Wiadomości 4 lut 2019
Biurowce przyszłości - konkurs

Zakończył się konkurs na zaprojektowanie wnętrza biurowca przyszłości. Jego zwycięzcami zostali Penelope Barret i Tiziano Sorgi, studenci programu Erasmus z Politechniki Gdańskiej za pracę „We will bee workers” oraz Martyna Włodarska i Małgorzata Bylińska z Akademii Sztuk Pięknych za „Inteligentne rośliny (Flora robotica)”.

Konkurs odbył się w ramach projektu Biurowce Przyszłości. Jego organizatorami są infuture hatalska foresight institute oraz spółka biurowa Skanska. Jury doceniło prace, które odpowiadają na potrzeby pracowników i trendy zwiastujące zmiany w przyszłości.

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie zaprojektować wnętrza biurowe przyszłości na podstawie opracowanych przez infuture hatalska foresight institute trendów kulturowych, społecznych i środowiskowych oraz tych, które obserwuje Skanska. Wizje studentów z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej przedstawiają koncepcje mające poparcie naukowe oraz możliwe technicznie do wdrożenia. Podczas tworzenia swoich projektów studenci wykorzystali metodę desingu spekulatywnego, który łączy projektowanie i wzornictwo do tworzenia możliwych scenariuszy rozwoju przyszłości. Skanska będzie kontynuować rozmowy dotyczące prototypowania, z wybranymi uczestnikami konkursu.

Martyna Włodarska i Małgorzata Bylińska z Akademii Sztuk Pięknych stworzyły wizję, w której wnętrza biur zostaną wypełnione zielenią tworzącą strukturę architektoniczną. Jej rozrost będzie formowany z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Z kolei Penelope Barret oraz Tiziano Sorgi w pracy "We will bee workers" zaproponowali stanowiska pracy w formie kapsuł przypominających kształtem plaster miodu.

– Pracując nad koncepcją naszych biur zastanawiamy się co będzie kluczowe dla osób w nich pracujących w perspektywie czasowej 5, 10 czy 15 lat. Stawiamy więc sobie fundamentalne pytania: jak ludzie pracujący w biurowcach Skanska będą się komunikować w przyszłości, jakie technologie będą miały największy wpływ na ich codzienne życie, jak zaprojektować przestrzeń odpowiadającą wyzwaniom cywilizacyjnym. Jako lider innowacyjnych rozwiązań na rynku deweloperskim w Europie Środkowo-Wschodniej mamy także unikalny model biznesowy, w którym Skanska jest inwestorem oraz wykonawcą projektów. Dlatego możemy już od najwcześniejszego etapu – koncepcji, pracować nad innowacyjnymi rozwiązaniami by z sukcesem je wdrożyć. Nasze produkty rozwijamy w modelu innowacji otwartych, poszukując nieustannie wizjonerskich pomysłów, które są w stanie zaproponować świeże spojrzenie. Dzisiejszy konkurs to jeden z takich przykładów. Zaprezentowane prace mierzyły się z wieloma wyzwaniami, jakie stawia nam przyszłość, np. przetwarzanie odpadów w oceanach, rola biosfery w codziennym życiu, dynamiczny rozwój technologii, sfery ludzkich zmysłów i odczuć. Z wybranymi autorami prac rozpoczniemy rozmowy o możliwości stworzenia wspólnych prototypów – komentuje Anna Tryfon-Bojarska, menadżer ds. innowacji w spółce biurowej Skanska.

Kompas Inwestycji

Kompas Inwestycji http://kompasinwestycji.pl

Kompas Inwestycji, informacyjny serwis skupiony na tematyce inwestycyjno-budowlanej. Działa od niemal 10 lat, rozwijając bazę średnich i dużych projektów.Monitoruje cały cykl życia inwestycji - od etapu wizji, poprzez projektowanie, wybór wykonawcy, aż do realizacji. Każdego dnia przekazuje ponad kilkaset nowych i aktualizowanych informacji na temat projektów z całej Polski. Kompas Inwestycji jest również platformą ułatwiającą kontakt pomiędzy emisariuszami rynku budowlanego.

Raport Kompas Inwestycji

Raport rynku budowlanego to cykliczna publikacja Kompasu Inwestycji, która powstaje w oparciu o rozwijaną od 10 lat, największą bazę inwestycji w Polsce. Rzetelne i wiarygodne źródło informacji na temat tego jaki jest rynek budowlany i jak będzie wyglądał w najbliższych latach. Nasza prognoza produkcji budowlano-montażowej w okresie I-III kwartał 2017 roku miała dokładność 1,3%.

Przeczytaj fragment raportu