Woda lodowa w systemach klimatyzacji
fot. Carline
Ostatnie dni utrzymują piękną pogodę i wysoką temperaturę. W głowie słońce, ciepło, a w powietrzu wyczuwa się lato! Teraz jedyny lód o jakim myślimy jest na patyku, albo chłodzi nasze drinki w szklance. Przyjemne perspektywy zbliżających się wakacji i odpoczynku przewijają nam się przez myśli. Jednak praca w upale jest nie tylko uciążliwa i przeszkadza w wykonywaniu obowiązków, ale ma szereg negatywnych skutków odbijających się na zdrowiu człowieka. Również sprzęt: maszyny czy urządzenia mogą być mniej wydajnie, a nawet przestać działać podczas pracy w nieodpowiednich warunkach. Ostatnio przedstawialiśmy rodzaje i zalety systemów klimatyzacji. Dziś przedstawimy kolejne rozwiązanie, jakim jest instalacja wody lodowej. To doskonałe rozwiązanie, by poprawić warunki panujące w pomieszczeniach biurowych. Schłodzi ona także pracujący na pełnych obrotach sprzęt, by maksymalnie zwiększyć bezpieczeństwo i wydajność.
Co kryje się pod określeniem „woda lodowa”?
Woda lodowa to potoczne określenie na medium do transportu ciepła. W praktycznych rozwiązaniach czynnikiem chłodzącym jest woda lub wodny roztwór glikolu etylowego metylowego lub polimerowego, który zabezpiecza przed krzepnięciem.
Agregaty wody lodowej zwane chillerami schładzają wodę lodową w wymiennikach ciepła (płytowych, rurowych bądź innych). Temperatura zamarzania wody lodowej ustalana jest na około -20-30 °C, tak aby uniknąć gromadzenia się lodu w wymienniku, a tym samym rozsadzenia go. Standardowo chillery posiadają moce chłodnicze nawet do 1500kW. Można też stosować jednostki o niewielkich mocach. (20kW)
Jak działa?
System klimatyzacji oparty na wodzie lodowej to rozwiązanie bardzo podobne do instalacji CO.
Różnica polega na tym, że zamiast wody gorącej rozprowadzana jest po układzie woda lodowa
– a grzejniki zastępują tu klimakonwektory.
Obieg wody lodowej zawdzięczamy instalacji pomp i zaworów regulujących. Po pobraniu ciepła
z powietrza, zostaje ogrzana do temperatury 10-16 stopni Celsjusza. Kolejno woda wraca do umieszczonego na zewnątrz (tj. poza klimatyzowanymi pomieszczeniami) agregatu wody lodowej,
gdzie jest ponownie schładzana (przy użyciu freonu) do temperatury ok. 6 stopni Celsjusza.
Rodzaje agregatów wody lodowej:
- Agregat wody lodowej ze skraplaczem chłodzonym powietrzem
- Agregat wody lodowej ze skraplaczem chłodzonym wodą
- Agregat wody lodowej ze skraplaczem natryskowo-wyparnym.
Agregaty wody lodowej składają się z wydajnej sprężarki z automatyczną rotacją, trwałego skraplacza o dużej powierzchni wymiany oraz parownika.
Sterownik regulujący zapewnia efektywność i wydajność elementów urządzenia.
Urządzenia mogą być montowane zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Mają wiele zalet. Ich niewątpliwym atutem jest mały rozmiar – jest to ważne, ponieważ podczas instalacji często ogranicza nas przestrzeń. Tablica elektryczna pozwoli nam na bieżąco monitorować pracę agregatów. Dodatkowe wyposażenie w postaci pompę ciepła, pomoże znacznie oniżyć koszt eksploatacji budynków. To warta przemyślenia inwestycja, zwłaszcza w przypadku dużych obiektów. Urządzenia dobieramy według indywidualnych potrzeb i oczekiwań klienta. Najlepiej więc skontaktować się z profesjonalistami, którzy doradzą i pomogą dokonać najbardziej odpowiedniego do naszych potrzeb wyboru.
Podsumowując.
Co zyskamy?
- niski koszt – po instalacji, ponosimy koszty energii elektrycznej
- swoboda w rozplanowaniu elementów sieci – brak ograniczeń co do odległości od jednostki wewnętrznej czy różnicy poziomów
- nieskomplikowana konstrukcja umożliwiająca prostą instalację
- łatwość naprawy i serwisu
- system przyjazny dla środowiska
- wysoka elastyczność w przypadku późniejszych modyfikacji
Jesteś zainteresowany instalacją agregatu wody lodowej? Masz więcej pytań? Potrzebujesz porady? Zapraszamy do kontaktu z Carline!