Wiadomości 23 cze 2022
ANDE
Dlaczego warto mieć klimatyzator z UV?

Żyjemy w coraz bardziej zanieczyszczonym środowisku, mamy coraz więcej zagrożeń i bodźców z zewnątrz. Mimo wielkiego rozwoju i postępu, jesteśmy narażeni na więcej. Z myślą o człowieku i jego zdrowiu wymyślono zastosowanie lampy UV w klimatyzatorze.

O tym, dlaczego warto mieć klimatyzator, już wiesz, skoro czytasz ten tekst. Jednakże, jakie zastosowanie ma w nim UV? Czym jest promieniowanie ultrafioletowe i w jaki sposób wpływa na zdrowie i komfort w kontekście klimatyzacji? O tym dowiesz się, czytając nasz artykuł.

Promieniowanie UV

Promieniowanie ultrafioletowe, wśród którego wyróżniamy UVA, UVB, UVC to promieniowanie elektromagnetyczne niewidzialne dla człowieka. Najczęściej dociera do nas promieniowanie UVA, które stanowi aż 95% promieniowania UV, a jego promienie posiadają największą długość fali (320-400 nm). Drugi zakres to UVB (280-320 nm) i stanowi zaledwie 5 %. Wiele słyszy się o niekorzystnym wpływie tego rodzaju promieniowania na zdrowie, ale czy w każdym przypadku tak jest?

Czy promieniowanie UV jest zawsze niekorzystne?

Lampa umieszczona w klimatyzatorze generuje promieniowanie UV-C, które nie występuje naturalnie.Może być ono sztucznie generowane i to wykorzystywane jest od wielu lat w medycynie do sterylizacji sprzętu czy pomieszczeń. Promieniowanie UV-C charakteryzuje się długością fali 100-280 nm i nie dociera do nas, ponieważ zatrzymywane jest przez atmosferę. Jest to najbardziej energetyczne promieniowanie, które może niszczyć DNA. Ta właściwość została wykorzystana do walki z wirusami, bakteriami głównie w placówkach medycznych, ale nie tylko…

Jak działa klimatyzator z UV?

Klimatyzator z UV wykorzystuje promieniowanie UV-C, o którym wspomnieliśmy wcześniej. Wbudowana lampa UV-C, przez emisję promieni z tego zakresu, wpływa na przepływające przez klimatyzator powietrze. Jest ono zasysane i w pierwszej kolejności filtrowane, a  następnie  poddane zostaje intensywnemu napromieniowaniu biobójczą lampą. Taka lampa emituje promieniowanie wewnątrz urządzenia, bez obawy o przedostanie się na zewnątrz promieni. Wszystko zamknięte jest w klimatyzatorze, a zastosowanie jej pozwala na pozbycie się nawet do 99,9% wirusów i bakterii.

Co zatem daje nam klimatyzator z UV?

  • czyste powietrze, pozbawione wirusów i bakterii
  • większy komfort
  • brak nieprzyjemnych zapachów
  • mniej zagrożeń spowodowanych wirusami i bakteriami
  • ochronę przed częstym chorowaniem

Jeśli jeszcze rozważasz zakup klimatyzatora z funkcją UV, to warto przeczytać więcej o naszym JUPITER + UV.