HeatPex
Wiadomości 14 kwi 2022
Defro
Drewno i pellet – paliwa odnawialne

Czyste powietrze i oszczędność w ogrzewaniu budynków to wyobrażenie dobrego klimatu. Zarówno dla naszego zdrowia, jak też dla naszych portfeli. W kontekście ekologicznego i ekonomicznego źródła ciepła warto zwrócić uwagę na drewno opałowe i pellet. Masz wątpliwości czy są to paliwa odnawialne? Wyjaśniamy.

Ogrzewanie domu jest kluczową kwestią, od której zależy nasz codzienny komfort. To nie tylko dobre samopoczucie ale także obniżenie kosztów ponoszonych w sezonie grzewczym. Przed wyborem źródła ciepła warto rozważyć wszystkie możliwe opcje i zdecydować, która będzie najkorzystniejsza w naszym przypadku. Coraz większego znaczenia nabiera dbałość o środowisko, a światowe zapotrzebowanie na energię rośnie,
w związku z czym szczególnie istotne stają się ekologiczne i ekonomiczne rozwiązania.

Stare piece zasypowe, czyli tzw. kopciuchy przechodzą do historii. Ich obsługa wymagała nie tylko wiele czasu, ale i przysparzała sporo trudności. Urządzenia te były niepraktyczne i nieekologiczne, a ich niewłaściwe użytkowane,
w dużej mierze przyczyniało się do zanieczyszczenia powietrza. W przeciwieństwie do paliw kopalnych, używanych w kopciuchach, paliwa odnawialne, takie jak drewno opałowe i pellet, są czystymi i bezpiecznymi nośnikami energii.

Wykorzystywanie biomasy przyczynia się do redukcji smogu, a nowoczesne, ekologiczne kominki spełniają rygorystyczne normy i są zgodne z polityką klimatyczną Unii Europejskiej. Zarówno urządzenia grzewcze na biomasę, jak i paliwa do nich produkowane, są w Polsce obowiązkowo certyfikowane. Z tego też względu biomasa promowana jest od dawna w krajach Wspólnoty. Również w naszym kraju, w coraz większym stopniu nadążamy za tymi sprawdzonymi, ekologicznymi rozwiązaniami.

Pewności co do pelletu i drewna opałowego, jako czystych paliw odnawialnych dodaje stanowisko prof. dr. hab. inż. Tadeusza Juliszewskiego z Wydziału Inżynierii Produkcji i Energetyki Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, który w swojej opinii dla magazynu „Świat Kominków” wyjaśnił, że „biomasa (w tym drewno i pellet) jest naturalnym magazynem energii słonecznej skumulowanej
w związkach organicznych zawierających atmosferyczny dwutlenek węgla.
 Tylko biomasa pozwala w przyrodzie utrzymać ten gaz cieplarniany (CO2) w obiegu zamkniętym. Nie można nazywać, biomasy (drewna) paliwem kopalnym, gdyż różni się ona zasadniczo swą fizyczną i chemiczną budową od nieodnawialnych paliw kopalnych (węgla)”. Profesor Juliszewski jasno stwierdził, że „drewno i pellet są paliwami odnawialnymi. Najważniejsze jest jednak to, że zarówno wysuszone drewno, jak i jego przetwory (brykiety, pellety), spalane w piecach, kotłach i kominkach certyfikowanych w obowiązkowej procedurze tzw. EKOPROJEKTU, nie emitują spalin zagrażających człowiekowi i przyrodzie”.

Charakter biomasy jako paliwa odnawialnego (odnawialnego źródła energii) wynika również z art.2 pkt.22 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r o odnawialnych źródłach energii (t.j. Dz. U. 2021 poz.610).

