Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Wiadomości 4 kwi 2018
Zalecenia dla domu z rekuperacją

Okna w domu z rekuperacją W domu, w którym działa rekuperacja, okna nie powinny być wyposażone w mikrowentylację lub inne formy rozszczelnienia, takie jak nawiewniki czy napowietrzaki okienne. Cała stolarka okienna i drzwiowa powinna być maksymalnie szczelna. Dla optymalnego efektu najlepiej jest zamontować okna energooszczędne, wyposażone w ciepły potrójny pakiet szybowy oraz profile o jak najniższym współczynniku przenikania ciepła. Nie bez znaczenia jest też sam montaż.

Absolutnym minimum jest wyeliminowanie jakichkolwiek mostków termicznych w miejscu styku ramy okna lub parapetu z murem. Lepszym wyjściem jest tak zwany ciepły montaż z użyciem specjalnych taśm montażowych, a najlepszym (i niestety najdroższym) montaż okien nie w murze, a w warstwie izolacji. Tak zamontowane okna, gdy budynek nie ma jeszcze ocieplenia, są lekko wysunięte poza mur. Docelowo pozwoli to na uniknięcie mostków termicznych, gdyż profil ościeżnicy nie będzie miał styczności z murem.

Okno zamontowane na kotwach: docelowo profil ościeżnicy znajdzie się w warstwie izolacji (styropianu lub wełny mineralnej) budynku. 

Drzwi wewnętrzne w domu z rekuperacją
W domu, w którym działa system wentylacji mechanicznej z rekuperatorem, drzwi wewnętrzne powinny zapewniać przepływ powietrza pomiędzy pomieszczeniami. Jest to konieczne, ponieważ wywiewy nie są zlokalizowane we wszystkich pomieszczeniach, więc powietrze musi swobodnie krążyć np. z pokoju do łazienki. Ruch ten jednak jest całkowicie niewyczuwalny dla człowieka. Należy zatem kupić drzwi wyposażone już w specjalne podcięcie (jak te na zdjęciu poniżej) lub otwory. Przekrój netto szczeliny powinien wynosić co najmniej 80 cm2. Dopływ powietrza wewnętrznego do kuchni, łazienek, WC i pomieszczeń gospodarczych, tj. garderoba, spiżarnia powinien być zapewniony przez szczeliny lub otwory w dolnej części drzwi o przekroju netto min. 200 cm2. Należy uważać, aby dywany z wysokim włosiem nie zamknęły przepływu powietrza! Drzwi zewnętrzne oraz ewentualne drzwi do kotłowni czy garażu, gdzie nie ma rekuperacji, tylko wentylacja grawitacyjna, powinny być całkowicie szczelne.

Podcięcia pod drzwiami zapewniają odpowiednie przepływy powietrza. 

Izolacja budynku z rekuperacją
Izolacja zewnętrza budynku powinna zostać wykonana w sposób zapewniający uniknięcie powstania mostków termicznych. Jej grubość i współczynnik izolacyjności powinny zapewnić izolację odpowiednią co najmniej dla domu energooszczędnego. Dotyczy to zarówno izolacji ścian, jak również dachu, fundamentów i podłóg. W budynku, w którym instalacja do rekuperatora prowadzona jest na strychu lub w innym pomieszczeniu nieużytkowym, pomimo że przewody wentylacyjne są izolowane, dodatkowo przestrzeń, w której mają się one znajdować, musi być również zaizolowana. Na strychu lub poddaszu zaleca się izolację po skosach do samego szczytu. Podobnej staranności wymaga prowadzenie samych kanałów stalowych: nie dość, że są one solidnie zaizolowane warstwą lameli (specjalnie przygotowanej wełny mineralnej z folią aluminiową), trasa ich prowadzenia powinna przebiegać wyłącznie w pomieszczeniach izolowanych. Pozwala to na osiągnięcie maksymalnych korzyści i zminimalizowanie strat energetycznych (temperaturowych) podczas przesyłu powietrza.

