Wiadomości 20 maj 2021
Co 5 minut Polska zyskuje nowego specjalistę IT

Co 5 minut Polska zyskuje nowego specjalistę IT. Kompetencje cyfrowe to największe wyzwanie transformacji cyfrowej. Liderzy biznesu podkreślają jednogłośnie, że w świecie pracy hybrydowej nie trudno o utalentowanych pracowników. Jednak trzeba zapewnić im dostęp do odpowiednich kompetencji i ciągłego doskonalenia. Dlatego Microsoft przeszkolił już 105 tysięcy profesjonalistów chmurowych w rok po ogłoszeniu inwestycji Microsoft w rozwój Polskiej Doliny Cyfrowej. To 12 nowych specjalistów co godzinę, a w skali miesiąca 9000 ekspertów chmurowych. Zobowiązanie jakie podjął Microsoft ubiegłego roku, przeszkolenia 150 tysięcy osób w 5 lat, realizuje się trzykrotnie szybciej niż zakładano.

Świadomość potencjału technologii cyfrowych, w tym rozwiązań chmurowych – kompetencji cyfrowych przedsiębiorstw i ludzi – jest źródłem przewagi konkurencyjnej firm i gospodarek na całym świecie. Według najnowszego badania „BARIERY i TRENDY. Transformacja technologiczna firm w Polsce” przygotowanego przez Instytut Humanites*, dla 91 proc. rodzimych menedżerów cyfryzacja stała się wymogiem współczesnego świata. Potwierdzają to wdrażane na rynku strategie i projekty z zakresu wykorzystania chmury obliczeniowej. Aż 78 proc. organizacji z sektora średnich i dużych przedsiębiorstw jest w trakcie transformacji cyfrowej. 36 proc. z nich jest na zaawansowanym etapie zmian. Są to przede wszystkim duże przedsiębiorstwa, zatrudniające powyżej 250 pracowników, w tym również Spółki Skarbu Państwa.

Inwestycje w rozwiązania chmurowe

Microsoft ogłosił w 2020 roku kompleksowy plan inwestycyjny o wartości 1 miliarda dolarów. Jego celem jest przyspieszenie innowacji i cyfrowej transformacji na rzecz rozwoju Polskiej Doliny Cyfrowej. Fundamentami tego wielopoziomowego planu jest otwarcie nowego regionu data center Microsoft w Polsce. Przeszkolenie 150 000 specjalistów IT oraz strategiczne porozumienie Microsoft i Operator Chmury Krajowej, którego celem jest zapewnienie eksperckiej wiedzy z zakresu transformacji cyfrowej i szerokiego dostępu do rozwiązań chmurowych dla wszystkich branż i przedsiębiorstw w Polsce.

Przeprowadzane szkolenia w ciągu ostatnich 12 miesięcy były skierowane do profesjonalistów IT na różnych poziomach zaawansowania. Od administratorów rozpoczynających przygodę z chmurą poprzez szkolenia dla specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa i developerów, na architektach kończąc. Poza wiedzą praktyczną przygotowują one do uznawanych i cenionych na całym świecie branżowych certyfikacji. Największym zainteresowaniem cieszyły się szkolenia i certyfikacje związane z Data and AI (wzrost ośmiokrotny w porównaniu z poprzednim rokiem). Ponadto Apps and Infra oraz Modern Workplace – wzrost o 250%.

Longlife learning w świecie IT

Nowe umiejętności związane z wykorzystaniem chmury obliczeniowej są jednymi z najbardziej pożądanymi kompetencjami na rynku. Cyfrowa rewolucja będzie przesądzać o sukcesie organizacji i kłaść na pracodawcach odpowiedzialność za aktualizowanie oraz zwiększanie kompetencji pracowników. Na konieczność szkolenia pracowników na każdym etapie cyfrowej transformacji firm wskazuje 77 proc. uczestników badania „BARIERY i TRENDY”. Co istotne, 42 proc. respondentów podkreśla wyzwanie, jakim jest brak właściwych kadr i kompetencji, koniecznych do wykonania technologicznego skoku przedsiębiorstw.

Informatyk, który się nie dokształca i nie poszerza wiedzy na temat nowych technologii, wkrótce przestanie być informatykiem – zgodnie ocenili uczestnicy dyskusji panelowej na Microsoft Envision Forum 2021 relacjonowanej w całości na blogu CIONET. Z kolei przedstawiciele Polskiego Funduszu Rozwoju podkreślają, że trend upskillingu istnieje już w świadomości studentów i absolwentów, przekonanych, że w dzisiejszych czasach konieczne jest ciągłe dokształcanie się. Wiedza oni bowiem, że studia są jedynie jednym z etapów w mającym trwać całe życie procesie zdobywania nowej wiedzy i doświadczeń.

W takim sektorze, jak IT, chęć samorozwoju jest powszechna. Pracownicy IT zdają sobie sprawę z tego, jak kształtują się trendy w branży i na jakie umiejętności panuje największe zapotrzebowanie. Stagnacja to wróg informatyka.

Wiedza z najwyższej półki

W coraz większym stopniu pracownicy sięgają po szkolenia z obszarów niezwiązanych bezpośrednio z ich zakresem odpowiedzialności. Pojawia się coraz więcej projektów i zespołów interdyscyplinarnych. Przedstawiciele biznesu czy sprzedaży coraz częściej sygnalizują potrzebę poznania rozwiązań sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego, co pozwoliłoby im czerpać korzyści z nowych, potencjalnie im przydatnych rozwiązań i systemów.

Tagi: biznes
Biznes Tuba

Biznes Tuba http://biznestuba.pl