Wiadomości 4 cze

Bouygues Immobilier Polska przechodzi na wirtualne prototypowanie inwestycji na rynku mieszkaniowym. Wszystkie nowe projekty w Polsce będą projektowane zgodnie z koncepcją BIM, która pozwala m.in. lepiej wykorzystać przestrzeń i skrócić czas przygotowania inwestycji do pozwolenia na budowę.

Firma Bouygues Immobilier Polska rozpoczęła przygotowania do implementacji BIM na początku 2017 roku, korzystając z doświadczeń całej Grupy Bouygues. Obecnie wszystkie nowe inwestycje spółki w Polsce będą projektowane w systemie wirtualnego prototypowania. – Zdecydowałem, że całkowicie przejdziemy na model BIM na bardzo wczesnym etapie prac nad tą koncepcją w Polsce. Podobnie jak we Francji, wprowadzamy wiele innowacji i promujemy zrównoważone budownictwo, korzystając z zaawansowanych technologii budowlanych i najbardziej innowacyjnych rozwiązań informatycznych. Chcemy współtworzyć rynek i przyczynić się do popularyzacji koncepcji BIM w Polsce. Do tego zachęcamy także wszystkich naszych partnerów branżowych, w tym architektów, projektantów instalacji i generalnych wykonawców – powiedział Olivier Durix, dyrektor generalny Bouygues Immobilier Polska.

Standard BIM ułatwia analizę i przetwarzanie wszystkich niezbędnych informacji o budynku na każdym etapie jego cyklu życia – od projektowania, poprzez realizację, aż po zarządzanie obiektem. Ponadto wszyscy uczestnicy procesu budowlanego mają stały dostęp do aktualnych informacji o budynku. Projektowanie odbywa się od razu w świecie wirtualnym, w wersji 3D, co umożliwia koordynację wszystkich elementów projektu: konstrukcyjnego, architektonicznego oraz instalacyjnego. BIM to przede wszystkim stały dostęp do pełnej, aktualnej informacji o każdym z elementów projektu, a tym samym lepsza koordynacja działań i łatwiejsza współpraca dla wszystkich stron zaangażowanych w realizację inwestycji. 

– BIM jest przyszłością branży deweloperskiej i całego jej łańcucha dostawców. To absolutnie nowa jakość w procesie zintegrowanego i zrównoważonego projektowania inwestycji, jej realizacji oraz późniejszego zarządzania budynkiem. Praca na jednym cyfrowym projekcie to rozwiązanie, które niweluje kłopoty z koordynacją międzybranżową dotyczącą dokumentacji budowlanej, czy kwestią spójności. W przyszłości algorytmy sztucznej inteligencji będą uczyć się na kolejnych zrealizowanych projektach, co jednocześnie pozwoli stale doskonalić jakość dla przyszłych mieszkańców
– powiedział Olivier Durix.

Dzięki koncepcji BIM wszystkie strony zaangażowane w proces projektowania inwestycji mogą zoptymalizować swoją efektywność i znacząco zminimalizować ryzyko wystąpienia ewentualnych błędów czy kolizji na bardzo wczesnym etapie tworzenia projektu oraz dokumentacji budowlanej. – Praktyczne korzyści są w zasięgu ręki. Przykładowo, w przypadku jednej z naszych siedmiu planowanych obecnie inwestycji, które powstają już w BIM-ie, czas przygotowania projektu do pozwolenia na budowę skrócił się znacząco. W przypadku innej inwestycji znacząco zoptymalizowaliśmy sposób wykorzystania przestrzeni. Uzyskaliśmy dodatkowych kilkadziesiąt metrów powierzchni użytkowej mieszkań, dzięki optymalizacji przestrzeni i porównaniu kilku możliwych scenariuszy na modelu – wyjaśnia Olivier Durix.

Na podstawie wirtualnego prototypu inwestycji wnioskować można m.in. o prognozowanym zużyciu materiałów budowlanych, spodziewanych kosztach realizacji danego etapu inwestycji oraz kontrolować zgodność prac z harmonogramem budowy. Dodatkowo, oprogramowanie do zarządzania informacją w systemie BIM pozwala odtwarzać historię naniesionych w projekcie zmian, analizować je i przewidywać ich konsekwencje finansowe. Model BIM umożliwia również analizę wpływu całego cyklu życia danej inwestycji na środowisko naturalne, pomaga realizować projekty spełniające wymogi zrównoważonego budownictwa.

 

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu

gift