Wiadomości 13 kwi 2021
TAURON
#Weź nie smoguj - TAURON Ciepło dołączy do SmogoBusa w Sosnowcu

TAURON dołącza do akcji SmogoBus organizowanej w Sosnowcu, której celem jest zachęcenie mieszkańców miasta do wymiany starych pieców na bardziej ekologiczne ogrzewanie. 9 kwietnia SmogoBus będzie promował również ciepło sieciowe w Sosnowcu. W ramach swojego udziału w akcji, Spółka zaplanowała działania informacyjne skierowane do mieszkańców budynków wielorodzinnych, które można podłączyć do sieci ciepłowniczej w ramach likwidacji niskiej emisji.

Ciepło sieciowe jest istotnym narzędziem w walce ze smogiem w polskich miastach. Spaliny pochodzące z elektrociepłowni poddawane są oczyszczaniu w profesjonalnych elektrofiltrach, których sprawność w TAURON Ciepło wynosi 99,9 proc. Rozbudowa sieci ciepłowniczej w aglomeracji śląsko-zagłębiowskiej ma ogromny wpływ na ograniczenie smogu w regionie.

-  Program Likwidacji Niskiej Emisji obejmuje konkretne obszary wytypowane do przyłączenia do sieci ciepłowniczej. Jedną z lokalizacji akcji SmogoBusa jest dzielnica Stary Sosnowiec, znajdująca się w okolicy obszaru ujętego w Programie. Tam też dołączymy z promocją ciepła sieciowego 9 kwietnia – wyjaśnia Małgorzata Kuś, rzecznik prasowy TAURON Ciepło.

Spółka przygotowała specjalne pakiety składające się m.in. z ulotek informujących o możliwości dofinansowania do instalacji wewnętrznych, o konieczności wymiany kotłów węglowych oraz masek antysmogowych. Dodatkowo w okolicy obszaru, dla którego dedykowany jest Program rozwieszono plakaty przypominające o konieczności wymiany kotłów węglowych wynikającej z uchwały antysmogowej. Pakiety trafią do gospodarstw domowych wcześniej, w okolicy lokalizacji SmogoBusa (ul. Królewska 1, 3,5, 2a-2e,  ul. Swobodna 1, 2, 2a, 4-10, 15, 22, 24).

SmogoBus kursuje w Sosnowcu od początku marca br. Specjalny hybrydowy autobus – SmogoBus jeździ po dzielnicach miasta, gdzie urzędnicy Urzędu Miasta zachęcają mieszkańców do wymiany ogrzewania na bardziej ekologiczne. 9 kwietnia autobus odwiedzi dzielnicę Stary Sosnowiec gdzie będzie promował również ciepło sieciowe.

#Weź nie smoguj #WeźOddychaj

Zgodnie z umową, w ramach likwidacji niskiej emisji, do 2023 roku TAURON Ciepło może uzyskać dofinansowanie na przyłączenie 22 MW mocy cieplnej do budynków objętych wymianą ogrzewania na sieciowe, których podłączenie bez dofinansowania byłoby niemożliwe.

Tylko w ramach likwidacji smogu, w ostatnich miesiącach 2020 r. TAURON Ciepło zawarł umowy wraz z wydaniem warunków przyłączenia na kolejne lata na poziomie ok. 13 MW mocy cieplnej. Oznacza to, że z 22 MW dostępnych w ramach trwającego Programu Likwidacji Niskiej Emisji do zakontraktowania pozostało już tylko około 9 MW.

Zgodnie z harmonogramem, podłączenia w ramach budżetu Programu, powinny zostać wykonane w latach 2022 - 2023 r. To oznacza, biorąc pod uwagę wymagany czas realizacji inwestycji, konieczność zawarcia umów na przyłączenie do sieci ciepłowniczej w 2021 r., a najpóźniej do końca pierwszej połowy 2022 r.

Ciepło sieciowe spełnia wymogi dofinansowań w przypadku budynków wielorodzinnych i likwidacji pieców węglowych, a użytkownicy mogą starać się o dotacje do instalacji wewnętrznych.

W perspektywie najbliższych lat, TAURON Ciepło szacuje przyłączenia do sieci ciepłowniczej na poziomie średnio około 45 MW rocznie, z czego ok. 20 proc. to będą budynki przyłączane w ramach likwidacji smogu (likwidacji pieców węglowych).

Tagi: smog