Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Wiadomości 31 sie
Sołtysi z Drawska Pomorskiego Ambasadorami Programu Czyste Powietrze

Sołtysi z powiatu drawskiego wzięli udział w spotkaniu dotyczącym inicjatywy „Sołtys – Ambasador Programu Czyste Powietrze”. Do promowania ogólnopolskiego, rządowego programu wymiany źródeł ciepła na ekologiczne zachęcali ich: wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska, Paweł Mirowski – Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw programu „Czyste Powietrze” i efektywności energetycznej budynków, zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Marek Subocz – prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Ściśle współpracujemy przy realizacji programu „Czyste Powietrze” z samorządowcami, liderami lokalnych społeczności, którymi są z pewnością sołtysi. Skutecznie i szybko chcemy docierać z informacją o możliwości dofinansowania prac termomodernizacyjnych i wymiany źródła ciepła na przyjazne środowisku. Po zmianach w programie można otrzymać ponad 136 tys. zł na realizację inwestycji

– mówiła wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.

Podczas spotkania sołtysi – liderzy swoich lokalnych społeczności – mogli zdobyć wiedzę na temat zasad i korzyści programu, a także dowiedzieć się, jak przekonać mieszkańców swojego sołectwa do złożenia wniosku o uzyskanie wsparcia finansowego. Sołtysi mogą zachęcać mieszkańców do skorzystania z programu „Czyste Powietrze”. Są doskonałym przykładem i pokazują, że warto zadbać o termomodernizację domu i korzystać z efektywnych, przyjaznych dla środowiska źródeł ciepła. Celem inicjatywy jest wzmocnienie współpracy z sołtysami, a dzięki niej – dalszy rozwój programu.

Nawet 136 tys. zł dotacji na termomodernizację i nowe źródło ciepła

Program „Czyste Powietrze” z budżetem 103 mld złotych, który jest realizowany od września 2018 roku, oferuje mieszkańcom wsparcie na wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej domów jednorodzinnych. Właściciel budynku – dzięki bezzwrotnej dotacji - zyskuje szereg korzyści: ma ciepły, komfortowy dom, zużywa mniej energii do jego ogrzania, płaci mniej za ogrzewanie budynku oraz zyskuje czyste powietrze i zdrowie dla siebie, swojej rodziny i sąsiadów.

Czyste Powietrze w powiecie drawskim

Od początku wdrażania programu Czyste Powietrze mieszkańcy powiatu drawskiego złożyli 569 wniosków o dofinansowanie wymiany nieefektywnych starych pieców na paliwo stałe na ekologiczne źródło ciepła czy termomodernizację budynków jednorodzinnych na łączną kwotę dotacji ponad 11,9 mln zł.

Ponad 15 tysięcy wniosków w WFOŚiGW w Szczecinie

Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego chętnie korzystają z możliwości dofinansowania w programie Czyste Powietrze. Do tej pory do biur w Szczecinie, Koszalinie i Szczecinku złożyli już ponad 15 tysięcy wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę ponad 306 mln zł. W realizacji programu WFOŚiGW w Szczecinie wspierają 103 zachodniopomorskie gminy, z którymi zostały zawarte porozumienia o współpracy. Poprzez współpracę z samorządami gminnymi mieszkańcy mogą jeszcze łatwiej uzyskać dofinansowanie na wymianę pieców i docieplenie domu.

W 2023 – już ponad 100 tysięcy wniosków w skali kraju

Po wprowadzonych na początku 2023 roku zmianach, program „Czyste Powietrze” dynamicznie przyspieszył: tylko w pierwszym półroczu Polacy złożyli 101 173 wniosków. Dla porównania: w całym 2022 roku było ich 158 tysięcy. Tegoroczne nowości to między innymi możliwość otrzymania dotacji w wysokości nawet 136 200 złotych na wymianę nieefektywnego, wysokoemisyjnego źródła ciepła i termomodernizację domu. Do tej pory z programu „Czyste Powietrze” skorzystało blisko 670 tysięcy polskich rodzin, które zrealizują inwestycje na kwotę ponad 16,5 mld złotych.