Skanska powalczy z krakowskim smogiem
Jeszcze w tym roku wokół kompleksu biurowego High5ive w Krakowie powstanie część chodnika z tzw. „zielonego betonu”. Technologiczne rozwiązanie, które wdroży Skanska, filtruje powietrze zanieczyszczone spalinami samochodowymi.
Chodnik z „zielonego betonu” powstanie na powierzchni prawie 1900 mkw., wokół trzeciego i czwartego budynku biurowca High5ive realizowanego przy ulicy Pawiej w Krakowie. Prace rozpoczną się we wrześniu tego roku. Pierwsza część chodnika zostanie oddana do użytku w grudniu tego roku wraz z budynkiem A, a większa część zostanie oddana do użytku w lutym 2020 roku, wraz z budynkiem B. Dzięki zastosowaniu specjalnej mieszkanki betonu i działaniu promieni słonecznych na powierzchni płyty betonowej dochodzi do redukcji szkodliwych dla ludzi związków pochodzących ze spalin samochodowych (między innymi dwutlenku azotu). Szkodliwe cząstki NOx są rozkładane na neutralne związki, nieszkodliwe, podobne do stosowanych przy nawożeniu roślin.
- Problem smogu dotyka największych polskich miast, w których realizujemy swoje inwestycje biurowe. Nasi koledzy ze Skanska przetestowali „zielony beton” wraz z partnerami naukowymi w Warszawie, potwierdzając jego skuteczność w warunkach miejskich. High5ive powstaje w ścisłym centrum Krakowa, a my zawsze staramy się dać naszymi inwestycjami coś więcej najbliższej okolicy i mieszkańcom. Dzięki „zielonemu betonowi” będziemy mogli dołożyć cegiełkę do walki ze smogiem w Krakowie – podkreśla Marcin Pędrak, menadżer projektu w spółce biurowej Skanska.
Budowa chodników z „zielonego betonu” w Krakowie to kontynuacja projektu rozpoczętego przez Skanska i Górażdże w Warszawie. Taki chodnik powstał już w zeszłym roku przy projekcie biurowym Generation Park. Beton był testowany w warunkach laboratoryjnych i miejskich, przy różnym natężeniu ruchu samochodowego. Pomiary przeprowadzone wspólnie przez Skanska i partnerów naukowych - Instytut Geofizyki PAN, Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej i Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego - dowiodły, że obszar, na którym zainstalowano „zielony beton”, wykazuje średnio mniejsze o 30% stężenie dwutlenku azotu, w stosunku do zwykłego odcinka nawierzchni. Pomysł zamierza wdrożyć Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie, który zapowiedział, że chodniki z „zielonego betonu” powstaną w ramach planów rozwojowych infrastruktury w mieście.
Kompleks High5ive powstaje przy ul. Pawiej. Autorem projektu architektonicznego jest pracownia NS Moon Studio. Inwestycja sędzie składać się z pięciu budynków i dostarczy łącznie ok. 70 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Biurowiec realizowany jest zgodnie z założeniami certyfikatu LEED na poziomie Platinum. Projekt będzie również ubiegał się o certyfikat „Obiekt bez Barier”.