Wiadomości 26 lut 2021
Clima Gold
Technologia igłowej bipolarnej jonizacji powietrza w centralach wentylacyjnych

Zastosowanie technologii NPBI (igłowej bipolarnej jonizacji powietrza) w centralach wentylacyjnych to innowacyjne, opatentowane rozwiązanie, które pozwala na utrzymanie w czystości centrali wentylacyjnej i kanałów wentylacyjnych. Instalacja właściwie dobranych generatorów jonów w centrali gwarantuje utrzymanie czystego powietrza w wentylowanych pomieszczeniach. Technologia NPBI wytwarza bardzo wysokie stężenie jonów dodatnich i jonów ujemnych, które transportowane są do pomieszczenia przez system wentylacji.

Zastosowanie jonizatorów w centralach wentylacyjnych pozwala na skuteczną eliminację cząsteczek wirusów, bakterii, zarodników grzybów i pleśni, alergenów oraz lotnych związków organicznych, nieprzyjemnych zapachów. Jony, porywane przez strumień powietrza przyczepiają się do innych cząsteczek łącząc  się z nimi w procesie aglomeracji. Są dzięki temu łatwiejsze do wychwycenia przez filtry powietrza lub też swobodnie opadają na ziemię. Stężenie jonów w powietrzu zależy od wielu czynników:

  • Odległości pomieszczenia od jonizatora w przewodzie wentylacyjnych
  • Objętości pomieszczenia
  • Natężenia przepływu powietrza

Zasady montażu generatorów jonów

Miejsce instalacji jonizatora ma kluczowe znaczenie dla skuteczności działania i emisji jonów. Należy zwrócić uwagę na umiejscowienie urządzenia w centrali wentylacyjnej. Czas życia i aktywnego działania jonów to około 60 sekund. W związku z tym jonizator powinien znajdować się w możliwie najbliższej odległości od pomieszczenia, do którego dystrybuowane jest powietrze, czyli na wylocie centrali, za filtrem wtórnym.

❌ Instalacja przed wstępnym filtrem (A) jest bezprzedmiotowa z punktu widzenia bezpośredniego oddziaływania na pomieszczenie. Jony nie przedostaną się poza filtr,  tak więc nie spełnią swojej funkcji czyszczącej.

✔ Instalacja za filtrem wstępnym (B) utrzymuje w czystości elementy wymiennika ciepła , rozkłada LZO, zwalcza patogeny zawarte w powietrzu zewnętrznym i przeciwdziała powstawaniu patogenów w systemie wentylacyjnym.

Jeśli za wymiennikiem ciepła znajduje się filtr, jony nie dostaną się do wentylowanego powietrza

❌ Pozycja za wymiennikiem ciepła (C)  jest niewskazana, ponieważ jeżeli celem zastosowania jonizatora jest utrzymanie czystości w centrali wentylacyjnej, to lepiej wybrać punkt (B)

Jeśli za wymiennikiem ciepła znajduje się filtr, jony nie dostaną się do wentylowanego powietrza

✔Pozycja za filtrem wtórnym (D) umożliwia oczyszczanie powietrza nawiewanego z LZO i patogenów oraz oczyszczanie powietrza w pomieszczeniu wentylowanym z patogenów i zapachów powstałych wewnątrz budynków.

✔ Konfiguracja ustawienia jonizatorów spotykana w centralach przeznaczonych dla pomieszczeń i budynków służby zdrowia, domów opieki, tam gdzie istotne jest oczyszczanie powietrza nawiewanego z zewnątrz oraz, gdzie występują zapachy i patogeny generowane wewnątrz wentylowanych pomieszczeń. (B+D)

Jeśli jednak generator jonów ma na celu utrzymanie czystości w centrali i zwiększenie klasy filtracji powietrza, jonizator należy zainstalować na wlocie centrali.

Dobór jonizatora do centrali  

MODEL

PRZEZNACZENIE-TYP CENTRALI WENTYLACYJNEJ

PRZEPŁYW POWIETRZA

ILOŚC JONÓW

Elastyczny Moduł Jonizujący iRIB

 

Jednostka została zaprojektowana do montażu wewnątrz centrali wentylacyjnych o dużych strumieniach powietrza powyżej 5000 m3/h. Urządzenie może być montowane w centrali wentylacyjnej na dowolnej długości do 3 m z łączonych ze sobą 15 centymetrowych modułów. Wykonany jest z kompozytu i włókna węglowego. Może być montowany w środowiskach korozyjnych.

