Więcej ciepła popłynie z Elektrowni Łagisza
fot. infoWire
Realizowany projekt ma za zadanie dostosowanie bloku 460 MWe w Elektrowni Łagisza do wytwarzania ciepła grzewczego dla Zagłębia Śląsko-Dąbrowskiego po wyczerpaniu godzin derogacyjnych i odstawieniu bloków klasy 120 MWe, które obecnie pełnią funkcje ciepłownicze w Łagiszy.
Dostosowanie bloku do produkcji ciepła wymaga modernizacji turbiny, zabudowy podgrzewaczy ciepłowniczych oraz modernizacji stacji ciepłowniczej. Dla zabezpieczenie dostaw ciepła w szczycie oraz jego rezerwowania zbudowane zostaną kotły szczytowo- rezerwowe.
TAURON Wytwarzanie i Mostostal Warszawa podpisały kontrakt na uciepłownienie bloku nr 10 wraz z dostosowaniem układu wyprowadzenia ciepła w Elektrownia Łagisza w Będzinie. Zakontraktowane prace polegały będą na zabudowie wymienników ciepła o łącznej mocy cieplnej 150 MWt wykorzystujących parę pobraną z układu przepływowego turbiny i wykonaniu dla nich wszystkich niezbędnych połączeń technologicznych. Umowa obejmuje również budowę rurociągów ciepłowniczych łączących projektowane wymienniki ciepła z istniejącą siecią wody grzewczej oraz modernizację istniejącej centralnej stacji ciepłowniczej na terenie Elektrowni. Wartość tego kontraktu to około 53 mln zł.
W czerwcu br. podpisano umowę z GE Power Sp. z o.o na wykonanie modernizacji turbozespołu parowego, zadanie jest w trakcie realizacji. Postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy kotłów szczytowo-rezerwowych jest w toku.
Planowana data zakończenia inwestycji to 2019r.