Wiadomości 16 gru
Ceny ropy w górę. Co się stanie, gdy przekroczą 80 dol. za baryłkę?

Ceny ropy w górę. Co się stanie, gdy przekroczą 80 dol. za baryłkę? Kontrakty terminowe na ropę WTI wzrosły dziś do 73 USD za baryłkę, odrabiając większość ostatniego spadku związanego z omikronem.

Obawy, że nowa odmiana koronawirusa może zaszkodzić globalnemu wzrostowi gospodarczemu i popytowi na paliwo, wydają się zmniejszać m.in. po komunikatach firm produkujących szczepionki. 

Trzecia dawka kontra omikron

Omikron może być łagodniejszy, niż początkowo sądzono. Medyczne koncerny Pfizer i BioNTech podały w środę, że trzecia dawka ich szczepionki zapewnia wysoki poziom ochrony przed tą mutacją koronawirusa. Taka deklaracja łagodzi strach przed nowymi ograniczeniami w lotniczych podróżach oraz zmniejszeniem popytu na paliwa.

Podwyżkom cen surowca może służyć także to, że porozumienie w sprawie paktu nuklearnego z Iranem z 2015 r. nadal wydaje się odległe, a napięcie między Zachodem a Rosją w sprawie Ukrainy pozostaje wysokie. Ryzyko geopolityczne wydaje się bowiem dodatkowo utrzymywać ceny ropy na wyższych poziomach. 

Dane agencji EIA pokazały, że zapasy ropy naftowej w USA spadły w poprzednim tygodniu o skromne 0,24 mln baryłek. Podczas gdy zapasy ropy w Cushing wzrosły o 2,37 mln baryłek, co stanowi największy wzrost od tygodnia zakończonego 19 lutego br.

Tańsza ropa to niższa inflacja i mniejsza presja na podnoszenie stóp procentowych

Długoterminowy wzrost cen ropy naftowej wydaje się jednak mało prawdopodobny. Najwięksi konsumenci ropy, mogliby bowiem uwalniać swoje rezerwy strategiczne, gdyby cena baryłki przekroczyła 80 dol. Stąd bardziej prawdopodobne jest to, że ceny ropy mogą wejść w konsolidację między 62 a 76 USD za baryłkę.

Jeśli w dłuższej perspektywie rajd cen ropy zostałby zażegnany, mogłaby zmniejszyć się inflacja. Tym samym także presja na podwyżki stóp procentowych, która obecnie ciąży na barkach banków centralnych całego świata. 

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez agencję Reuters, najbliższa podwyżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną miałaby nastąpić dopiero w III kwartale 2022 r. Zatem znacznie później, niż oczekuje tego rynek wyceniający termin na II kw. 2022. 

Więcej informacji na ten temat możemy uzyskać już w przyszłym tygodniu, gdy po decyzji Fed pojawią się także projekcje makroekonomiczne członków komitetu FOMC.

Daniel Kostecki, dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd. (usługa Forex Cinkciarz.pl)

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 78% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Tagi: biznes paliwa
Biznes Tuba

Biznes Tuba http://biznestuba.pl