Wiadomości 29 sie
Cool
Agregaty wody lodowej produkcji PPH COOL i możliwości ich stosowania na przykładach zrealizowanych inwestycji.

PPH COOL jako firma produkcyjno–handlowa, istniejąca na rynku od ponad 35 lat jest atrakcyjnym partnerem biznesowym dla inwestorów oraz wykonawców. Firma produkuje własne urządzenia serii AQUACOOL (czynnik chłodniczy R410A i R134A) oraz AQUACOOL GREEN (R290 – propan) i stosownie do wymagań klienta oferuje energooszczędne systemy klimatyzacyjne i chłodnicze dobrane optymalnie do rodzaju inwestycji. Na terenie całego kraju firma może pochwalić się swoimi referencjami. Te najbardziej rozpoznawalne to systemy chłodnicze sieci supermarketów, linii technologicznych zakładów przetwórstwa spożywczego, instalacje chłodnicze lodowisk otwartych i zamkniętych, a także instalacje klimatyzacji komfortu budynków użyteczności publicznej (biura, hotele, uczelnie etc.).

Od wielu już lat dostawa agregatów wody lodowej do obsługi lodowisk to domena PPH COOL. Co roku w wielu miejscowościach w Polsce samorządy gmin organizują popularne ślizgawki, gdzie można aktywnie spędzić wolny czas. Wiele z tych obiektów wyposażonych jest w ciche i energooszczędne agregaty chłodnicze produkcji PPH COOL. Agregaty serii AQUACOOL i AQUACOOL GREEN pracują m.in. na lodowiskach gminnych w: Gdyni, Izabelinie, Jedliczach, Kłobucku, Opocznie, i Opolu. W ramach programu „Biały Orlik” czyli budowy przyszkolnych lodowisk PPH COOL dostarczał agregaty m. in. do: Aleksandrowa Łódzkiego, Biłgoraju, Bochni, Jasła, Kwidzynia, Łeby, Piaseczna, Sandomierza, Szczyrku, Warszawy (Bemowo, Praga, Wawer, Wilanów), Wisły Skoczni i Zakopanego Harendy.

Inną kategorię stanowią profesjonalne lodowiska zazwyczaj w halach sportowych lub tory lodowe do jazdy szybkiej na lodzie. W takich aplikacjach ze względu na dużą moc chłodniczą urządzeń i wagę odbywających się na tych obiektach imprez sportowych wymagane są urządzenia o najwyższej jakości. Istotnym aspektem tych obiektów jest efektywność energetyczna, ponieważ koszty energii elektrycznej są znaczą składową kosztów utrzymania takiego obiektu.

Te właśnie wysokie kryteria spełniają 2 agregaty wody lodowej serii AQUACOOL GREEN z ekologicznym czynnikiem chłodniczym R290 – propanem, obsługujące Tor wrotkarskołyżwiarski Kalbar w Elblągu. Pracujące agregaty wody lodowej oparte są na 16 sprężarkach półhermetycznych o łącznej wydajności chłodniczej 860 kW przy temperaturze odparowania czynnika - 25°C, które schładzają czynnik pośredni do temperatury -14°C. Uzyskana temperatura oraz specjalistyczna
automatyka sterująca gwarantuje wysoką jakość lodu, która umożliwia przeprowadzanie profesjonalnych zawodów międzynarodowych.

Rozwiązaniem, które PPH COOL również często proponuje jest zastosowanie agregatu wody lodowej ze zintegrowanym system free cooling (swobodne chłodzenie) w jednej obudowie. Najczęściej o wyborze tego rozwiązania decyduje bardzo mała dostępna powierzchnia na montaż zewnętrzny urządzeń. Urządzenie tego typu dostarcza do budynku schłodzone medium (mieszankę glikolu) automatycznie, w zależności od temperatury zewnętrznej uruchamiając system free cooling lub obwody sprężarkowe.

