Wiadomości 20 lut
Stacja ładowania. PGE zbuduje 300 dla Volkswagena

Stacja ładowania samochodów elektrycznych to póki co niezbyt częsty widok na polskich drogach. To w najbliższym czasie ma szansę przynajmniej w części się znienić. Przedstawiciele Volkswagen Group Polska, Stowarzyszenia Dealerów oraz PGE Nowa Energia zawarli porozumienie dotyczące budowy ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych. Pojawią się one przy salonach sprzedaży samochodów marek należących do Volkswagen Group Polska. Na mocy porozumienia, w ciągu najbliższych 2 lat przy salonach zostanie uruchomionych do 300 nowych punktów ładowania.

Stacja ładowania potrzebna od zaraz
Koncern Volkswagen zdecydowanie inwestuje w elektromobilność. Jesteśmy przekonani, że przyszłość należy do samochodów elektrycznych. Nie tylko ze względu na środowisko i zmiany klimatyczne, ale także dlatego, że samochody elektryczne są po prostu lepsze. Już dziś w ofercie w Polsce mamy auta elektryczne w niemal wszystkich segmentach rynku. W tym roku ich gama zostanie podwojona. Wraz z rosnącą liczbą samochodów elektrycznych na drogach, w parze musi iść dynamiczny rozwój infrastruktury – powiedział Wolf Stefan Specht, Prezes Zarządu Volkswagen Group Polska.

Stacja ładowania na prąd z OZE
Grupa PGE jest pierwszym w Polsce operatorem, którego stacje ładowania samochodów elektrycznych są w 100 proc. zasilane energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Rozwijana sieć stacji ładowania w ramach współpracy z Volkswagen Group Polska i Stowarzyszeniem Dealerów marek Volkswagen, Audi, Skoda i Seat to nasz kolejny krok w kierunku ograniczania niskiej emisji – powiedział Paweł Śliwa, wiceprezes zarządu ds. innowacji PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Zawarte porozumienie to nowy rozdział w rozwoju elektromobilności. Połączone działania PGE Nowa Energia – spółki zapewniającej dynamiczny rozwój infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych oraz naszych partnerów z branży motoryzacyjnej, to kolejny impuls w celu zapewnienia postępu technologicznego w obszarze elektromobilności, przy jednoczesnym zachowaniu równowagi środowiskowej. Bardzo się cieszę, że PGE Nowa Energia dzięki tej współpracy uczestniczy w tak unikalnym, na skalę kraju, przedsięwzięciu – powiedział Kazimierz Więcek, prezes zarządu PGE Nowa Energia.

Moc ładowania
PGE Nowa Energia, spółka z Grupy PGE będącej liderem sektora elektroenergetycznego w Polsce, zajmuje się, między innymi, budową i zarządzaniem siecią stacji ładowania samochodów elektrycznych. W ramach współpracy spółka deklaruje instalację stacji typu multistandard, DC/AC (moc – odpowiednio – 50 kW/22 kW), ze złączem DC minimum 1xCCS2 i złączem AC 1xType2 oraz – opcjonalnie – dodatkowymi złączami.

W efekcie porozumienie zakłada budowę w sumie prawie 300 punktów ładowania. Dodatkowo wszystkie ładowarki zainstalowane przez PGE będą zasilane energią ze źródeł odnawialnych. Projekt ma zostać zrealizowany w ciągu 2 lat

Stacja ładowania dla każdego
Stacje ładowania sieci PGE Nowa Energia będą dostępne dla kierowców samochodów elektrycznych wszystkich marek zostaną także zintegrowane z aplikacjami marek, które należą do Grupy Volkswagen – na przykład – WeCharge Volkswagena i Audi e-tron Charging Services. Ponadto z uwagi na lokalizację salonów stacje ładowania powstaną w bardzo korzystnych punktach – przy trasach wylotowych z dużych i średnich miast oraz w pobliżu dróg krajowych.

Samochody elektryczne ładowane są przede wszystkim w domu lub zakładzie pracy (70 proc.), a tylko w 25 proc. w przestrzeni miejskiej i w 5 proc. przy głównych szlakach komunikacyjnych. Jednak rozbudowa infrastruktury szybkich ogólnodostępnych ładowarek, jest niezbędna dla rozwoju elektromobilności.

Od 70 do ponad 350
Dlatego także w ten obszar angażuje się sieć dealerska Grupy Volkswagen w Polsce. Dodatkowo atualnie przy salonach jest już dostępnych 70 punktów ładowania. Dalsze inwestycje Grupy Volkswagen oraz PGE Nowa Energia mają bardzo istotny wkład w rozbudowę publicznej infrastruktury stacji ładowania samochodów elektrycznych – w sumie dostępnych będzie ponad 350 punktów ładowania.

PGE Nowa Energia jako pierwszy operator stacji ładowania samochodów elektrycznych zapewnia klientom w pełni ekologiczne zasilanie zbliżając tym samym Polskę do wdrożenia niskoemisyjnego transportu i budowania świadomości ekologicznej wśród jej obywateli. Spółka należy także do najpoważniejszych graczy w zakresie budowania infrastruktury stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce i zachęca podmioty publiczne i prywatne do korzystania z tego rodzaju transportu. PonadtPGE Nowa Energia posiada obecnie 66 punktów ładowania w całej Polsce, z których korzysta około 1500 użytkowników miesięcznie. Zgodnie z planami rozwojowymi, w 2020 roku liczba punktów ładowania ma zostać potrojona.

Przyszłość to elektromobilność
W 2019 roku PGE Nowa Energia zawarła także umowę inwestycyjną, obejmując 51,47 proc. akcji firmy 4Mobility. Dzięki temu spółka z Grupy PGE ma szansę wykorzystywać doświadczenie dostawcy usług car-sharing w rozwoju jednego z kluczowych obszarów swojej działalności, czyli elektromobilności.

W efekcie współpraca spółek PGE Nowa Energia i 4Mobility została nagrodzona w kategorii Deal of the year podczas uroczystości organizowanej przez grupę The Heart.

Elektryfikacja w Volkswagenie
Koncern Volkswagen od 2016 r. wdraża najbardziej kompleksową inicjatywę elektryfikacji w globalnym przemyśle motoryzacyjnym. W efekcie w latach 2020-2024 Grupa zainwestuje 60 miliardów euro w rozwój samochodów hybrydowych. A także w elektromobilność oraz w cyfryzację, z czego około 33 miliardy w samą elektromobilność. Dodatkowo do 2029 roku koncern planuje wprowadzić na rynek do 75 modeli z napędem wyłącznie elektrycznym. Oraz około 60 modeli hybrydowych. Ponadto do 2025 roku Grupa Volkswagen uruchomi w Europie 36000 punktów ładowania.

Biznes Tuba

Biznes Tuba http://biznestuba.pl

Zamknij Kup klimatyzator z instalacjąw Twoim mieście Kup klimatyzator z instalacją w Twoim mieście