Zaizolowane kanały wentylacyjne prowadzone na zaizolowanym poddaszu nieużytkowym. Wykonanie: Rekuperatory.pl

Kominy w domu z rekuperacją
Przy rekuperacji kominy wentylacyjne, kratki czy zetki wentylacyjne są zbędne. Jedynie w przypadku domów wyposażonych w kominek lub system CO wymagający zastosowania komina, ich wykonanie staje się konieczne. W zależności od typu systemu grzewczego należy zastosować odpowiedni system wentylacyjny pomieszczenia kotłowni. Garaż musi zostać również wyposażony w niezależny system wentylacyjny, zgodnie z przepisami dotyczącymi wentylacji garaży. Najczęściej w tych pomieszczeniach Rekuperatory.pl zalecają wykonanie wentylacji grawitacyjnej.

Dwa kominy w domu z rekuperacją: pierwszy od kominka, drugi od pieca gazowego i wentylacji grawitacyjnej w garażu i pomieszczeniu kotłowni. Gdyby inwestor zrezygnował z kominka w salonie, jednego komina by ubyło.

Kominek w domu z rekuperacją
W domu wyposażonym w rekuperator wskazane jest zastosowanie kominka z zamkniętą komorą spalania, tzn. takiego, który powietrze do spalania pobiera z zewnątrz. Dodatkowo rekuperatory AERIS posiadają zabezpieczenie kominowe, które blokuje możliwość wyłączenia wentylatora nawiewnego, który mógłby spowodować powstanie podciśnienia w budynku i zassanie powietrza z komina.

Kominek z zamkniętą komorą spalania pobiera powietrze z zewnątrz. Takie rozwiązanie jest w pełni bezpieczne dla domów z wentylacją wymuszoną, czyli mechaniczną.

Okap kuchenny w domu z rekuperacją
Gdy w domu działa mechaniczna wentylacja nawiewno-wywiewna zaleca się przygotowanie niezależnej instalacji wywiewnej dla okapu. Przy dłużej chodzącym urządzeniu, może dojść do wytworzenia niewielkiego podciśnienia, gdyż w stosunkowo krótkim czasie zostanie wyciągnięta z pomieszczenia duża ilość powietrza. Na przewodzie wyrzutowym należy koniecznie zamontować klapę zwrotną uniemożliwiającą napływ powietrza zewnętrznego do pomieszczenia w sytuacji, gdy okap nie pracuje. Podczas długotrwałego używania okapu, pamiętać należy o krótkim otwarciu okna, by wyrównać ciśnienie. Drugim rozwiązaniem jest montaż wyłącznie okapu w wersji filtrującej za pomocą filtra przeciwtłuszczowego oraz przeciwzapachowego (węglowego), bez wyprowadzania powietrza na zewnątrz. Rekuperatory.pl nie zalecają łączenia okapu kuchennego z systemem wentylacyjnym z rekuperatorem.

 

Tagi: rekuperacja
Rekuperatory.pl

Rekuperatory.pl https://www.rekuperatory.pl/rekuperacja

Rekuperatory.pl zajmują się montażem i serwisowaniem systemów rekuperacji: energooszczędnych systemów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w budynkach mieszkalnych.

Specjaliści, doradcy i inżynierowie tworzący markę Rekuperatory.pl wyznają zasadę, że każdy dom powinien posiadać skuteczny, energooszczędny i zatrzymujący zanieczyszczenia zewnętrzne system wentylacji. Prawidłowo zaprojektowana i rzetelnie wykonana rekuperacja daje ogromny komfort w domu i duże oszczędności na ogrzewaniu. I takie właśnie systemy firma montuje.

Od 2002 roku ekipy montażowe Rekuperatory.pl wykonały już ponad 5500 systemów rekuperacji w całej Polsce.

W 4 oddziałach inżynierskich firmy pracuje kilkunastoosobowy zespół inżynierów z dużym doświadczeniem w wentylacji budynków. Zespół ten zajmuje się projektowaniem systemów rekuperacji bezpośrednio dla inwestorów, a także dla największych pracowni architektonicznych w Polsce oraz kilkudziesięciu innych pracowni architektonicznych, deweloperów oraz firm instalacyjnych.

Firma montuje także gruntowe wymienniki ciepła.

Rekuperatory.pl