LG THERMA V R32 Monobloc - STAR of the month
Wiadomości 17 gru
Energa
Współpraca Energi z Politechniką Gdańską

Wymiana doświadczeń i wiedzy oraz realizacja wspólnych celów biznesowych, badawczych i edukacyjnych. To założenia podpisanego przez Energę i Politechnikę Gdańską porozumienia o współpracy.

Energa i Politechnika Gdańska podpisały porozumienie o współpracy z myślą o rozwoju i integracji środowiska naukowo-badawczego i dydaktycznego z otoczeniem gospodarczym, co ma na celu m.in. przyspieszenie wdrażania innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Wspólne działania zakładają wzrost innowacyjności i rozwój technologiczny w obszarze energetyki.

– Współpraca Energi z Politechniką Gdańską to szansa na zacieśnienie więzi pomiędzy światem nauki a biznesu. Chcemy wykorzystać potencjał nauki w tworzeniu i rozwoju innowacyjnych rozwiązań, a jednocześnie wspierać uczelnię w kształceniu wysoko wykwalifikowanych kadr. Politechnika Gdańska ma naprawdę bardzo wartościowych studentów i naukowców, którym chcemy stworzyć odpowiednie warunki do rozwoju praktycznej strony nauki – mówi Sławomir Staszak, prezes Zarządu Energi SA.

 

– Wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, które mogą mieć realny wpływ na otaczający nas świat, wymaga ścisłej współpracy pomiędzy nauką a biznesem. Jako wiodąca uczelnia techniczna w regionie i w kraju podejmujemy rozmaite działania, mające na celu tę współpracę zacieśniać – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej. – Zarówno Politechnika Gdańska, jak i Energa czynnie angażują się w sprawy związane z transformacją energetyczną. Zawarte porozumienie to wsparcie i szansa na rozwój dla naszych naukowców i studentów. Podpisanie porozumienia towarzyszyło spotkaniu z Dariuszem Standerskim, wiceministrem cyfryzacji, z którym rozmawialiśmy o jednym z celów rozwojowych naszego regionu, jakim jest instalacja komputera kwantowego.

Wiedza i doświadczenie naukowców pozwolą Enerdze m.in. rozwijać projekty innowacyjne oraz badawczo-rozwojowe. Porozumienie stanowi deklarację współpracy w zakresie realizacji wspólnych celów biznesowych, badawczych i edukacyjnych w interesujących obie strony obszarach, dziedzinach i dyscyplinach naukowych.

Współpraca zakłada również wspólne konferencje, seminaria, warsztaty i szkolenia specjalistyczne. Studenci Politechniki Gdańskiej będą mogli brać udział w zajęć praktycznych w oparciu o zasoby techniczne oraz instalacje technologiczne Grupy Energa, a także odbywać staże i praktyki zawodowe w Enerdze. Co więcej, planowane jest organizowanie dedykowanych kierunków studiów poświęconych energetyce i odpowiadających potrzebom rynku oraz Grupy Energa.

Politechnika Gdańska

Politechnika Gdańska jest najstarszą uczelnią wyższą na Pomorzu. Może się też pochwalić jedną z najdłuższych historii akademickich w Polsce. Od lat uczelnia plasuje się w czołówkach prestiżowych rankingów akademickich. Jest również wiodącym ośrodkiem naukowo-badawczym w kraju. Zajęła drugie miejsce w konkursie ministerialnym dla uczelni badawczych, tuż za Uniwersytetem Warszawskim.

Misją uczelni jest wysokiej jakości kształcenie dla potrzeb gospodarki i społeczeństwa, prowadzenie badań naukowych i ich komercjalizacja, na poziomie zapewniającym udział Politechniki w przemianach cywilizacyjnych, wzbogacaniu kultury oraz rozwoju nauki i techniki.