Szczeciński teatr niebawem wróci do pierwotnego kształtu - koszt inwestycji to 105 mln zł
Dzięki przebudowie siedziby Teatru Polskiego w Szczecinie powstanie nowoczesna scena teatru dramatycznego. Inwestycja przy ul. Swarożyca otrzymała unijne dofinansowanie w wysokości 10 mln euro, czyli ponad 42 mln zł.
Gmach Teatru Polskiego w Szczecinie u zostanie przebudowany, rozbudowany oraz wyposażony w nowoczesną infrastrukturę techniczną. Koszt całej inwestycji to ok. 105 mln zł. Projekt otrzyma unijne wsparcie w wysokości do 10 mln euro, co oznacza niemal połowę wartości całej przebudowy budynku. Na czas prowadzenia prac główną siedzibą teatru stanie się hala strukturalna przy ul. Energetyków.
Jak poinformowała Karolina Gradowska z Teatru Polskiego, inwestycję w roli inżyniera kontraktu nadzorowała będzie firma Przedsiębiorstwo Usług Inwestycyjnych EKO-INWEST ze Szczecina. Umowa z firmą podpisana zostanie w przyszłym tygodniu.
Przebudowa obejmie przywrócenie pierwotnego wyglądu teatru, wybudowanego w latach 1928-1929 według projektu architekta A.Tesmachera. W budynku na drugim piętrze znajdą się pokoje gościnne z pomieszczeniami obsługującymi i sala klubowa. Istniejąca główna sala teatralna stanie się wielofunkcyjną salą prób, z możliwością wykorzystania jej na bale, bankiety, kameralne spektakle. Na parterze budynku utrzymana zostanie funkcja teatru – kabaretu.
W ramach rozbudowy powstanie zupełnie nowa część kompleksu teatralnego. Będzie to konstrukcja żelbetonowa, a w strukturze obiektu szeroko wykorzystane zostanie szkło - ściany osłonowe, świetliki i drzwi wejściowe będą przeszklone. Także zewnętrzny tambur sali teatru szekspirowskiego we foyer przewidziany jest do wykonania z w pełni przeszklonych modułów. Trzecim materiałem decydującym o charakterze budynku będzie stal, z której zaprojektowano monumentalne schody, łączące poszczególne kondygnacje wnętrz oraz okładziny elementów architektonicznych wyłaniających się z zielonego dachu. Inwestycja pozwoli na maksymalne wpisanie nowo projektowanej kubatury w istniejącą rzeźbę terenu.