Wiadomości 3 cze 2022
Czy budowy w Polsce będą opóźnione?

Czy budowy w Polsce będą opóźnione? Polski rynek mierzy się z odpływem pracowników ukraińskich – którzy wrócili do swojego kraju, żeby podjąć walkę. W ubiegłym roku mieliśmy około 480 tysięcy pracowników z zagranicy. Największą pulę stanowili rzeczywiście ci z Ukrainy – aż 370 tysięcy. Następnie Białoruś około 30 tysięcy i mniej więcej 80 tysięcy z innych państw. Firmy wykonawcze jeszcze przed wojną mówiły o tym, że Ukraina czy Białoruś to jest ważne źródło rąk do pracy, ale niestety ono wysycha. Zatem Polska powinna stworzyć nową politykę migracyjną i zapraszać pracowników z dalszych krajów.

Chodzi przede wszystkim o kraje azjatyckie. Dzisiaj w firmach dużych, wykonawczych szacuje się, że przeciętnie około 10% pracowników wyjechało do Ukrainy. Firmy mniejsze, podwykonawcze notują nawet 35% utraty kadr.

– Czy będziemy mieć z tego powodu opóźnienia na budowach? Ciężko powiedzieć, na ile sytuacja wojenna będzie trwała. Jednak nie ma sensu liczyć na masowe powroty dlatego, że ktoś będzie musiał Ukrainę odbudować – powiedział serwisowi eNewsroom Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

–  To jest proces wieloletni, wart wiele miliardów dolarów – więc wydaje się, że my tym bardziej powinniśmy szukać rąk do pracy z krajów innych niż Ukraina czy Białoruś. Pewne opóźnienia raczej nam grożą, bo nie wszystkie kontrakty uda się w zakładanym czasie zakończyć. Stąd postulat zarówno rynku, ale też Ministra Infrastruktury do Komisji Europejskiej, żeby obecną perspektywę przynajmniej o jeden rok wydłużyć. W miarę możliwości środki unijne na infrastrukturę powinny też zostać zwiększone. Oprócz problemów z pracownikami mamy inflację i rosnące ceny energii. Ponadto rosnące ceny materiałów budowlanych – stal w ciągu roku zdrożała od 200 do nawet 250%. To wszystko wpływa na wartość kontraktów budowlanych. W wielu przypadkach także na konieczność zawarcia aneksów wydłużających terminy budowy – tłumaczy Furgalski.

Przeczytaj także: Mieszkania od Aurec Home z bezpiecznym systemem płatności – 20/80

Mieszkania od Aurec Home z bezpiecznym systemem płatności – 20/80. Przy podpisaniu umowy przedwstępnej kupujący wpłaca na konto dewelopera 20 proc. wartości nieruchomości, a pozostałe 80 proc. tuż przed odbiorem kluczy. Takie rozwiązanie nazywane jest „systemem 20/80” i upraszcza drogę kupujących do wymarzonych czterech kątów. Choć niewielu deweloperów jest skłonna przyjąć zapłatę za mieszkanie dopiero po jego wybudowaniu to Aurec Home jako jedyna firma deweloperska w Warszawie, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i szokuje konkurencję. Deweloper przygotowała najlepszą na rynku ofertę finansowania inwestycji—20/80. Nabywca ma pewność, że płaci za gotowe mieszkanie, a nie za obietnicę jego wybudowania.

Biznes Tuba

Biznes Tuba http://biznestuba.pl