Nowa era budynków biurowych – trendy i rozwiązania
Na całym świecie ludzie stopniowo wracają do pracy stacjonarnej w biurach, po okresie lockdownów i restrykcji. Co prawda możemy wrócić do biura, ale nie możemy cofnąć się w czasie. Dlatego nurtuje nas myśl - jak będzie wyglądać w najbliższej przyszłości nasza praca biurowa, i w jaki sposób przygotować się na wyzwania nowej rzeczywistości?
Obecna sytuacja pandemiczna, oprócz konsekwencji w postaci utraty wielu istnień ludzkich, odcisnęła znaczne piętno na naszym życiu codziennym. Spowodowała ona również przyspieszenie kilku trendów transformacji społecznej. Jednym z nich jest sposób w jaki dzisiaj patrzymy na to gdzie i w jakich warunkach pracujemy.
Trendy napędzające zmiany
Lokalizacja biura jest obecnie tematem dyskusyjnym z uwagi na fakt, że częściowa praca zdalna staje się powoli standardem. Ludzie zaczęli inaczej patrzeć na swoje zdrowie, a w społeczeństwie pojawiają się obawy przed powrotem do wspólnych biurek, zatłoczonej komunikacji czy wind. Niektórzy specjaliści twierdzą, że w najbliższych latach popularność zdobędą małe, pomieszczenia biurowe na przedmieściach, zlokalizowane bliżej miejsc zamieszkania pracowników. Budynki biurowe w centrach miast pozostaną tylko wizytówką firmy, miejscem mającym przyciągnąć utalentowanych pracowników i nowych klientów, a także miejscem ekspozycji produktów oraz odzwierciedleniem marki i wartości jakie reprezentuje firma.
Inni przekonani są, że wielkomiejskie biurowce będą musiały się zmienić, aby przetrwać i przyciągnąć pracowników w postpandemicznej rzeczywistości. Koncepcja ta zakłada, że dzielnice biznesowe przejdą transformację i staną się bardziej różnorodne, gdzie biurowce będą łączone z zabudową mieszkaniową, siłowniami, kawiarniami czy sklepami. Wszystko zamieni się w tętniące życiem osiedle, które w połączeniu z komfortową przestrzenią biurową w zasięgu ręki będzie miejscem wartym odwiedzenia.
Jest jeszcze inna koncepcja na osiągnięcie celu. Chociaż wszystkie w swoich założeniach opierają się na pobudzeniu współpracy, inspiracji, kreatywności i życia społecznego, to różnią się sposobem w jaki będą realizowane. Koncepcja anti-office zakłada stworzenie przestrzeni pracy, która zapewni wszystko to, czego nie może zaoferować home-office. Pomysł jaki kreuje profesor Ethan Bernstein z Harvard Business School, zakłada pozostawienie obecnej przestrzeni biurowej, ale z pewnymi tzw. „dodatkami”. Miałyby to być miejsca pozwalające budować wspólne relacje, przeznaczone na nieformalne spotkania, oraz pozwalające pracownikom utrzymać dobrą kondycję fizyczną i psychiczną. Szczególnie ta ostatnia kwestia jest brana pod uwagę przy aranżowaniu przestrzeni zwanej resimercial office. Tego typu przestrzeń pracy zakłada połączenie wystroju mieszkania z ergonomią i funkcjonalnością środowiska pracy w biurze. Idąc krok dalej koncepcja ta zakłada poszerzenie udogodnień o siłownię, łazienki z prysznicami i kompletnie wyposażone aneksy kuchenne oraz szereg pozostałych elementów, których pracownik mógłby oczekiwać, aby zaznać w pracy trochę domowego klimatu i relaksu.
Jak widać istnieją różne alternatywy drogi do celu, zmierzające w różnych kierunkach, i nikt nie może obecnie przewidzieć jaka będzie nasza nowa normalność. Musimy zrewidować naszą dotychczasową wiedzę i wypróbować nowe metody. Wiemy jednak na pewno, że rzeczywistość się zmieni. Niezależnie od tego, czy będzie to zmiana z pojedynczych stanowisk pracy w kierunku wspólnej przestrzeni roboczej, czy zastąpienie jednego rodzaju najemcy innym, najważniejszą cechą przyszłych budynków biurowych będzie możliwość łatwej adaptacji do zmian, zarówno tych krótko- jak i długoterminowych. Biuro musi być miejscem, w którym ludzie będą chcieli spędzać czas, co niewątpliwie jest w interesie właścicieli nieruchomości, pracodawców i pracowników.
Wyzwania i rozwiązania
Stworzenie dobrego biura nie polega tylko na zmianie układu pomieszczeń czy umeblowania. Wymaga to również zmiany sposobu myślenia o środowisku wewnętrznym. Zgromadzenie dużej liczby osób na ograniczonej powierzchni jest ryzykowne pod względem zdrowotnym. Musimy pamiętać, że środowisko wewnętrzne zapewnia ludziom niezbędny komfort i wpływa na wydajność pracy, co w dużym stopniu zależy od wentylacji i klimatyzacji w pomieszczeniach. Wysoka jakość klimatu wewnętrznego pomieszczeń wpływa na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusów, ale przede wszystkim zwiększa produktywność i zapewnia lepsze samopoczucie w środowisku pracy. Żaden pracodawca nie powinien lekceważyć tych zalet. Inwestując w system wentylacji i klimatyzacji, w celu stworzenia zdrowszego środowiska pracy, możemy jednocześnie stworzyć komfortowe i produktywne biura, o ile zaplanujemy wszystko we właściwy sposób.
Ale jak osiągnąć to wszystko w budynkach już wcześniej wybudowanych, które zostały stworzone według reguł sprzed pandemii? Zgodnie ze statystykami, rocznie remontuje się około 1% całkowitej powierzchni istniejących budynków. Sposób w jaki przeprowadzimy prace remontowe będzie miał znaczący wpływ na widoczne zmiany w środowisku wewnętrznym. Dlatego nowoczesne systemy wentylacji i klimatyzacji, oprócz elastycznych możliwości adaptacji systemu do zmian sposobu użytkowania i zagospodarowania pomieszczeń, muszą także zapewniać elastyczność w zakresie ich montażu w istniejących już budynkach. Oto nasz zestaw narzędzi, który zawiera centrale wentylacyjne o małej przestrzeni zabudowy, inteligentne systemy sterowania i proste w montażu produkty pomieszczeniowe.
Pewne jest to, że zmiany nadchodzą, dlatego parafrazując znanego myśliciela – wielkość czy inteligencja nie zdecydują o wynikach. Kluczem do sukcesu będzie zdolność adaptacji i dostosowania się do nowych warunków.
Źródła:
Florida, Richard. BloombergCityLab (2021). The death and life of the central business district (2021-09-14)
Morgan, Kate. BBC (2021) What’s the purpose of the office – and do we still need it? (2021-09-14)
Morgan Lovell (2021). Workplace 3.0: The office of the future (2021-09-14)
WSP (2021). How will Covid-19 change demand for office space? (2021-09-14)