Klimatyzatory dla architektów wnętrz 2024
Wiadomości 13 lip 2018
ABB
Rozwiązania ABB zasilają najbardziej zielone w Europie centrum przetwarzania danych

fot. ABB

Dzięki technologii ABB centrum przetwarzania danych w kopalni Lefdal zamierza być największym takim obiektem w Europie, przy jednocześnie najmniejszym wpływie na środowisko.

W norweskim Lefdal od maja 2017 r. działa centrum przetwarzania danych, które zbudowano 150 metrów w głąb góry w dawnej kopalni wydobywającej oliwin, znany również jako perydot zielony minerał o wysokiej gęstości, wykorzystywany m.in. do produkcji stali. Sześciokondygnacyjna hala, mieszcząca się na zachodnim wybrzeżu Norwegii pomiędzy Mĺlřy i Nordfjordeid, wyznacza nowe standardy dla branży centrów przetwarzania danych.

Ogromny obiekt zasilany jest wyłącznie energią odnawialną generowaną lokalnie. Firma ABB odpowiada za najważniejszą infrastrukturę energetyczną, która dostarcza czystą energię generowaną przez cztery hydroelektrownie lodowcowe i dwie farmy wiatrowe o łącznej mocy przekraczającej 300 MW.

Centra przetwarzania danych to jedne z największych odbiorców energii. Mimo to kopalnia Lefdal jest niezwykle energooszczędna, ponieważ do chłodzenia wykorzystuje zimną wodę z pobliskiego fiordu, drugiego co do wielkości w kraju, połączonego z lodowcem o głębokości 565 metrów. Centrum przetwarzania danych znajduje się pod poziomem morza, co eliminuje konieczność zastosowania drogich, wysokowydajnych pomp wyciągających wodę z fiordu do wymienników ciepła w układzie chłodzenia. W efekcie współczynnik energooszczędności (PUE) – branżowy standard energooszczędności układu chłodzenia centrum przetwarzania danych – mieści się w zakresie od 1,08 do 1,15 na pięciokilowatową szafę. Dzięki temu jest to jedno z najbardziej ekologicznych centrów przetwarzania danych na świecie, oszczędzające około 30-40 procent energii względem tradycyjnych centrów.

Chłodzenie jest niezwykle ważne, ponieważ serwery generują ogromne ilości ciepła. Dzięki wysokiej wydajności chłodzenia wodnego kontenery serwerowe mogą pracować z mocą do 50 kW, gdzie przy tradycyjnym chłodzeniu powietrznym wartości oscylują wokół 7-8 kW powiedział Mats Andersson, dyrektor ds. marketingu Lefdal Mine Datacenter.

Centra przetwarzania danych stanowią filar naszego codziennego życia. Przechowują wszystkie dane tworzone przez inteligentne urządzenia, przedsiębiorstwa i media społecznościowe. Bez nich nie bylibyśmy w stanie sprawdzić aktualnego natężenia ruchu, informacji o pogodzie ani śledzić aktualności publikowanych przez osoby, które obserwujemy online. Z tego względu dla takich obiektów zagwarantowanie bezpieczeństwa ruchu 24 godziny na dobę jest kluczowe.

Ciągłość pracy centrum przetwarzania danych zapewniona jest dzięki zastosowaniu redundancji w systemach. Aby sprostać wyzwaniom związanym z zasilaniem, wynikającym z rozmiarów obiektu, ABB zbudowała newralgiczną instalację średniego napięcia. Na wypadek sytuacji awaryjnych, zapewniła rozproszony system zasilania gwarantowanego (UPS), co oznacza, że każda część centrum przetwarzania danych dysponuje własną instalacją zasilania awaryjnego. W razie wystąpienia problemu z siecią, UPS aktywuje się w ciągu kilku milisekund i zapewnia niezawodne zasilanie do czasu uruchomienia generatorów rezerwowych.

ABB była partnerem nieprzerwanie od momentu rozpoczęcia inwestycji i dostarczała szyte na miarę rozwiązania zasilające oraz szeroką wiedzę i doświadczenie dla tak wymagającego projektu inżynieryjnego. Szczególnie ważne jest dostarczenie układu zasilającego, który pozostanie niezawodny również po rozbudowie centrum z obecnych 10 MW aż do 200 MW, realizowanej etapowo przez kolejne trzy lata. W centrum przetwarzania danych dostępne jest obecnie około 120 000 m2 powierzchni – większość w kontenerach, dostarczonych przez Rittal i ustawionych w dawnych korytarzach kopalnianych. Po zakończeniu rozbudowy centrum przetwarzania danych w Lefdal będzie jednym z największych w Europie.

Pogoń za energooszczędnością nigdy się nie kończy i nie jest zachcianką. To odpowiedzialność, którą firma ABB traktuje bardzo poważnie – powiedział Ciaran Flanagan, dyrektor biznesu centrów przetwarzania danych.

Centrum w kopalni Lefdal powstaje we właściwym czasie, kiedy to Norwegia pragnie stać się zdecydowanym liderem właśnie w dziedzinie ekologicznych centrów przetwarzania danych. W kraju występuje nadwyżka energii odnawialnej: według Innovation Norway 97 proc. energii elektrycznej generowanej w Norwegii pochodzi ze źródeł odnawialnych, głównie z hydroelektrowni. Szybko rozwija się krajowa branża energii słonecznej, mimo że ciągle jest to mniej niż jeden procent generowanej mocy w 2016 roku liczba zamontowanych modułów wzrosła o ponad 300 proc.

Norweski rząd chce promować kolejne cyfrowe innowacje, aby rozwijać nowe branże tworzące miejsca pracy i napędzające rozwój gospodarczy. W lutym 2018 roku rząd opublikował strategię dla centrów przetwarzania danych „Zasilane naturą”, w której podkreślono, że przyciąganie tego typu inwestycji jest istotnym elementem państwowej polityki przemysłowej.

Tagi: ABB
ABB