Najlepsze centrale wentylacyjne
Wybrane dla Ciebie

Centrala wentylacyjna VENTUS Compact VTS
Cechy: Komercyjna | Podwieszana | Stojący

Centrala wentylacyjna VENTUS Compact VTS - zobacz wszystkie dostępne modele
Kompaktowe urządzenia zostały zaprojektowane zarówno w wersji kanałowych central podwieszanych jak i kanałowych central stojących.
Głównymi cechami wyróżniającymi produkty z nowej linii są min :
-
zwarta konstrukcja o kompaktowych wymiarach,
-
wysoka sprawność odzysku energii,
-
energooszczędne i ciche silniki EC w klasie IE4+,
-
wysokochłonne filtry powietrza Mini-Pleat,
-
skonfigurowany i sprawdzony fabrycznie system zaawansowanej automatyki,
-
fabryczne okablowanie urządzenia
Odzysk energii
Wszystkie centrale VENTUS Compact spełniają założenie dyrektywy EcoDesign 2018. W centralach podwieszanych sprawność odzysku energii wynosi do 92%, natomiast w centralach stojących do 86%.
Centrala podwieszane wyposażone zostały w wysokosprawne przeciwprądowe rekuperatory heksagonalne z by-pass zapobiegającym zamarzaniu wymiennika. Rekuperator zapewnia odzysk ciepła i chłodu z usuwanego powietrza do powietrza nawiewanego bez mieszania tych strumieni oraz bez transferu wilgoci pomiędzy nimi. Zapewnia doskonałą separacji strumienia nawiewanego od wywiewanego.
W centralach stojących zastosowano wysokosprawne wymienniki obrotowe (regeneratory obrotowe) z napędem opartym na silnikach EC. Regenerator zapewnia odzysk ciepła i chłodu wraz z transferem wilgoci.
Naturalny transfer wilgoci w regeneratorze w sposób znaczący polepsza jakość powietrza nawiewanego zimą zapobiegając nadmiernemu przesuszeniu powietrza w procesie jego podgrzewania. W systemach z nawilżaniem, regenerator obrotowych obniża koszt nawilżania. System automatyki poprzez pomiary parametrów powietrza przepływającego przez wymiennik oraz płynną regulację prędkości obrotowej rotora a także zarządzanie strumieniami powietrza zapobiega zamrożeniu wymiennika obrotowego w zimie oraz optymalizuje efektywność odzysku energii. Napęd wymiennika obrotowego oparty jest na silnikach EC, których sprawność jest praktycznie stała tj. niezależna od prędkości obrotowej silnika.
W większości zastosowań regenerator obrotowy nie wymaga odprowadzenia kondensatu z centrali, co w niektórych instalacjach szczególnie zewnętrznych stanowi dodatkową zaletę.
Silniki EC
Zespoły wentylatorowe zostały wyposażone w wysokosprawne silniki EC o klasie energooszczędności znacznie przewyższającej wymagania sprawności dla silników o klasie IE4.
Do najważniejszych zalet silników EC należą:
-
łatwe sterowanie,
-
wysoka efektywność przetwarzania mocy elektrycznej na mechaniczną,
-
wysoka sprawność (praktycznie niezmienna) w zakresie regulacji prędkości obrotowej,
-
niewielkie rozmiary obudowy,
-
cicha praca,
Filtry Mini-Pleat
Filtry mini-pleat są specjalną konstrukcją filtrów działkowych. Są one tak zaprojektowane, aby przy tej samej przestrzeni, którą zajmują tradycyjne filtry działkowe, zapewnić kilkukrotnie większą powierzchnię filtracji i wynikającą z tego kilkukrotnie większą chłonność. Filtry składają się z ultracienkich mikrowłókien, które są pokryte specjalnym, skondensowanym spoiwem. Kulki adhezyjne zapewniają równomierny przepływ powietrza i wytrzymałość filtra. Filtry Mini-Pleat są przetestowane i zaprojektowane do stosowania w systemach wentylacyjnych, które wymagają średniej i wysokiej skuteczności filtracji, szczególnie w obiektach takich jak: szpitale, zakłady opieki zdrowotnej, instytucje edukacyjne, produkcja mikroprocesorów i wiele innych. Mini-Pleat posiada dużo większą trwałość od tradycyjnych filtrów.
