Wiadomości 2 wrz
conceptAIR
ConceptAIR zaprezentował instalatorom nowości firmy Vallox

fot. conceptAIR

ConceptAIR – generalny importer rekuperatorów Vallox, zaprosił redakcję Ch&K na szkolenie dla instalatorów w zakresie rekuperacji i nowych produktów fińskiej marki obecnej na rynkach już od ponad 40 lat.

Szkolenie odbyło się 14 czerwca w Forcie Piontek w Warszawie, a prowadził je Artur Hański, współwłaściciel firmy ConceptAIR.

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wprowadzenia dotyczącego jakości i obowiązujących standardów powietrza w Polsce. Omówiono między innymi zagadnienie indeksu jakości powietrza, na który składają się proste wskaźniki, które wyznacza się w oparciu o pomiary lub prognozy stężeń wybranych zanieczyszczeń powietrza – przede wszystkim pyłu zawieszonego frakcji PM10 i PM2,5, ozonu O3, dwutlenku azotu NO2, dwutlenku siarki SO2, benzenu C6H6 i tlenku węgla CO. Wyznaczenie aktualnego indeksu jakości powietrza polega na oznaczeniu najgorszej z klas określonych dla poszczególnych zanieczyszczeń.

Następnie omówiono ofertę firmy Vallox z uwzględnieniem wymogów polskiego rynku.

Ważną częścią spotkania był wykład na temat funkcji wyróżniających urządzenia Vallox na tle konkurencyjnych produktów – między innymi o innowacyjnym, inteligentnym systemem odszraniania wymiennika ciepła, dzięki któremu cała energia cieplna trafia do powietrza nawiewanego do pomieszczeń, co sprawia, że udaje się uniknąć jej strat. Zaletą tego rozwiązania jest również to, że użytkownicy nie odczuwają dyskomfortu, a w pomieszczeniach nie tworzy się podciśnienie.class
Jedną z najbardziej popularnych metod odszraniania wymiennika ciepła jest stosowanie nagrzewnicy wstępnej. Ponieważ wymiennik ciepła „nie wie” skąd pochodzi ciepło, więc po prostu przenosi je z jednej strony na drugą. Z tego powodu 65% energii cieplnej nagrzewnicy wstępnej zostaje przekazane do powietrza usuwanego na zewnątrz. Używanie nagrzewnicy wstępnej oznacza stratę energii w 65% – energia wykorzystana to jedynie 35%. Innymi słowy, 1000 W nagrzewnica wstępna marnuje 650 W swojej energii cieplnej na podgrzanie powietrza wyrzucanego do atmosfery. Innym stosowanym sposobem odszraniania wymiennika jest czasowe zatrzymanie wentylatora nawiewnego, gdy pojawia się konieczność odszronienia. Niestety we współczesnych budynkach, które są szczelne, może to prowadzić do problemów z wymianą powietrza i tworzeniem się podciśnienia w pomieszczeniach oraz nieprzyjemnego hałasu w nocy.

W centralach rekuperacyjnych Vallox, odszranianie osiągane jest poprzesz inteligentne omijanie wymiennika ciepła przez powietrze zewnętrzne podczas procesu odszraniania. Centrale wyposażone są w system funkcji zimowej, uruchamianej na żądanie. Nie posiadają nagrzewnicy wstępnej. Jakkolwiek niektóre centrale posiadają nagrzewnicę dodatkową, która podgrzewa powietrze tylko po tym jak przejdzie ono przez komorę wymiennika ciepła, zapewniając że 100% energii cieplnej jest oddawane do pomieszczeń. Rozwiązanie firmy Vallox – funkcja zimowa na żądanie – bazuje na wielopunktowym i wielokrotnym pomiarze temperatur na przestrzeni określonego czasu. Tym sposobem unika się niepotrzebnego odszraniania wymiennika ciepła, co prowadzi do wyższej sprawności rocznej.

Podsumowując, „tradycyjna” jednostka musi używać nagrzewnicy wstępnej poniżej temperatury zewnętrznej 0 stopni C, lub alternatywnie musi zatrzymywać okresowo pracę wentylatora nawiewnego. Rekuperatory Vallox MV nie potrzebują dodatkowej energii niezbędnej do podgrzania powietrza zewnętrznego, chyba że temperatura zewnętrzna spadnie poniżej -10 stopni C.

Jednym z ciekawszych punktów spotkania była prezentacja nowości w ofercie Valloxx – innowacyjnych CENTRAL VALLOX MV.

Vallox 51K MV dedykowany jest do mieszkań z dwiema sypialniami, jak również stosunkowo małego mieszkania z trzema sypialniami. Maksymalna powierzchnia mieszkalna, w której można wykorzystać urządzenie, to około 75m2. Jednostka zainstalowana w kuchni łączy wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła i wyciąg z okapu. Umieszczenie jednostki wentylacyjnej w kuchni pozwala nam zwiększyć wykorzystanie przestrzeni, w szczególności w małych mieszkaniach. Szczególną uwagę zwrócono na akustyczne właściwości jednostki, a także na to, że konstrukcja metalowa sprawia, że Vallox 51K MV jest rozwiązaniem ognioodpornym. Podłączenie elektryczne odbywa się przez wtyczkę, którą można zawsze wyjąć. Obsługa oraz konserwacja rekuperatora jest prosta i szybka.

Vallox 51K MV ma kilka różnych możliwości sterowania. Przedni panel niepozornego okapu kuchennego wyposażony jest w łatwe, w użyciu przełączniki. Urządzenie można również podłączyć do systemu automatyki budynkowej (przez Modbus i KNX). Umożliwia to łatwą zcentralizowaną kontrolę urządzenia. Liczba wizyt serwisowych można również zmniejszyć, ponieważ urządzenie można regulować zdalnie. Wsparcie techniczne Vallox zapewnia pomoc przez cały okres funkcjonowania urządzenia.

Dostępna jest również wersja centrali wentylacyjnej Vallox 51 MV bez okapu kuchennego. Urządzenie ma wówczas tylko 349 mm głębokości. W tej centrali ilość powietrza nawiewanego i wywiewanego jest zrównoważona również podczas cyklu odszraniania. Dzięki wewnętrznemu czujnikowi wilgotności intensywność wentylacji jest automatycznie zwiększana, kiedy zaistnieje taka potrzeba. Innowacyjny, oszczędny system odmrażania wymiennika ciepła oznacza oszczędność energii 65&. Urządzenie ma klasę energetyczną A. Klasa może zostać zwiększona do A+, gdy urządzenie zostanie wyposażone w dodatkowy czujnik, na przykład CO2.

Rekuperatory Vallox oprócz certyfikatów Passive House Institute z Darmstadt posiadają również atest Państwowego Zakładu Higieny PZH.

Prezentację urządzenia uatrakcyjniła możliwość samodzielnego demontażu panelu przedniego oraz wymontowania poszczególnych elementów, podobnie jak ma to miejsce w trakcie prac serwisowych.

Twórcy i dystrybutorzy urządzenia liczą, że z z czasem zainteresują się nim przede wszystkim deweloperzy wznoszący budynki wielorodzinne i zaczną montować tego rodzaju urządzenia w mieszkaniach inwestorów, chcących korzystać z energooszczędnych urządzeń w trosce o środowisko, a także niższe rachunki za ogrzewanie.

Zamknij Kup klimatyzator z instalacjąw Twoim mieście Kup klimatyzator z instalacją w Twoim mieście