Wiadomości 15 sty 2018
Projekt Eurovent "Centrale wentylacyjne 2030" wyznacza nowe standardy w zakresie efektywności energetycznej.

Projekt nadal jest otwarty dla nowych uczestników.

Wiodący europejscy producenci central wentylacyjnych (AHU) opracowują obecnie kompleksową metodologię analizy kosztów cyklu życia (Life-Cycle-Costs ). Przyszłe zalecenie Eurovent ma na celu ustanowienie nowego standardu obliczania LCC na rynku. Nowa metodologia przyczyni się do wyrównania szans wszystkich producentów. Zapewni to prosty i rozsądny sposób szacowania całkowitych kosztów związanych z centralami przez cały okres eksploatacji systemu.

Zalecenie dotyczy nie tylko zawansowanych obliczeń zużycia energii, ale także kosztów utrzymania, wydajności produkcji energii i kosztów utylizacji. Projekt ma na celu ustanowienie nowego wspólnego standardu obliczeń LCC na rynku.

To nowe narzędzie pozwoli na porównanie korzyści wynikających ze specyfiki zastosowanych funkcji i porównanie zalet różnych produktów, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Nowa metodologia przyczyni się do wyrównania szans wszystkich producentów, zapewniając łatwy sposób oszacowania całkowitych kosztów związanych z centralami przez cały okres eksploatacji systemu.

Aby ułatwić obliczenia, w końcowym etapie projektu zostanie opracowana biblioteka DLL do integracji z dowolnym oprogramowaniem doboru central. Chociaż projekt jest w toku, nowi uczestnicy wciąż mogą dołączyć.

Uwzględnienie jedynie kosztów inwestycji jest mylące
Koszty inwestycji zazwyczaj stanowią tylko kilka procent całkowitych kosztów cyklu życia. W zależności od złożoności systemu koszty bieżące związane z VAC mogą wynieść do 30% całkowitych wydatków poniesionych przez użytkowników budynku.

Zastosowane rozwiązanie techniczne dla konkretnego projektu ma znaczący wpływ na koszty zarządzania obiektem. Oprócz podstawowych założeń projektu, które muszą być spełnione w każdym przypadku ze względu na wymogi formalne i funkcjonalne, efektywność procesów w centralach ma kluczowy wpływ na zużycie energii. Zadania te są wykonywane przez centrale wentylacyjne, które są najdroższymi produktami systemu pod względem kosztów zakupu.

Inne ważne kwestie, które należy rozważyć, to efektywność produkcji energii z dostępnego źródła i koszty konserwacji. Te ostatnie obejmują koszty serwisowe i są w wysokim stopniu uzależnione od cech konstrukcyjnych stosowanych jednostek. Wreszcie po zakończeniu okresu trwałości systemu należy potwierdzić koszty demontażu i utylizacji.

Często inwestorzy i projektanci nie są świadomi na etapie planowania poziomu kosztów bieżących i dążą do optymalizacji inwestycji, dbając tylko o koszty nabycia. Takie podejście nie może doprowadzić do znalezienia optymalnego rozwiązania, biorąc pod uwagę cały okres użytkowania systemu lub budynku.

Niestety oszacowanie całkowitych kosztów cyklu życia nie jest łatwym zadaniem. Brak kompleksowych narzędzi obliczeniowych do określania wszystkich wyżej wymienionych kosztów jest przeszkodą.

W rzeczywistości na rynku dostępnych jest wiele programów komputerowych do obliczania LCC. Ponieważ jednak nie ustalono wspólnego standardu, ich wyników nie można porównać. Ponadto w analizach uwzględniono jedynie koszty energii. Innym problemem jest to, że obliczenia wykonywane są w uproszczony sposób, nie odnosząc się do ważnych osiągnięć wpływających na zużycie energii i koszty utrzymania. W związku z tym oferują bardzo ograniczoną dokładność, nie pozwalając na podkreślenie najważniejszych cech mających wpływ na całkowite koszty.

