Wiadomości 19 kwi 2021
Zakupy w sieci będą droższe – wchodzi VAT na przesyłki spoza UE

Zakupy w sieci będą droższe – wchodzi VAT na przesyłki spoza UE. Nowe postanowienie Rządu stanowi, że od 1 lipca 2021 r. zakupy w sieci u sprzedawców spoza Unii Europejskiej będą droższe. Do kosztu przesyłki trzeba będzie doliczyć VAT. Zmiana ta zniechęci Polaków do kupowania w chińskim marketplace Aliexpress. Jednak to dopiero pierwsze konsekwencji wejścia w życie nowych regulacji, a będzie ich zdecydowanie więcej.

Jakich zmian możemy się spodziewać?

Projekt resortu finansów zakłada zwolnienia z VAT dla przesyłek o wartości mniejszej niż 150 euro. Pod warunkiem, że VAT będzie deklarowany i rozliczany za pomocą Import One Stop Shop. Tymczasem już można znaleźć w sieci komentarze, że ktoś będzie próbował wszystkie faktury towarów z Chin wystawiać na 1 euro wartości. Ponadto znajdą się też tacy, którzy będą szukał znajomości w odpowiedzialnej za pobór podatku od przesyłek zagranicznych Poczcie Polskiej.

Warto wiedzieć, że nie na wszystkie zakupy zostanie nałożona danina. Coraz więcej produktów jest wysyłanych do klienta końcowego z różnych centrów logistycznych z Europy tylko bezpośrednio z Chin.

Nowe regulacje prawne to dobra informacja dla tych sprzedawców w Polsce, którzy dziś konkurują z ofertami sklepów internetowych działających w modelu dropshipping z Chin. Ponadto z ofertami na platformach marketplace, gdzie nie są wystawiane faktury do zakupu. Resztę czeka wzrost cen towarów kupowanych poza UE i być może także kosztów obsługi logistycznej. Stanie się tak jeśli np. firmy kurierskie zyskają w związku z nakładaniem VAT-u więcej obowiązków do wypełnienia.

Coraz atrakcyjniejsze powinny stać się produkty produkowane w Polsce. Przede wszystkim ze względu na konkurencyjność w cenach. Ponadto także wysoką jakość, którą często doceniają zagraniczni klienci – np. Niemcy, Słowacy czy Czesi. Oni już dziś kupują chętnie w polskich sklepach.

Tagi: biznes
Biznes Tuba

Biznes Tuba http://biznestuba.pl