Aby jeszcze lepiej wyobrazić sobie bezpieczeństwo i ekologię współczesnych źródeł ciepła zasilanych biomasą, warto wspomnieć, że paleniska z lat 80-tych i 90-tych XX wieku emitowały do środowiska ok. 30−60 gramów pyłów PM na godzinę. Natomiast wszystkie obecnie sprzedawane kominki na drewno emitują kilkadziesiąt razy mniej - poniżej 4,5 grama na godzinę. W przypadku kominka niezwykle istotne jest także to, że może on ogrzać najczęściej wykorzystywane części domu.  W momencie gdy nie korzystamy z piwnicy czy poddasza, pomieszczenia te mogą pozostać chłodne, a my zaoszczędzimy nawet do 25% kosztów ogrzewania.

Świetnym i nowoczesnym rozwiązaniem są piecyki na pellet. To połączenie designu i nowoczesnej formy urządzenia grzewczego na pellet. Intuicyjny i wygodny w użyciu piecyk, który w automatyczny sposób dostarcza ciepło dokładnie tam, gdzie go potrzebujemy. Urządzenia tego typu doskonale dopasowują  się do naszego wnętrza i w ekonomiczny sposób zapewniają komfort cieplny będąc jednocześnie przyjazne środowisku.

Podobnie sprawy mają się w przypadku kotłów pelletowych. Współczesne urządzenia tego typu spełniają najwyższe standardy, a także najbardziej wymagające normy europejskie dotyczące emisji spalin. Dodatkowo, kotły na pellet automatycznie się rozpalają i zużywają optymalne ilości paliwa, są zatem energooszczędne. Technologia pelletu drzewnego zadebiutowała podczas kryzysu energetycznego w latach 70. XX wieku, kiedy poszukiwano alternatyw dla paliw kopalnych. Europa, a zwłaszcza Szwecja, była pionierem w rozwoju pelletu drzewnego. Wraz z rosnącymi obawami dotyczącymi zużycia paliw kopalnych oraz wzrostem świadomości ekologicznej, pellet drzewny zaczęto uważać za niezawodną i konkretną alternatywę w całej Europie.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kominków, piecyków i kotłów pelletowych marki DEFRO. Szczegóły znajdą Państwo tutaj – kominkipiecyki na drewnopiecyki na pelletkotły pelletowe. Oprócz względów ekologicznych i wyraźnej oszczędności w użytkowaniu, należy pamiętać, że na wymianę urządzenia na ekologiczne można otrzymać dofinansowanie. Inwestycja w taki rodzaj źródła ciepła objęta jest programem „Czyste powietrze”.

Defro

DEFRO. Czyste ciepło.

DEFRO to polska, rodzinna firma, której tradycje sięgają 1973 roku. Przez blisko pół wieku działalności przedsiębiorstwo wypracowało pewną pozycję polskiego lidera i jednego z największych producentów urządzeń grzewczych w Europie.

Rocznie fabrykę opuszcza blisko 30 tysięcy urządzeń. Do Klientów trafiają nowoczesne i solidne kotły, wkłady kominkowe, pompy ciepła i piecyki. W ostatnich latach zakład wyspecjalizował się również w produkcji stalowych zbiorników  ciśnieniowych oraz central rekuperacyjnych do wentylacji mechanicznej.

Jak to wszystko się dzieje? W DEFRO skupiamy się na potrzebach Użytkowników i stawiamy na ich pełen komfort. Urządzenia, które produkujemy są najpierw pieczołowicie konstruowane i dokładnie testowane w naszym laboratorium badawczym. Następnie projekty trafiają do wyspecjalizowanego parku maszynowego, gdzie z dbałością o każdy detal są montowane. Dzięki zachowaniu zorganizowanych procesów, wszystkie urządzenia spełniają surowe regulacje dotyczące emisyjności oraz efektywności i sprawności urządzeń. A do tego po prostu świetnie się prezentują.

DEFRO to potencjał zawarty w sercach ponad 700-osobowej załogi i wypracowanej sieci dystrybucji do ponad 1000 punktów handlowych w Polsce i zagranicą. Wszyscy razem nieustannie pracujemy nad tym, aby Klienci czuli dzięki naszym urządzeniom komfort i bezpieczeństwo.