Wiadomości 26 cze
Dni Ochrony Środowiska 2019

fot. Ministerstwo Środowiska

W miniony weekend 22 i 23 czerwca obchodziliśmy ogólnopolskie Dni Ochrony Środowiska, które honorowym patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda. Tegoroczna edycja święta przyjęła tematykę nawiązującą do 95-lecia istnienia Lasów Państwowych „Dla Lasu. Dla Ludzi - Leśnictwo XXI wieku w odpowiedzi na oczekiwania społeczeństwa w zakresie edukacji ekologicznej”. Wydarzenie cieszyło się wielkim zainteresowaniem mieszkańców Warszawy, którzy tłumnie przybyli do Łazienek Królewskich.

Dni Ochrony Środowiska zostały zainaugurowane przez wiceminister środowiska Małgorzatę Golińską, podczas konferencji naukowej z udziałem przedstawicieli Lasów Państwowych oraz naukowców. W trakcie konferencji podsumowano dotychczasową działalność Lasów Państwowych na rzecz ochrony polskiej przyrody, jak też wskazano nowe kierunki rozwoju Państwowego Gospodarstwa Leśnego - Lasy Państwowe.

Lasy Państwowe pełnią ważną rolę jako zarządca powierzonego im mienia. Ich celem jest prowadzenie trwale zrównoważonej gospodarki leśnej. W trakcie szczytu klimatycznego w Katowicach wskazywaliśmy na istotny wkład lasów w pochłanianie dwutlenku węgla i przyczynianie się do ochrony klimatu. Świadczy o tym m.in. podpisanie deklaracji Lasy dla klimatu – powiedziała w swoim wystąpieniu wiceminister Małgorzata Golińska.

Należy podkreślić, że Lasy Państwowe są blisko obywateli, poprzez funkcję edukacyjną, podnoszą one stale świadomość ekologiczną Polaków i prezentują zasady zrównoważonego rozwoju, dbając o bioróżnorodność oraz wielofunkcyjną gospodarkę leśną otwartą dla społeczeństwa – dodała wiceminister Golińska.

Niedziela pod znakiem pikniku edukacyjnego

W niedzielę był czas na rodzinne spędzenie czasu na pikniku ekologicznym. Uczestnicy mogli wziąć udział w leśnych warsztatach, licznych konkursach, quizach, leśnym survivalu, a także być świadkami pokazów sokolniczych. Swoje stoisko wystawiło również Ministerstwo Środowiska, które promowało ekologiczne zachowania, szczególnie w zakresie gospodarki odpadami. Dzieci i dorośli mogli m.in. spróbować swoich sił w quizie oraz w przyozdabianiu toreb wielokrotnego użytku. Największym zainteresowaniem najmłodszych cieszyła się edukacyjna gra VR i ścianka wspinaczkowa. Za każdą z tych aktywności dzieci otrzymywały pieczątki, a nagrodą za udział w trzech z nich były rośliny doniczkowe pochłaniające zwiększoną ilość dwutlenku węgla.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Zamknij Kup klimatyzator z instalacjąw Twoim mieście Kup klimatyzator z instalacją w Twoim mieście