Wiadomości 22 sty 2021
Drugie życie i więcej zieleni. Ruszają prace w Szklarniach Ulricha

Kiedyś hodowano tu tropikalną roślinność i egzotyczne owoce. Szklarnie Ulricha w Warszawie są częścią restaurowanego kompleksu zabytkowych Ogrodów Ulricha, które staną się przestrzenią odpoczynku rekreacji.

Dzięki pozytywnej decyzji wydanej przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, Ingka Centres rozpoczyna prace konserwatorskie na terenie dawnych Szklarni Ulricha. Dotychczas były one odpowiednio zadaszone oraz ogrodzone, aby ochronić zabytkowe elementy konstrukcyjne. – Plany rewitalizacji i rozbudowy Ogrodów Ulricha prowadzimy od 2016 roku. Jest to długi i fascynujący proces ze względu na zabytkowy charakter tego miejsca. Wszelkie znaleziska zostaną udokumentowane i przekazane konserwatorowi zabytków – mówi Artur Drączkowski, Kierownik Projektu, Ingka Centres.

Koncepcję zagospodarowania Ogrodów Ulricha, na którą składa się odrestaurowanie terenów parkowych i zabytkowych szklarni, opracowała warszawska pracownia WXCA. Zabytkowy park w zachodniej części z najcenniejszymi przyrodniczo okazami drzew zostanie zachowany w niemal niezmienionej formie, a jego odnowienie sprowadza się do uzupełnienia zieleni niskiej i średniej, dodania nowoczesnej małej architektury. Natomiast nowa część parku po stronie wschodniej stanie się edukacyjną i rekreacyjną przestrzenią przyrodniczą. – Chcieliśmy przywrócić łączność kompozycyjną obydwu chronionych obszarów – parków historycznego i powojennego. Pierwotnie mieliśmy do czynienia z jednorodnym zabytkiem i do tej spójności nawiązywaliśmy, projektując teren Ogrodów Ulricha – wyjaśnia Monika Lemańska z WXCA, współautorka projektu.

Inwestycja zakończy się wiosną 2022 roku, Ogrody Ulricha będą tworzyć zrewitalizowane Szklarnie i Park Ulricha, Ogród Codzienny, Willa Ulricha oraz Zielona Chata. Pełna zieleni przestrzeń, w której innowacyjność przeplata się z historią. Znajdowały się tu niegdyś pierwsze w Warszawie szklarnie rodziny Ulrichów, w których uprawiano tropikalną roślinność i egzotyczne owoce. – Stworzymy przestrzeń, w której każdy, od najmłodszych po seniorów, odnajdzie coś dla siebie – wyjaśnia Artur Drączkowski. – Stawiamy przede wszystkim na zieleń, ekologię i zieloną energię, którą w ramach grupy IKEA, pozyskujemy dzięki farmom wiatrowym – dodaje Artur Drączkowski.

Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na pierwszy kwartał 2021 roku. Koncepcja rewitalizacji zakłada odnowę m.in. Szklarni Ulricha, w których zachowane zostaną jego historyczne elementy - ceglane kominy, ściany szczytowe odzwierciedlające układ budynków szklarniowych oraz część piwniczna z historyczną kolebką – przykryciem łącznika pomiędzy dwiema szklarniami. Szklarnie zyskają nowe przykrycie dachowe, odtwarzające historyczny układ konstrukcyjny dachów.

Park Ulricha zyska energooszczędne oświetlenie, zmodernizowaną sieć kanalizacji oraz dodatkowe wyposażenie w postaci ławek, altany ogrodowej. Karczma Soplicowo otworzy się na nowo nie tylko pod nową nazwą, ale też w kształcie sprzed lat. Z kolei w Willa Ulricha, po odnowie i wyposażeniu w ogródek zewnętrzny, powstanie strefa gastronomiczna. W kompleksie Ogrodów Ulricha znajduje się także Ogród Codzienny, miejsce spotkań stworzone w duchu idei zero-waste.

Tagi: inwestycje