Systherm - baner sierpien 2021
Wiadomości 20 lip 2020

W podkrakowskich Balicach powstało centrum badawczo-rozwojowe BWI Group, projektanta i producenta części zawieszeń samochodowych. Samowystarczalny energetycznie obiekt, wykorzystujący zaawansowany system trigeneracji, został zrealizowany przez 7R. Generalnym wykonawcą inwestycji była firma Bremer.

Nowoczesny i przyjazny środowisku obiekt dostarczony przez 7R to łącznie ponad 11 000 mkw. powierzchni laboratoryjnej i biurowej, która jest miejscem pracy dla blisko 400 inżynierów specjalizujących się w procesach badawczych, projektowych i wytwórczych zawieszeń samochodowych.

Zaawansowany technologicznie system trigeneracji sprawia, że przy użyciu turbiny gazowej wytwarzana jest energia potrzebna do zasilania, ogrzewania, chłodzenia i wentylacji budynku. W zakresie dostawy mediów do centrum BWI Group w Balicach, to tylko gaz pochodzi spoza obiektu. Wykorzystywany jest na potrzeby stołówki pracowniczej oraz kierowany na jednostkę trigeneracyjną, gdzie przy użyciu turbiny gazowej produkowany jest prąd. Ciepło wytwarzane przez silnik i gorące spaliny jest odzyskiwane na dwa sposoby: do ogrzewania wody oraz do ogrzewania budynku. Ponadto, w lecie, kiedy nie wykorzystuje się w pełni produkowanego ciepła, podgrzaną wodę kieruje się na agregat absorpcyjny, gdzie jej energia wykorzystywana jest do wytworzenia wody zimnej.

– Mówimy o wyjątkowej innowacyjności układu trigeneracji w obiekcie BWI Group, ponieważ pierwszy raz w Polsce zastosowaliśmy go w komercyjnym budynku biurowo-laboratoryjnym. Jak dotąd takie rozwiązania implementowano w spalarniach odpadów czy w dużych zakładach przemysłowych. W obiekcie wykorzystaliśmy automatykę wysokiej próby, a ewentualne nadwyżki prądu będą oddawane do lokalnej sieci energetycznej – mówi Bartłomiej Krawiecki, członek zarządu, Head of Development w 7R.


Centrum Techniczne BWI Group jest samowystarczalne nie tylko energetycznie. Budynek posiada także własną studnię i racjonalnie gospodaruje wodą w obrębie całej działki. Z kolei deszczówka jest rozprowadzana w obrębie działki. Pod zbiornikiem retencyjnym znajduje się pięć studni rozsączających i gleba przyjmuje wodę do gruntu. W ramach inwestycji przygotowano także zielone patio z bezpośrednim wejściem ze stołówki. W siedzibie BWI został wykorzystany system Dali z funkcją automatycznej adaptacji natężenia światła oraz system BMS do zarządzania budynkiem. Certyfikat BREEAM dla obiektu zostanie uzyskany na poziomie „very good”.

Tagi: inwestycje
Zamknij Kup klimatyzator z instalacjąw Twoim mieście Kup klimatyzator z instalacją w Twoim mieście