Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Wiadomości 29 mar 2023
Biurowiec Vibe pnie się w górę

Podziemna konstrukcja warszawskiego biurowca Vibe została ukończona. Na budowie najnowszej inwestycji Ghelamco jest stosowany niskoemisyjny beton, w przyszłości obiekt w całości będzie zasilany energią z farm fotowoltaicznych. Vibe będzie też miał własną ścieżkę dźwiękową.

U zbiegu ulic Towarowej i Kolejowej w Warszawie Ghelamco realizuje swoją najnowszą inwestycję – kompleks biurowy Vibe. W pierwszym etapie będzie on liczył 45 metrów wysokości i dostarczy przyszłym najemcom 15 000 mkw. powierzchni biurowej. Jego budowa weszła w kluczową fazę – zakończyły się prace nad podziemną częścią konstrukcji budynku. Aktualnie trwa budowa drugiej kondygnacji nadziemnej.

W ciągu 5 miesięcy od rozpoczęcia budowy (w październiku 2022) specjaliści z Ghelamco wbudowali w ścianę szczelinową oraz konstrukcję około 450 ton stali i blisko 5000 m3 betonu, z czego 75% stanowi beton niskoemisyjny. Pozwala on na znaczącą redukcję emisji dwutlenku węgla, ograniczając tym samym ślad węglowy powstającego obiektu. Planowana data ukończenia inwestycji to I kwartał 2024 roku.

Za projekt architektoniczny inwestycji odpowiada pracownia PIG Architekci. Na całość kompleksu złożą się dwa biurowce oraz obszerny, ogólnodostępny skwer miejski z pasażem między budynkami i wolnostojącym pawilonem gastronomiczno-kulturalnym.

Docelowo biurowiec zasilany będzie w 100% czystą energią, pochodzącą z własnych farm fotowoltaicznych dewelopera, dzięki czemu emisja CO2 w całym cyklu życia budynku zostanie obniżona o ponad 50%. Biurowiec będzie też wykorzystywał zaawansowany Building Energy Management System, który pozwoli na znaczącą redukcję zużycia energii. Zrównoważony charakter VIBE potwierdzą certyfikaty w systemach WELL, BREEAM, SmartScore, WiredScore i Green Standard Building.

Vibe jako pierwszy biurowiec w Polsce otrzyma swoją własną ścieżkę dźwiękową, która stanie się nie tylko elementem komunikacji marketingowej, ale będzie wybrzmiewać również w jego przestrzeni. Skomponuje ją polski kompozytor, producent i sound designer – Wojciech Urbański.

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu