Dlaczego warto zainwestować w termomodernizację?
Termomodernizacja jest przedsięwzięciem kosztownym, jednak niesie ze sobą kilka ważnych korzyści. Do najistotniejszych zalicza się niższe koszty ogrzewania budynku oraz poprawę komfortu życia domowników, m.in. poprzez zapewnienie im lepszego komfortu termicznego.
Termomodernizacja – dlaczego warto w nią zainwestować?
Termomodernizacja jest przedsięwzięciem kosztownym, jednak niesie ze sobą kilka ważnych korzyści. Do najistotniejszych zalicza się niższe koszty ogrzewania budynku oraz poprawę komfortu życia domowników, m.in. poprzez zapewnienie im lepszego komfortu termicznego.
Termomodernizacja to lepszy komfort termiczny
Docieplone przegrody domu, usunięte mostki termiczne, przez które w niekontrolowany sposób ciepło uciekało, bardziej wydajny system grzewczy – sprawiają, że budynek jest cieplejszy, lepiej izoluje przed chłodem z zewnątrz i zapewnia oczekiwaną temperaturę powietrza wewnątrz w krótki czasie, przez co staje się bardziej przyjazny domownikom. Poprawa komfortu termicznego w domu, który został poddany termomodernizacji odczuwalna jest również latem. Gdy na zewnątrz panują upały w odpowiednio zaizolowanym termicznie domu nie będzie dochodziło do przegrzewania wnętrz. Jeśli w ramach termomodernizacji zdecydujemy się zastąpić stary kocioł pompą ciepła, może ona również w energooszczędny sposób chłodzić budynek latem.
Termomodernizacja to wysoki komfort obsługi instalacji
Poprawa komfortu życia domowników po termomodernizacji często związana jest bezpośrednio z wymianą urządzania grzewczego. Zastąpienie starego pieca węglowego kondensacyjnym kotłem gazowym lub pompą ciepła to spora oszczędność czasu i pracy. Pozwala bowiem uniknąć problemów związanych z zakupem i transportem paliwa, koniecznością jego przechowywania i ręcznego załadunku. Nowy kocioł gazowy lub pompa ciepła nie będą od nas wymagać uciążliwej obsługi, ponieważ działają w pełni automatycznie.
Sterowanie pracą instalacji wyposażonej w nowoczesne źródło ciepła może się odbywać np. za pomocą smartfona lub tableta z dostępem do internetu. Takie rozwiązanie pozwala zarządzać systemem grzewczym z dowolnego miejsca – chociażby z domowej z kanapy. To również spora dogodność.
Termomodernizacja to korzyści dla domowego budżetu
Dla większości inwestorów najważniejszą korzyścią z termomodernizacji są jednak długofalowe oszczędności na kosztach utrzymania domu. Lepiej zaizolowany budynek potrzebuje mniejszej ilości energii do zapewnienia wymaganego komfortu termicznego. Z kolei bardziej wydajne urządzenie grzewcze zużyje mniej paliwa, dostarczając tę samą ilość ciepła do domu, i zapewni tym samym niższe rachunki za ogrzewanie.
Termomodernizacja polegająca m.in. na wymianie starego kotła na pompę ciepła, montaż kolektorów słonecznych czy instalacji fotowoltaicznej przyniesie jeszcze większe oszczędności, ponieważ urządzania te korzystają z darmowej energii odnawialnej.
Termomodernizacja to szansa na zdrowy dom
Wymiana starego kotła węglowego na kondensacyjny kocioł gazowy lub pompę ciepła, która nie wytwarza żadnych spalin, pozwoli znacznie zredukować ilość niebezpiecznych substancji emitowanych do powietrza, którym oddychamy. Wymieniając w ramach termomodernizacji wysłużone źródło ciepła przestaniemy zatruwać nie tylko środowisko naturalne, ale przede wszystkim siebie i naszych najbliższych.
Odpowiednie ocieplenie przegród domu, utrzymywanie w nim optymalnej temperatury i skuteczna wentylacja pozwolą też uporać się z problemem wilgoci i grzybów, które przyczyniają się do wielu problemów zdrowotnych, w tym astmy, alergii i duszności.
Termomodernizacja to większa wartość budynku
Termomodernizacja domu pozwala również poprawić stan techniczny budynku i jego wygląd, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi ocieplanie ścian zewnętrznych, które jest dobrą okazją do odmiany wyglądu elewacji. Poprzez termomodernizacje zwiększamy również wartość rynkową naszej nieruchomości.
Za termomodernizacją przemawiają również programy wsparcia (np. program Czyste Powietrze), dzięki którym możemy znacznie obniżyć wydatki związane z dociepleniem przegród domu, wyminą pieca czy inwestycją w urządzenia korzystające z odnawialnych źródeł energii.