Przeznaczone do produktów Opal Compact oraz Optima

iRIB 18

3600 m3/h/  30 cm modułu

>52 mln/cm3/s

iRIB 36

5400 m3/h/  30 cm modułu

>105 mln/cm3/s

Kompaktowe Generatory Jonów FC30 i FC48

Jednostka została zaprojektowana do montażu wewnątrz centrali wentylacyjnych o wydajności do 8160 m3/h. Kompaktowy rozmiar i proste wymagania montażowe pozwalają na montaż niemal w dowolnym miejscu. Kompozytowa konstrukcja pozwala na montaż w środowiskach korozyjnych.
Urządzenie musi być zamontowane prostopadle do strumienia powietrza (powietrze powinno przepływać przez igły jak piłka przez słupki bramki).

Przeznaczone do produktów Opal Compact oraz Optima

 FC 30

4080 m3/h

 

>300 mln/cm3/s

FC 48

8 160 m3/h

 

>400 mln/cm3/s

Modułowy Generator Jonów iMOD

Jednostka zaprojektowana do montażu w trudnodostępnych miejscach.

Idealnie sprawdzi się w klimatyzatorach  i kurtynach powietrznych. Wykonana jest  z elastycznego materiału    Kapton® – elastycznego materiału odpornego na chemikalia i temperaturę, zawierającego obwód z emiterami jonów z włókna węglowego, przylutowanymi do obwodu. Zastosowana technologia zapewnia najwyższy poziom jonizacji przy najmniejszej ilości energii w najbardziej kompaktowym rozmiarze. Generator jonów iRIB jest dostępny w dwóch długościach: 45 cm i 90 cm

25208 m3/h/

15 cm modułu

>840 mln/cm3/s/moduł

Konserwacja urządzeń

 Jonizatory są urządzeniami, których konserwacja jest bardzo łatwa, do przeprowadzenia w ciągu kilku minut. Należy pamiętać, żeby konserwację przeprowadzać po odłączeniu napięcia. Sposób konserwacji zależy od typu jonizatora: 

  • iMod – wystarczy raz w roku wytrzeć zanieczyszczenia z paska iMOD miękką szmatką nasączoną alkoholem
  • iRIB – wystarczy przetrzeć jonizator nawilżaną chusteczką, wilgotną szmatką lub szczoteczką o miękkim włosiu. Należy unikać korozyjnych środków czyszczących
  • FC – urządzenie wyposażone jest w system samoczyszczący – wystarczy włączy funkcję i upewnić się, że wycieraczka pracuje. 

Monitorowanie pracy jonizatorów i pomiar emisji jonów 

Pracę jonizatorów i poziomy emisji jonów należy monitorować używając do tego detektorów jonów. Detektory montowane są kanałowo i monitorują obecność jonów w komorze ciśnieniowej. Pokazują czy urządzenie działa poprawnie. Drugim typem detektorów jest iMesure przeznaczony do  mierzenia poziomu jonów w kanale wentylacyjnym w czasie rzeczywistym. Dane przesyłane są do BMS-u. 

Najważniejsze korzyści z zastosowania technologii NPBI 

  • Niezwykle ekonomiczny i skuteczny sposób na walkę z bakteriami i wirusami,  w tym z wirusem SARS-CoV-2 powodującego chorobę COVID-19
  • Proces oczyszczania powietrza przebiega w czasie przebywania ludzi w pomieszczeniu, więc walka z patogenem rozpoczyna od chwili jego pojawienia się w pomieszczeniu (pojawienie się roznosiciela w grupie ludzi zdrowych)
  • Bipolarna jonizacja igłowa jest bezpieczna zarówno dla osób i zwierząt przebywających w pomieszczeniu jak i dla przedmiotów martwych się tam znajdujących.
  • Możliwość znacznej redukcji zużytej energii dzięki możliwości zmniejszenia ilości dystrybuowanego powietrza oraz możliwości zmniejszenia ilości świeżego powietrza na korzyść powietrza recyrkulowanego.