Wiadomości 24 gru
BOSCH
Wzrost obrotów Bosch dzięki rozwiązaniom w obszarze energetyki i technicznego wyposażenia budynków

fot. Bosch

Członek zarządu dr Stefan Hartung: „Cały świat mówi o sztucznej inteligencji, my ją wdrażamy”. Obroty Bosch w obszarze energetyki i technicznego wyposażenia budynków wzrosły do 5,5 mld EUR. Bosch zwiększa zaangażowanie w na platformach programistycznych

Bosch odnotowuje wzrost obrotów dzięki zintegrowanym rozwiązaniom w obszarze energetyki i technicznego wyposażenia budynków. W ubiegłym roku w sektorze Energy and Building Technology koncern sprzedał około 13 milionów urządzeń wyposażonych w opcję komunikowania się przez internet – od zintegrowanych systemów grzewczych, klimatyzacyjnych i wentylacyjnych w budynkach biurowych aż do zastosowań Smart Home dla gospodarstw domowych.

„Internet rzeczy (IoT) jest i pozostanie decydującym czynnikiem wspierającym naszą działalność” – powiedział podczas konferencji prasowej dr Stefan Hartung, członek zarządu Bosch odpowiedzialny za sektor Energy and Building Technology.

W 2018 roku obroty sektora wzrosną prawdopodobnie do 5,5 mld EUR, to jest o 2% w porównaniu do roku poprzedniego. Z pominięciem efektu różnic kursów wymiany walut wzrost wyniesie około 6%. Kluczem dla dalszego rozwoju w obszarze Internetu rzeczy, a także dla dalszego wzrostu jest wg Hartunga sztuczna inteligencja.

„Dzięki niej zintegrowane z internetem produkty staną się inteligentnymi asystentami” – mówi Hartung.

Zintegrowane i inteligentne produkty: większe bezpieczeństwo, większa wydajność i większy komfort

W obszarze energetyki i technicznego wyposażenia budynków integracja w sieci oraz sztuczna inteligencja mogą przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa, wydajności i komfortu. Na przykład specjalne kamery potrafią wykryć pożar dzięki inteligentnej analizie obrazu. Obiektyw kamery skierowany na możliwy obszar zagrożenia w ciągu paru sekund wykrywa płomienie oraz dym, reagując jeszcze szybciej niż standardowe czujki dymu, w przypadku których dym musi najpierw dotrzeć aż pod sufit, gdzie zamontowane są czujki – pozwala to skrócić czas reakcji i ograniczyć potencjalne szkody do minimum, a nawet uratować komuś życie.

„W tej chwili cały świat mówi o sztucznej inteligencji, natomiast Bosch ją aktywnie wdraża. Za dziesięć lat wszystkie produkty elektroniczne Bosch będą albo wyposażone w sztuczną inteligencję, albo będą z jej pomocą projektowane i produkowane” – powiedział Hartung. Koncern zainwestuje do 2021 roku około 300 milionów EUR w rozbudowę Bosch Center for Artificial Intelligence (BCAI).

Obecnie dla BCAI pracuje na całym świecie około 170 ekspertów, w dalszej perspektywie ich liczba ma wzrosnąć do 400. Eksperci pracują nad około 80 projektami badawczo-rozwojowymi – od zautomatyzowanej jazdy aż do zastosowań w medycynie i przemyśle. Bosch nie działa sam, lecz współpracuje z ośrodkami akademickimi, np. uniwersytetami w Tybindze, Stuttgarcie czy Amsterdamie.

Na rzecz otwartych platform, współpracy partnerskiej i interoperacyjności

Także w obszarze energetyki i technicznego wyposażenia budynków Bosch stawia na platformy i partnerską współpracę.

„Korzystamy z wiele urządzeń i usług. Musimy je ze sobą zintegrować” – wyjaśnił Hartung.

Platformy powinny porozumiewać się między sobą i być zdolne do dialogu (interoperacyjność), aby oferować użytkownikom dodatkowe korzyści. W związku z tym przed paroma tygodniami została założona Security and Safety Things GmbH (SAST) – spółka zależna, której udziały w całości należą do koncernu Bosch. Start-up pracuje nad pierwszą na świecie otwartą platformą IoT dla aplikacji kamer w branży zabezpieczeń. SAST jako pierwszy udostępnił system operacyjny, który umożliwia programowanie i sterowanie aplikacjami dla różnych kamer dozorowych. W przypadku aktualizacji urządzeń różnych producentów nie ma już potrzeby tworzenia różnych wersji oprogramowania, wystarczy jedna wersja.

„Dzięki otwartemu i ustandaryzowanemu systemowi operacyjnemu, SAST tworzy globalny rynek dla aplikacji w obszarze kamer dozorowych” – powiedział Hartung.

 Zmiany w zarządzie
Po pięciu latach pełnienia funkcji członka zarządu odpowiedzialnego za sektor Energy and Building Technology z dniem 1 stycznia 2019 Stefan Hartung przekaże swoje obowiązki dr. Christianowi Fischerowi. Przed wstąpieniem do zarządu Bosch z dniem 1 października 2018 Fischer, posiadający tytuł doktora nauk ekonomicznych, pełnił funkcję Senior Partnera w firmie konsultingowej Roland Berger. „Bosch zainicjował prace w obszarze internetu rzeczy już ponad dziesięć lat temu, a efektem tego jest przewaga techniczna w wielu dziedzinach. Spółka posiada istotne atuty, które umożliwią jej transformację cyfrową. Chciałbym mieć w tym swój udział” – powiedział Fischer

Więcej o rozwiązaniach IoT Bosch: https://www.bosch.pl/internet-rzeczy/

BOSCH

gift