Urządzenia w standardzie wyposażone są w filtry Mini-Pleat:
-
w części nawiewnej – w klasie EU 7
-
w części wywiewnej – w klasie EU 5
Opcjonalnie dostępny jest dodatkowy filtr powietrza – w klasie EU9
ZINTEGROWANA WIELOFUNKCYJNA AUTOMATYKA
Centrale kompaktowe dostarczane są jako centrale okablowane z zamontowanym i skonfigurowanych systemem automatyki zgodnie z aplikacją dobraną w programie doboru CCOL4.
Podłączeniom w miejscu montażu podlegają jedynie te elementy automatyki, które są związane z obsługą funkcji dodatkowych oraz kanałowy czujniki temperatury nawiewu jak i siłowniki przepustnic wlotowych powietrza. Przepustnice ze względu na transport pionowy nie są montowane na bloku centrali. Takie rozwiązanie daje użytkownikowi elastyczność co do miejsca ich zamontowania, a w przypadku doposażenia urządzenia w funkcje dodatkowe, przepustnice te mogą zamknąć dostęp powietrza także do tych funkcji.
Wszystkie prace podłączeniowe realizowane są tylko w puszcze podłączeniowej wyprowadzonej na zewnątrz obudowy centrali.
Poprzez umiejscowienie automatyki wewnątrz obudowy, zyskujemy dodatkową przestrzeń którą w tradycyjnych rozwiązaniach trzeba przewidzieć na rozdzielnię zasilająco –sterującą.
Zainstalowana automatyka oprócz podstawowych algorytmów sterowania i zabezpieczania pracy centrali zapewnia dodatkowo:
-
płynny pomiar zabrudzenia filtrów,
-
elektroniczny pomiar i automatyczną regulację wydajności tj.: funkcję dopasowującą moc wentylatorów do potrzeb instalacji,
-
utrzymywanie punktu pracy wentylatorów bez względu na stopień zabrudzenia filtrów i stopień otwarcia przepustnicy by-pass,
-
dynamiczny algorytm przewidywania stanu zamrożenia a co za tym idzie rozszerzenie działania odzysku w zakresie niskich temperatur,
-
redukcję wydajności poszczególnych odgałęzień instalacji
-
komunikację ze zintegrowanymi systemami BMS
-
wizualizację pracy centrali obsługiwaną za pomocą przeglądarki internetowej
Kompaktowe centrale podwieszane
Typoszereg kompaktowych central podwieszanych obejmuje swym zakresem 5 jednostek o wydajności od 250 m3/h do 3300 m3/h.
Typoszereg central podwieszanych
Kompaktowy blok składa się min. z:
-
Wysokosprawnego przeciwprądowego wymiennika heksagonalnego z funkcją by-pass, która zabezpiecza wymiennik przed zamarzaniem.
-
Energooszczędnych i cichych zespołów wentylatorowych z silnikami EC o klasie energooszczędności IE4+,
-
Wysokochłonnych filtrów powietrza Mini-Pleat odpowiednio o klasach filtracji EU7 na nawiewie i EU5 w części wywiewnej
-
Systemu wbudowanej zaawansowanej automatyki sterująco-zabezpieczającej z funkcją optymalizacji pracy urządzenia.
Kompaktowe centrale stojące
Typoszereg kompaktowych central stojących obejmuje swym zakresem 8 wielkości central stojących o wydajności od 840 do 16 500 m3/h.
Kompaktowy blok składa się min. z:
-
wysokosprawnego regeneratora obrotowego z napędem opartym na silniku EC w klasie IE4+,.