Specjalny projekt Eurovent "Centrale wentylacyjne 2030"
Odpowiedzią na tę sytuację jest specjalny projekt o nazwie "Centrale wentylacyjne 2030". Projekt został uruchomiony w zeszłym roku. Spotkanie inauguracyjne odbyło się w Pradze w lutym 2017 r.

Główne cele projektu to:

  • Ustanowienie jednolitego i powszechnie akceptowanego standardu obliczania kosztu cyklu życia jednostek wentylacyjnych
  • Rozpowszechnianie wyników projektu wśród wszystkich uczestników rynku i przyczynianie się w ten sposób do równych szans dla wszystkich producentów
  • Skuteczne promowanie opracowanej metodologii

Zamierzone wyniki Projektu - Wytyczne i DLL
Wraz z zaleceniem opracowywany jest dokument zawierający wyczerpujące wytyczne i podstawy obliczeń LCC oraz biblioteka DLL (biblioteka Dynamic-link). Biblioteka DLL zostanie zaprogramowana przez zewnętrzną firmę IT w sposób umożliwiający łatwą i przyjazną użytkownikowi integrację z dowolnym oprogramowaniem do selekcji AHU używanym przez producentów AHU w Europie i na Bliskim Wschodzie.

Zagadnienia uwzględnione w obliczeniach LCC
Projekt Eurovent zajmuje się wieloma aspektami dotychczas odkrytymi w istniejących narzędziach, w tym:

  • Oznaczanie temperatury krzepnięcia dla różnych typów wymienników odzysku ciepła dla różnych warunków wejściowych
  • Ocena mocy odzyskanej w warunkach zamrażania (poniżej temperatury krzepnięcia)
  • Definiowanie zmienności efektywności wilgotności w różnych warunkach wyjściowych (wpływ na energię zużywaną do chłodzenia i nawilżania)
  • Określenie zależności pomiędzy temperaturą i efektywnością wilgoci podczas pracy przy zmniejszonym obciążeniu (koło ciepła z ograniczoną prędkością)
  • Wpływ warunków suchych / mokrych na zużycie energii.
  • Wpływ filtrów powietrza na efektywność energetyczną zużycia energii
  • Wdrożenie technologii chłodzenia adiabatycznego

Oprócz zaawansowanych kalkulacji zużycia energii, analiza kosztów cyklu życia obejmie inne aspekty, takie jak:

  • Koszty utrzymania
  • Wydajność produkcji energii
  • Sprzedaż

Umożliwi to nam przedstawienie korzyści wynikających z zastosowania różnych technologii i podkreślenie oszczędności wynikających z funkcji konkretnego produktu. Takie kompleksowe porównanie różnych produktów, bardzo podobnych na pierwszy rzut oka, nie jest obecnie dostępne. Te unikalne cechy sprawią, że narzędzie Eurovent stanie się bezprecedensowe.

Jak dołączyć do projektu?
Chociaż projekt jest już w toku, nowi uczestnicy są nadal mile widziani. Korzyści z dołączenia do tego przyszłościowego projektu obejmują:

  • Aktywny udział w opracowywaniu treści rekomendacji
  • Dostarczanie informacji dotyczących konkretnych technologii stosowanych w produktach
  • Bezpłatny dostęp do rozwiniętej biblioteki DLL (firmy nieuczestniczące w projekcie będą musiały zakupić bibliotekę DLL i później zostaną obciążone roczną opłatą licencyjną)
  • Skuteczna promocja Twojej firmy na poziomie europejskim i międzynarodowym

Rekomendowane działania
Wszyscy członkowie Eurovent zainteresowani przystąpieniem do projektu, w szczególności producenci AHU, a także dostawcy komponentów stosowanych w centralach, proszeni są o kontakt z Igorem Sikonczykiem (igor.sikonczyk@eurovent.eu).