Wiadomości 23 maj
De Dietrich
Wzrasta moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce

fot. De Dietrich

Moc całkowita elektrowni fotowoltaicznych w Polsce na koniec pierwszego kwartału br. przekroczyła 600 MV. Jeśli tempo inwestycji z początku roku zostanie utrzymane, to na koniec 2019 roku całkowity potencjał fotowoltaiki w Polsce może zbliżyć się do 1 GW.

Jak podaje krajowy operator systemu elektroenergetycznego – Polskie Sieci Elektroenergetyczne, w pierwszych trzech miesiącach tego roku całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wzrosła o 131,6 MW. Oznacza to, że moc wszystkich elektrowni fotowoltaicznych przekroczyła już 600 MW i wynosi obecnie 603 MW.

W styczniu pojawiły się elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 54 MW, w lutym o 38,3 MW, a w marcu – o 39,2 MW. Na wysoki wynik w styczniu wpływ miały przyłączenia elektrowni fotowoltaicznych, objętych wsparciem w ramach pierwszej aukcji z grudnia 2016 r. Ich podłączenie do sieci nastąpić najpóźniej do końca grudnia 2018 r.

Ministerstwo Energii zapowiada przeprowadzenie w tym roku kolejnych aukcji dla OZE – w tym aukcji dla projektów fotowoltaicznych i wiatrowych o jednostkowej mocy do 1 MW. Wstępnie do podziału przewidziano wolumen energii mający pozwolić na postawienie elektrowni PV o całkowitej mocy nawet 750 MW.

Na zwiększenie całkowitych mocy elektrowni fotowoltaicznych w Polsce będzie z pewnością miał wpływ w tym roku również segment mikroinstalacji fotowoltaicznych napędzany przez inwestycje realizowane za unijne dotacje z regionalnych programów operacyjnych poszczególnych województw. Jeśli tempo inwestycji zostanie utrzymane, na koniec 2019 w Polsce będzie ok. 1 GW mocy w fotowoltaice.

Tagi: fotowoltaika

Yareal sprzedał już 20 % miejsc parkingowych z ładowarkami dla samochodów elektrycznych

14 sie 1
Wiadomości Yareal sprzedał już 20 % miejsc parkingowych z ładowarkami dla samochodów elektrycznych
Nicko
Nicko
Nie ma się co dziwic. Przydomowa stacja elektryczna zawsze sie przydaje. U nas co prawda jest, ale i tak częściej odwiedzamy stacje... - 17 sie