-
Energooszczędnych i cichych zespołów wentylatorowych z silnikami EC o klasie energooszczędności IE4+,
-
Wysokochłonnych filtrów powietrza Mini-Pleat odpowiednio o klasach filtracji EU7 na nawiewie i EU5 w części wywiewnej
-
Systemu wbudowanej zaawansowanej automatyki sterująco-zabezpieczającej z funkcją optymalizacji pracy urządzenia.
Bez wątpienia unikatową cechą central kompaktowych jest fakt, że na ostatnim etapie montażu są fabrycznie ustawiane parametry pracy centrali. Konfigurowane są zarówno parametry pracy silników jak ich konfigurowana jest automatyka. Całość jest testowana przed wysyłką do klienta.



Centrala wentylacyjna KCX Klimor
Cechy: Komercyjna | Domowa | Podwieszana | Stojący

Centrala wentylacyjna KCX Klimor - zobacz wszystkie dostępne modele
Centrala rekuperacyjna KCX przeznaczona jest do wentylacji z odzyskiem ciepła. Produkt powstał z myślą o komforcie powietrza i oszczędności energii.
Właściwości KCX najefektywniej są wykorzystywane w pomieszczeniach, w których występuje duża emisja energii cieplnej, a jednocześnie wymagana jest dobra wentylacja tego pomieszczenia. Centrala, dzięki wyposażeniu w wysokiej jakości podzespoły i technologię wykonania, gwarantuje obniżenie kosztów eksploatacyjnych w całym budynku. Poza oszczędzaniem energii, dodatkowym, ważnym atutem są także właściwości prozdrowotne. Ogrzane powietrze, dzięki zastosowaniu centrali KCX, w dużym stopniu pozbawione jest bowiem obecności kurzu, grzybów i pleśni.
Zastosowanie |
domy jednorodzinne, biura, sklepy, restauracje, pralnie, budynki mieszkalne i inne. |
Typoszereg |
wydajność: 300 m3/h ÷ 1.200 m3/h wielkości: KCX 300, 500, 800, 1200 |
Funkcje |
wentylacja, filtracja, ogrzewanie, chłodzenie, odzysk ciepła |
Typ odzysku |
wymiennik krzyżowy przeciwprądowy (sprawność do 92%) |
Przeznaczenie |
wykonanie wewnętrzne stojące lub podwieszane pod stropem |
Budowa |
samonośna obudowa z blachy ocynkowanej powlekanej izolacja 20mm z maty kauczukowej pokrywa inspekcyjna mocowana do obudowy |
Wyposażenie |
Sandardowo wyposażona w moduł automatyki ze zdalnym panelem LCD z opcją rozszerzenia funkcji sterowania modułu automatyki. Na wyposażeniu urządzenia znajdują się dwa filtry powietrza, dwa wentylatory o płynnej regulacji obrotów, wymiennik krzyżowy przeciwprądowy oraz wtórną nagrzewnicę elektryczną (dogrzewającą powietrze nawiewane). w KCX 300, 500, 800. KCX 1200 nie posiada wbudowanej narzewnicy elektrycznej (nagrzewnica i moduł sterujący dostepne jako opcje dodatkowe). Opcjonalnie istnieje możliwość rozszerzenia funkcji sterowania modułu automatyki. |
Certyfikaty i atesty |
CE, PZH, GOST |



Centrala wentylacyjna OPAL COMPACT Clima Gold
Cechy: Komercyjna | Domowa | Podwieszana | Przeciwprądowy | Obrotowy

Centrala wentylacyjna OPAL COMPACT Clima Gold - zobacz wszystkie dostępne modele
Centrale wentylacyjne OPAL COMPACT - to urządzenia stosowane w nawiewno-wywiewnych systemach wentylacji mechanicznej. Posiadają wysokosprawne wymienniki odzysku ciepła i zintegrowaną automatykę. Centrale po zamontowaniu na obiekcie, podłączeniu kanałów wentylacyjnych i podłączeniu zasilania są gotowe do uruchomienia. Urządzenia zaprojektowane zostały na różne wydatki powietrza, a nadrzędnym celem było osiągnięcie niewielkich rozmiarów i masy urządzeń.
