnership for Electromobility – powiedział.  Inicjatywa zakłada ustanowienie sieci partnerstw pomiędzy władzami miast, regionów i państw, a także organizacji pozarządowych, tak aby rozwijać oraz wymieniać się wiedzą na temat rozwoju elektromobilności i przeprowadzenia rewolucji w transporcie na poziomie zarówno lokalnym, jak i międzynarodowym. Dodał, że przystąpiło do niego już ponad 40 państw z 5 kontynentów (obejmujące ponad połowę światowej populacji), jak również organizacje i sojusze grupujące łącznie ponad 1500 miast i regionów oraz 1200 firm.

Prezydent COP24 zaprosił również uczestników wydarzenia na organizowane jesienią pierwsze Forum Elektromobilności. - Naszą ambicją jest, aby to wydarzenie było realnym wsparciem rozwoju elektromobilności poprzez tworzenie płaszczyzny wymiany wiedzy i informacji dotyczących wdrażania pojazdów elektrycznych, infrastruktury ładowania oraz rozwiązań prawnych i informatycznych dotyczących tej ekologicznej formy transportu – zaznaczył. Podkreślił, że spotkanie będzie miało za zadanie dostarczenie aktualnych informacji dotyczących rynku elektromobilności oraz zaawansowanej wiedzy technicznej o pojazdach elektrycznych. Forum będzie także akcelerować przepływ pomysłów i rozwiązań pomiędzy Partnerami inicjatywy „Driving Change Together - Katowice Partnership for Electromobility”, działającymi na rynku elektromobilności firmami, ośrodkami naukowymi, instytucjami administracji publicznej oraz mediami.

Wydarzenie składało się ze wspólnej sesji otwierającej, po której uczestnicy wzięli udział w dwóch równoległych seminariach dotyczących elektromobilności oraz adaptacji.

O panelu

Polska Prezydencja podczas tegorocznej sesji w Bonn przygotowała trzy wydarzenia specjalne (warsztaty: "Lasy dla klimatu: Jak nauka pomaga lasom",  na temat Solidarnej i Sprawiedliwej Transformacji oraz seminarium o elektromobilności), każde przyporządkowane jednemu z tematów przewodnich COP24:

  • przyroda – to m.in. wielofunkcyjna i zrównoważona gospodarka leśna jako element neutralności klimatycznej oraz rola lasów jako pochłaniaczy emisji oraz poparcie dla idei synergicznego spojrzenia na trzy kluczowe konwencje ONZ: ds. klimatu, bioróżnorodności oraz w sprawie upustynnienia,
  • człowiek – podkreślający potrzebę prowadzenia zmian wspólnie z ludźmi poprzez solidarną i sprawiedliwą transformację regionów oraz sektorów przemysłowych,
  • technologia – pokazujący, że istnieją przyjazne klimatowi nowoczesne rozwiązania, jak m.in. elektromobilność pozwalające na osiągnięcie zrównoważonego rozwoju miast, czystego powietrza i stanowiące szansę na nowoczesne miejsca pracy.