Wiadomości 11 lut 2019
Wszystko o klimatyzatorach split

fot. strefaklimatyzacji.pl

Wielu z nas zastanawia się, jakiej mocy klimatyzator dobrać do swojego pomieszczenia. Jaka klimatyzacja split jest najlepszym wyborem. Projektanci wykonują taki dobór w oparciu o specjalistyczną wiedzę i wzory. W doborze klimatyzatora split pod uwagę branych jest kilka składowych.

Klimatyzacja split – zasada działania

Klimatyzacja typu split to w kilku słowach urządzenie składające się z jednostki wewnętrznej, instalowanej w pomieszczeniu oraz zewnętrznej, montowanej na zewnątrz budynku. Jednostki wewnętrzne są dopasowywane do preferencji nabywcy, wymagań pomieszczenia czy chociażby warunków panujących w biurze, domu czy np. sklepie. Możemy wybrać spośród wersji ściennych, sufitowych, kanałowych ukrytych czy wyeksponowanych jako część wnętrza. Do klimatyzowania więcej niż jednego pomieszczenia wygodny i praktyczny jest system multisplit, w którym jedna jednostka zewnętrzna obsługuje kilka jednostek wewnętrznych. Systemy multisplit LG oferują wydajne chłodzenie i ogrzewanie pomieszczeń z wykorzystaniem od dwóch do dziewięciu jednostek wewnętrznych podłączonych do jednego agregatu. Klimatyzatory split wyróżnia budowa oparta o zaawansowaną technologię inwerterową. Jest to gwarancja wysokiej wydajności, niskiego zużycia energii elektrycznej oraz małej przestrzeni montażu.

Klimatyzator split – jaki wybrać

W doborze klimatyzatora pod uwagę branych jest kilka składowych. Między innymi usytuowanie budynku/pomieszczenia względem kierunków świata, zyski ciepła przez przegrody budowlane oraz wartość akumulacyjności ciepła przez ściany. Duży wpływ mają również zyski ciepła od nasłonecznienia i współczynnik transmisji (przepuszczalności) promieniowania. Kolejną składową są zyski ciepła od ludzi, oświetlenia oraz innych źródeł. Przy obliczeniach należy również pamiętać o zyskach ciepła od wentylacji mechanicznej, pod warunkiem, że taka występuje w obiekcie.

Zatem przy doborze klimatyzatora split najważniejszą kwestią jest zapewnienie odpowiedniej mocy chłodniczej. Zbyt mała jednostka  nie jest w stanie spełnić naszych oczekiwań temperaturowych, przez co może pracować na maksimum swoich możliwości. Skutkuje to krótką żywotnością, a co za tym idzie może powodować wzrost kosztów eksploatacji. Z kolei jednostka dobrana z dużym zapasem niepotrzebnie podnosi koszty zakupu urządzenia oraz jego późniejszego użytkowania. Zatem będzie pracowała nieefektywnie.

Jak obliczyć zapotrzebowanie na moc chłodniczą, czego potrzebujemy?

Istnieje jednak sposób, dzięki któremu możemy bez problemu oszacować zapotrzebowanie na moc chłodniczą do naszego pomieszczenia. Aby dokonać wstępnego wyboru klimatyzatora, należy określić jaka jest nasza powierzchnia. Następnie pomnożyć powierzchnię (w metrach) przez 100. Wynik podaje nam konieczną moc chłodniczą klimatyzatora (w watach)np. 50 m2 – 50x100 = 5000 W.  Z tego wynika, że potrzebujemy klimatyzatora o mocy chłodniczej ok. 5,0 kW. Należy pamiętać, że są to obliczenia szacunkowe, a wartość zapotrzebowania na chłód w przeliczeniu na 1 m2 może oscylować między 80-150 W/m2 w zależności od usytuowania pomieszczenia, rodzaju i powierzchni przeszklenia.

Pomocne w doborze mocy klimatyzatora są również dostępne na stronach producentów kalkulatory klimatyzacyjne (programy doboru), które po wypełnieniu wymaganych pól z danymi dotyczącymi naszego domu (oprócz kubatury są to m.in. ilość komputerów i lodówek w pomieszczeniu) oszacują nasze zapotrzebowanie chłodnicze.

Klimatyzatory, a w szczególności klimatyzatory typu split LG to niezwykle nowoczesne urządzenia, stworzone między innymi po to, by zapewnić relatywnie niskie zużycie prądu. Jak wiemy energia elektryczna w głównej mierze jest zużywana do skutecznego schłodzenia pomieszczenia czy budynku. Najważniejsze parametry poznamy śledząc dokumentację urządzenia. Jednakże sztuka w tym, by przed wyborem urządzenia, jego montażem dokładnie wiedzieć czego potrzebujemy w danym miejscu.

Jak obliczać koszty związane z eksploatacją klimatyzatora?

Przyjmując regułę, iż na każde 10 m2 musimy zaplanować odpowiednio 1 kW mocy chłodniczej, dla pomieszczenia o powierzchni 35 m2 będziemy potrzebować klimatyzatora o wydajności 3,5 kW. Pobór prądu w przypadku  klimatyzatora split LG Artcool  to 1080 W (klasa A++). Wiele urządzeń wykorzystujących najnowszą technologię inwerterową jak klimatyzatory LG w praktyce zużywają nawet do 50% mniej energii. Warto o tym pamiętać. Mając dane odnośnie średniego zużycia na godzinę, wystarczy dodać czas pracy w miesiącu, pomnożyć przez ilość i cenę kWh w posiadanej taryfie.

Przykładowo: 0,8 kW * 50 h miesięcznie  =  40 kWh miesięcznie. Teraz wystarczy przemnożyć ten wynik przez posiadaną taryfę i mamy obliczony wydatek miesięczny: 40 kWh* 60 gr = 24 zł/m-c.

Wybierając klimatyzator typu split, warto znać zarówno swoje wymagania, oczekiwania jak i warunki i parametry, w jakich to urządzenie będzie pracować. Opłaca się sprawdzić parametry i technologię wykorzystaną w klimatyzatorze. Często wpływa to w znacznym stopniu na oszczędności, jakie możemy wyliczyć przed zakupem dzięki parametrom podanym przez producenta.

Źródło: strefaklimatyzacjia.pl