Centrale OPAL COMPACT mogą posiadać urządzenia odzysku ciepła: wymiennik przeciwprądowy lub wymiennik obrotowy.
Urządzenia przeznaczone są do typowych aplikacji wentylacyjnych. Można stosować je do wentylacji pomieszczeń mieszkalnych, biurowych, do wentylacji szkół, przedszkoli, budynków użyteczności publicznej.
Konstrukcja urządzeń jest bezszkieletowa, samonośna. Panele osłonowe typu sandwich, składają się z blachy oraz wypełnienia z wełny mineralnej. Grubość izolacji paneli wynosi 30 mm. Centrale produkowane są w dwóch wariantach pod względem usytuowania strony obsługi: wykonanie lewe lub prawe. Urządzenie może być wyposażone w nagrzewnicę elektryczną lub nagrzewnicę wodną. Możliwe jest dostarczenie do tych urządzeń innych elementów wentylacyjnych w wykonaniu kanałowym.
Urządzenie wyposażone jest w zintegrowaną automatykę, składającą się z rozdzielnicy sterującej oraz zabezpieczającej, czujników i innych elementów.
DANE CHARAKTERYSTYCZNE:
- urządzenie nawiewno-wywiewne
- wysoka sprawność odzysku ciepła
- wysokosprawne wentylatory z silnikami EC
- szeroki zakres regulacji wydajnością centrali
- płynna regulacja mocy nagrzewnicy
- centrala wyposażona w automatykę zintegrowaną fabrycznie
- pierwsze uruchomienie w fabryce
- urządzenie gotowe do użytkowania
FUNKCJE AUTOMATYKI:
- automatyka typu PLUG&PLAY
- przejrzyste, czytelne MENU pozwalające na załączenie i wyłączenie urządzenia, odczyt parametrów i zmiany nastaw temperatur oraz prędkości silników
- sygnalizacja stanów i alarmów na panelu
- panel operatorski do montażu poza rozdzielnicą (z kablem 5 m)
- najważniejsze pomiary dostępne w menu głównym
- zadawanie wartości w trybie ręcznym lub z kalendarza
- kalendarz zorganizowany w 3 niezależne strefy czasowe, indywidualne dla każdego dnia tygodnia
- kontrola czystości filtrów, sygnalizacja zabrudzenia na panelu operatorskim
- regulacja kaskadowa temperatury
- programowe przełączanie regulacji temperatury nawiewu lub wywiewu
- sterowanie wydajnością silnika nawiew oraz wywiew niezależnie
- możliwość wyłączania silnika nawiew w funkcji temperatury zewnętrznej
- możliwość wyłączania silnika wywiew, jeżeli nie ma potrzeby odzyskiwania ciepła
- regulacja mocy odzysku ciepła za pomocą przepustnicy by-pass lub zmiana prędkości wymiennika obrotowego
- ochrona przed oszronieniem wymiennika odzysku ciepła, poprzez zmniejszenie stopnia odzysku ciepła, redukcję wydatku powietrza na wentylatorze nawiewnym lub opcjonalnie, załączanie wstępnej nagrzewnicy elektrycznej
- blokada menu po upływie czasu bezczynności
- 4 poziomy serwisowe z indywidualnymi hasłami dla różnych poziomów dostępu
- lista ostatnich 50 alarmów z godzinami wystąpienia
- dynamiczne przypisywanie funkcji wejść analogowych i cyfrowych w razie awarii danego wejścia
- możliwość rozbudowy sterownika o protokół: BACNet IP, BACNet MS/TP, LONWorks, MP-BUS, KNX
- freecolling
- możliwość współpracy z gruntowym wymiennikiem ciepła
URZĄDZENIA ZGODNE Z WYMAGANIAMI DYREKTYWY ECO DESIGN 2018

