Wiadomości 17 sie 2022
4 najgorętsze trendy eco w branży technologicznej

4 najgorętsze trendy eco w branży technologicznej. Gospodarka cyrkularna, eko-konsumpcja, long life, ekonomia najmu. To jedne z najważniejszych trendów eco dla branży technologicznej w nadchodzących miesiącach. Jeśli do tej pory te pojęcia były Ci obce, to właściwy moment, by je lepiej poznać.

Ekologiczne rozwiązania dotarły także do branży technologicznej. Wynika to przede wszystkim z oczekiwań konsumentów, którzy coraz bardziej świadomie dokonują swoich wyborów zakupowych. By do nich trafić, a także zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko, firmy z branży tech wprowadzają rozwiązania nawiązujące do modnych trendów. Jakie teraz są najpopularniejsze oraz najbardziej efektywne?

Trendy eco w branży technologicznej – gospodarka cyrkularna

Obecnie funkcjonującą gospodarkę można określić trzema słowami – „weź, zużyj, wyrzuć”. Taki typ konsumpcji jest niezwykle groźny dla środowiska, ponieważ nie zakłada ponownego wykorzystania raz przetworzonych surowców. To problem silnie dotykający także branżę technologiczną. Tylko w polskich gospodarstwach domowych zalega kilkadziesiąt milionów nieużywanych smartfonów, które ułożone na drodze mogłyby wytyczyć trasę z Warszawy do Lizbony. Elektrośmieci to jednak cenne źródło surowców, które można coraz łatwiej odzyskać. By walczyć z takimi przejawami konsumpcjonizmu, powstał model gospodarki cyrkularnej. To podejście, które zakłada korzystanie z surowców tak długo, jak to tylko możliwe. Przejście na gospodarkę cyrkularną umożliwi m.in. zredukowanie emisji CO2, powstrzymanie zmian klimatycznych, a także pozwoli na oszczędzanie zasobów mineralnych i zmniejszenie produkcja śmieci. W myśl gospodarki cyrkularnej funkcjonuje m.in., refurb, czyli ponowne korzystanie ze smartfonów po ich kompleksowym odnowieniu.

Polacy są skłonni sprzedać swój stary smartfon. Twierdzi tak ponad 70 proc. osób. Z kolei 83 proc. przyznaje, że zniżka zachęciłaby ich do zakupu nowego telefonu i sprzedaży używanego. To pierwszy krok do tego, aby na stałe wprowadzić do naszego kraju rozwiązania ekologiczne z zakresu racjonalnego gospodarowania elektroniką.

Trendy eco w branży technologicznej: eko-konsumpcja

Eko-konsumpcja to postawa, która oznacza świadome korzystanie z dostępnych zasobów w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu negatywnie oddziaływać na środowisko. Pewność co do jakości i sprawności (54 proc.), korzystna cena (47 proc.) oraz gwarancja na naprawy (42 proc.) są najważniejszymi aspektami w przypadku zakupu odnowionych smartfonów.

Widać, że względy ekologiczne mają coraz większe znaczenie w decyzjach, jakie podejmujemy każdego dnia. Ujawniają się przede wszystkim w wyborach konsumenckich. Już 64% z nas zgadza się ze stwierdzeniem, że ważne, aby produkty i usługi, które kupujemy, były przyjazne środowisku. Świadomość ekologiczna nierozerwalnie wiąże się dziś ze zmianą postaw konsumenckich, na które wpływ ma coraz większa wiedza o transformacji klimatycznej i o tym, jaki rzutuje na nią produkcja towarów i usług. Jako jednostki zdajemy sobie sprawę z naszej indywidualnej sprawczości. Metodą małych kroków i zmianą podstawowych przyzwyczajeń jesteśmy w stanie wymusić nawet na wielkich korporacjach modyfikację w ich działaniach. Według raportu Future Consumer 2024 klient przyszłości to klient świadomy, dla którego decyzje podejmowane przez przedsiębiorstwa będą kluczowe w kontekście nabywania przez niego dóbr i usług.

W myśl eko konsumpcji Polacy coraz częściej decydują się na najem sprzętu elektronicznego. Trend ten widoczny jest także m.in. w branży motoryzacyjnej, a przykładem jest carsharing. Co więcej, 78 proc. osób jest w stanie zapłacić więcej pieniędzy na daną usługę lub produkt, jeśli ta jest ekologiczna.

Trendy eco w branży technologicznej – Long Life

Long Life to trend związany z gospodarką cyrkularną. Polega na wybieraniu jakościowych produktów i naprawianiu już posiadanych rzeczy, by wydłużyć ich życie. Badania Digital Care pokazują, że Long Life zyskuje na popularności w branży technologicznej. Polacy dostrzegają potrzebę korzystania ze smartfonów o wyższej wartości – 37% badanych deklaruje, że ich urządzenie kosztuje więcej niż 1000 zł. W 2019 roku takim stwierdzeniem podzieliło się 27% ankietowanych.

Jeśli jednak nawet wysokiej jakości urządzenie uszkodzi się, warto zainwestować w jego naprawę. Długie korzystanie z telefonu i dbanie o niego pozwoli na ograniczenie elektroodpadów i zużycia wody oraz wytwarzania dwutlenku węgla.

W przypadku trwałej szkody rozwiązaniem w stylu Long Life będzie z kolei kupno odnowionego sprzętu. Dane pokazują, że, każdy nowy smartfon generuje około 199 gramów e-odpadów. Odnowiony natomiast jedynie 24 gramy, czyli o 88% mniej. Oba rozwiązania są korzystne nie tylko dla środowiska, ale także dla finansów.

Trendy eco w branży technologicznej – ekonomia najmu

Najem kojarzone głównie z rynkiem mieszkaniowym, staje się coraz popularniejszy w innych obszarach, w tym w branży tech. Wypożyczanie smartfonów, laptopów czy tabletów wpisuje się w trendy ekologiczne, będąc jednocześnie formą oszczędzania i amortyzacji wydatków. Wynajęcie sprzętu w sprawdzonym salonie gwarantuje jednocześnie korzystanie z urządzenia wysokiej jakości ze znaną historią serwisową oraz gwarancją. To korzystna dla środowiska alternatywa zakupu, mająca wpływ na ograniczenie ilości elektrośmieci. Najem to również postępowanie zgodne z modelem gospodarki o obiegu zamkniętym i postawa nawiązująca do zrównoważonego rozwoju. To jednak nie tylko trend ekologiczny. Konsumenci wobec niesprzyjających czynników ekonomicznych, przede wszystkim wciąż rosnącej inflacji, coraz częściej decydują się na wypożyczenie urządzeń mobilnych także z innych pobudek. Według tegorocznego badania przeprowadzonego dla Digital Care największą postrzeganą korzyścią najmu telefonu jest możliwość korzystania z lepszego modelu (46%), niższa cena (43%) oraz częstsza wymiana telefonu (43%).

Znajomość najważniejszych eko trendów pozwala na budowanie i utrwalenie proekologicznego sposobu myślenia oraz postępowania, a te mają wpływ na utrzymanie środowiska w dobrej kondycji. W czasach galopującej cyfryzacji i rozwoju technologii jest to szczególnie ważne.

Zestawienie najważniejszych trendów Eco Tech Live na 2022 rok stworzyła Monika Borycka – trendresearcherka, analityczka i specjalistka future studies we współpracy z Digital Care.

Biznes Tuba

Biznes Tuba http://biznestuba.pl