Zaletą tego rozwiązania jest niewielka ilość miejsca potrzebnego na montaż agregatu oraz jego zwarta konstrukcja. Samo rozwiązanie wymaga jednak pełnego projektu instalacji klimatyzacyjnej uwzględniającego docelowe obciążenie cieplne oraz praktycznie zmusza inwestora do zakupu agregatu z free coolingiem z docelową mocą już na początku funkcjonowania budynku, o ile zaprojektowano jedną sztukę agregatu. Wydajność sekcji free coolingu w tego typu agregacie jest zasadniczo limitowana konstrukcją samego agregatu, a jej wydajność przeważnie nie jest optymalnie dopasowana do potrzeb projektu. Pod względem bezpieczeństwa parametrów klimatu w pomieszczeniach należy w tym przypadku, o ile to możliwe stosować podwójne pompy obiegowe, przewymiarować agregat, tak aby awaria jednej ze sprężarek nie obniżyła wydajności agregatu poniżej zapotrzebowania na chłód budynku czy pomieszczenia. Przykładem instalacji wykonanej przez PPH COOL jest  budynek kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego z zastosowaniem agregatu z free coolingiem.

 

Wprowadzane stopniowo ograniczenia stosowania czynników chłodniczych o wysokim potencjale GWP (nowelizacja ustawy o F-gazach z września 2017 roku) i wzrastająca świadomość klientów odnośnie ochrony środowiska wymuszają poszukiwania nowych rozwiązań w zakresie konstrukcji urządzeń celem dopasowania ich do nowych przepisów. Wychodząc naprzeciw tym wymogom PPH COOL proponuje rozwiązania oparte na wykorzystaniu ekologicznego czynnika chłodniczego R290 (propanu) w agregatach wody lodowej. Szczególnie szerokie zastosowanie agregatów serii AQUACOOL GREEN z R290 spotyka się w przemyśle spożywczym. Propan (R290) jako naturalny czynnik chłodniczy nie podlega ustawie F-gazowej i związanych z nią obowiązkach (m.in. rejestracji w centralnej bazie operatorów), jak również nie podlega opłatom za emisje do środowiska.

Przykładem takiego rozwiązania jest dostawa agregatu wody lodowej o wydajności chłodniczej 240 kW dla Zakładów Piekarniczych „Omar” w Kielcach. Agregat zasila systemy chłodnicze dla spiralnych tuneli mroźniczych przy temperaturze odparowania -40°C z odtajaniem.

Wyżej wymienione przykłady wskazują na konieczność dokładnej analizy wymagań klienta oraz uwarunkowań obiektowych. PPH COOL posiada szerokie doświadczenie w zakresie oferowanych rozwiązań energooszczędnych i zawsze jest do dyspozycji zainteresowanych.

Pełna oferta produktów firmy PPH COOL dostępna jest na stronie internetowej www.cool.pl a szczegółowe informacje można uzyskać w naszych regionalnych biurach sprzedaży na terenie całej Polski.

Cool

PPH COOL jako firma produkcyjno-handlowa, istniejąca na rynku od ponad 35 lat jest atrakcyjnym partnerem biznesowym dla inwestorów oraz wykonawców. Firma produkuje własne urządzenia serii AQUACOOL (czynnik chłodniczy R410A i R134A) oraz AQUACOOL GREEN (R290-propan) i stosownie do wymagań klienta oferuje energooszczędne systemy klimatyzacyjne i chłodnicze dobrane optymalnie do rodzaju inwestycji. Na terenie całego kraju firma może pochwalić się swoimi referencjami.

Te najbardziej rozpoznawalne to systemy chłodnicze sieci supermarketów, linii technologicznych zakładów przetwórstwa spożywczego, instalacje chłodnicze lodowisk otwartych i zamkniętych, a także instalacje klimatyzacji komfortu budynków użyteczności publicznej (biura, hotele, uczelnie itd.).